Прочитај ми чланак

ПРОДУЖАВА ЖИВОТ: Почео третман пацијената кубанским препаратом за рак плућа

0
Сусрет кубанског доктора са пацијеткињом из Србије (Фото Танјуг/Тања Валич)

Сусрет кубанског доктора са пацијеткињом из Србије (Фото Танјуг/Тања Валич)

Досадашње искуство говори да пацијенти који су добили овај препарат у просеку су шест и по месеци живели дуже, док је у неким случајевима то време било и две године.

У Клиничко болничком центру „Бежанијска коса” започет je третман код прве две пацијенткиње кубанским препаратом Цимавакс ЕФГ, који је намењен оболелима од рака плућа. Обе пацијенткиње, С. Г (53) и Д. Б. (45) јуче су примиле такозвану индукциону терапију као део припрема да у наредна 72 сата приме и кубанску вакцину.

Почетку третмана присуствовао је др Педро Камило Родригез, имунолог Института Центра за молекуларну имунологију у Хавани, члан тима научника који је осмислио овај препарат. Он ће сутра пратити и почетак примене вакцине код пацијената у Новом Саду.

– Код обе пацијенткиње дијагноза карцинома плућа је недавно постављена. Обе су у такозваном четвртом стадијуму, када операције више нису могуће, већ се у одређеним случајевима хемиотерапијом продужава живот. Код оваквих пацијената је могуће применити вакцину. Услов је да и пацијенти немају метастазе на мозгу – објаснила је за „Политику” онколог др Сања Костић из КБЦ „Бежанијска коса”, додајући да је примена вакцине у Србији усаглашена са европским протоколом. У Европи овај лек је примило око 500 пацијената.

Др Родригез је објаснио да вакцина представља само једно оружје у борби против рака плућа и да овај препарат треба комбиновати са другим начинима лечења, као и да вакцина нема превентивно дејство, већ је реч о такозваном милосрдном леку. Пацијенти који су добили овај препарат у просеку су шест и по месеци живели дуже, док је у неким случајевима то време било и две године.

На примедбе које се могу чути у јавности да овај препарат није регистрован у Србији, као и да набавка није спроведена на транспарентан начин и по законској процедури, државни секретар у Министарству здравља др Берислав Векић је за „Политику” објаснио да је комплетна процедура набавке завршена и да су при томе поштовани прописи, пре свега члан 26. Правилника о увозу лека који није регистрован.

– Административно су испуњени сви услови за почетак примене кубанске вакцине код пацијената у Србији. О цени вакцине не бих говорио, али је реч о озбиљној инвестицији реализованој на основу међудржавног споразума између Србије и Кубе. Увезено је 1.680 вакцина које пацијенти неће плаћати – казао је др Векић.

Кубанска вакцина обезбеђена је за 30 пацијената и три установе: КБЦ „Бежанијска коса”, Институт за плућне болести КЦ Србије и КЦ Војводине.

Извор: Политика