Прочитај ми чланак

Пријаве које је полиција писала грађанима су НЕЗАКОНИТЕ!

0

Припадници саобраћајне полиције у многим местима у Србији, где су се 4. децембра одржали протести против накарадних закона о експропријацији и референдуму, а грађани рекли шта мисле о Рио Тинту и сличним фирмама, деле прекршајне пријаве учесницима протеста. Све је више грађана којима су стигле, али како сазнаје Директно.рс, и што нам је потврдило више адвоката, чак и многи полицијски службеници је да оне нису законите.

Наиме, у тим пријавама саобраћајна полиција се позива на Закон о безбедности саобраћаја на путевима, члан 333 став 1 тачка 5 и наводи да су учесници протеста ометали несметано и безбедно одвијање саобраћаја на коловозу. Пријаве су написане на основу фотографија, непосредним опажањем, али иако их потписују полицијски службеници саобраћајне полиције, они нису били на терену, већ само полицајци у цивилу и они који раде у локалним криминалистичким техникама.

– По овом закону на који се позивају службено лице је дужно одмах на лицу места да након уочавања прекршаја, легитимише грађанина, да му укаже на чињенице, односно објасни шта је учинио, квалификује прекршај и да му одмах изда прекршајни налог за који је предвиђена фиксна новчана казна. У свим осталим случајевима у којима службена лица нису поступила на тај начин, потврђене су законске одредбе и свака осуда је незаконита – каже адвокат из Прокупља.

Он додаје да је закључак да сви пркршајни налози који су од стране припадника МУП Србије послати на кућне адресе наводних учесника протеста су донешени уз потврду императива прописа, те су судски невалидни.

– Постоји само један изузетак када прекршајни налог може да се достави на кућну адресу. То је у случају да је лице непрописно паркирало возило на забрањеном месту и удаљило се. Тада припадник Саобраћајне полиције може да напише прекршајни поступак и он може да се уручи на кућну адресу, то није случај са овима које су написане – додаје наш саговорник, који је решио да бесплатно брани све оне који су их добили.

Он додаје да је следећи корак свих грађана који су се изненадили пријавама које су им стигле на кућну адресу да оду до надлежног Прекршајног суда, где ће доставити својеручно потписан тај налог и добити потврду. Од тог момента, грађанин добија заштиту суда и креће процес доказивања.

– Полицајци су у још једној ствари погрешили. Они се позивају на фотографије, али је бесмислено тврдити да знају сваког човека, његове личне податке, као што је матични број. То значи да су користили недозвољена средства, односно апарате за снимање и препознавање лица. У Србији се такве фотографије и снимци могу користити само ако постоји знак на том месту на којем је обавештење да постоји камера и да се тај део коловоза снима. У мањим срединама, као што су Прокупље, Куршумлија, Алексинац и остале нигде не постоје камере које снимају, па су ти снимци невалидни на суду – објашњава адвокат.

Он саветује све који су добили прекршајне пријаве да се одмах обрате надлежном суду, не плаћају казне за прекршаје које нису учинили, јер им није предочено да их чине на лицу места, као што закон налаже. Могу да ангажују и адвоката и боље је, јер ће лакше да предоче доказе који обарају пријаве. У сваком случају грађанима су на располагању многи адвокати у свим срединама у Србији који су одлучили да бесплатно заступају све оне који су на овај начин оштећени.

И полицијски службеници које је Директно контактирао, слажу се да ће све те пријаве да се одбаце и да нема законског основа за њих. То што се сада врши притисак на грађане, застрашују се на овакав и сличне начине само доказује да напредњачка власт свим силама покушава да остане на врху и да као и обично, не поштује законе.