Прочитај ми чланак

Пресуда Радовану омча за РС?

0

radovan-karadzicПредседник Републике Српске Милорад Додик упозорио је да ће пресуда Радовану Караџићу додатно закомпликовати ситуацију у Босни и позвао све политичке факторе у РС да „одлучно стану у одбрану“.

На трибини „Реч председника“ у Роћевићу код Зворника у суботу увече, оценио је да ће Караџић „највероватније“ бити осуђен у Хагу, а да муслимани већ спремају „акције како би ударили на РС“.

– Пресуда Караџићу биће освета српском народу, зато што се суди вођи који се борио за слободу српског народа – казао је Додик и додао да Српска има снаге да се одбрани од напада који су, како сматра, појачани последњих годину дана, као и да органи БиХ не могу да буду надређени институцијама РС.

Биљана Плавшић: Стицање политичких поена

Биљана Плавшић, некадашња председница Српске која је у Хагу правоснажно осуђена на 11 година затвора, упозорава да ће пресуду Караџићу многи искористити зарад стицања сопствених „политичких поена“.
– У питању су флоскуле које употребљава ко како хоће и како му у том моменту одговара. У Федерацији су сада избори, па треба распалити ситуацију. Ту највише мислим на Бакира Изетбеговића. Међутим, и наши нису имуни да то употребе да би добили политичке поене, тако да немам дилеме да ће и једни и други покушати да искористе пресуду Радовану на своју страну – каже Плавшићева, која је уверена да евентуална осуђујућа пресуда Караџићу неће произвести „ланац реакција“ са циљем да се укине Српска или српски народ прогласи геноцидним.
– Међународно право није постављено на таквим темељима да се због појединачних оптужница или пресуда цели народи проглашавају геноцидним. Да је тако, први би се на том списку нашли Американци због тога шта су урадили домороцима, па све што су надаље чинили – истиче Плавшићева.

И председник Партије демократског прогреса Бранислав Бореновић очекује да ће бошњачке политичке елите и појединци покушати да искористе пресуду Радовану Караџићу за обрачун са Републиком Српском, због чега је позвао власти у Бањалуци да „на миран и достојанствен начин сачувају интерес РС“.

– Република Српска је пре годину и по успела да заустави вишегодишње напоре појединих политичких структура, првенствено бошњачких, али и хрватских, да дође до уставних промена у БиХ. Сада смо у периоду у коме је јасно да уставних промена у БиХ нема и неће их бити, па је потребно да у много мирнијем тону свако ради свој део посла и да одговара у складу са надлежностима које има – казао је Бореновић.

Крајишник: Нико нам не може отети државу

За некадашњег председника Скупштине РС Момчила Крајишника такође нема дилеме да би пресуда Караџићу могла да одреди даљу судбину Српске.

– Нико нам не може отети Српску зато што је она творевина државотворности српског народа и не би је било да није било жеље Срба да створе своју државу. То је историјска чињеница коју нико не може да побије. Дакле, Српску може да уништи само народ који је и створио, а то је могуће само међустраначким свађама које су непримерене и само нас слабе и не одражавају праву слику ствари да је чак 95 одсто грађана Српске више стало до своје државе него до сопствене имовине – истиче Крајишник.

Коментаришући могућу пресуду Караџићу, Крајишник, који је правоснажно осуђен на 20 година, а његова оптужница је „пресликана“ оној по којој се судило и првом председнику РС, оцењује да из тога не треба правити аналогију.

– Време, ситуација и чињенице када сам ја осуђен у потпуности се разликују од тренутка и чињеница када је др Караџић водио своју одбрану. Наше оптужнице јесу „пресликане“, али су и он чланови његовог правног тима у потпуности успели да оспоре све наводе тужилаштва. Зато и желим да верујем да се судије неће руководити политичким, већ искључиво правним и чињеничним мотивима. То не значи да би председник Караџић могао да буде потпуно ослобођен, али би значило да се веома скоро врати својој породици – истиче Крајишник.

Међутим, саговорници „Вести“ тврде да пресуда Караџићу, чије изрицање је заказано за 24. март, ма каква била, ни на који начин неће моћи да наруши интегритет РС, створи услове за укидање Српске или омогући муслиманима ревизију пресуде по тужби за геноцид.

Професор међународног права и некадашњи заступник СРЈ у спору против Хрватске Тибор Варади каже да је мало вероватно да би ова пресуда произвела нове међудржавне спорове како између БиХ и Србије, тако и са Републиком Српском.

– Немогуће је изнети правно мишљење у ситуацији када још није донета ни првостепена, а камоли коначна пресуда, али мале су шансе да ова пресуда изведе неке даље правне импликације везане за РС или Србију – кратко оцењује Варади.

Босић: Многи чекају тензије

Председник СДС-а Младен Босић сматра да многи у БиХ прижељкују да на основу предстојеће пресуде Караџићу „отворе нове процесе међунационалних тензија у БиХ“.
– Ипак, убеђен сам да ће бити довољно паметних људи који неће допустити да поново дође до сукоба, не само политичких, него и сваке друге врсте – рекао је Босић и додао да очекује да ће „пресуда бити праведна“, али чињенице говоре како то није суд правде, већ „политички мотивисан суд који, пре свега, прекраја историју и суди само вођама Срба у протеклом рату“.

Академик и професор Правног факултета у Београду Коста Чавошки је много дециднији, оцењујући да би такви захтеви муслимана били „бесмислени“.

– И до сада је било појединаца који су били осуђени за геноцид, а да се то никада није тицало државне творевине као такве, Републике Српске или Србије. То што прижељкују муслимани су приче за малу децу, а заправо није ништа ново. Они већ 25 година користе сваку прилику да доведу у питање Републику Српску и да изнова затраже да унитаризују БиХ. То је идеологија коју је започео Алија Изетбеговић, а наставио његов син и очигледно од тога не одустају – каже Чавошки.

Објашњава да пресуда Караџићу свакако неће бити „нови моменат“ који би могао да „ревидира“ већ пресуђену тужбу БиХ за геноцид.
– Нема овде никаквих нових момената. Све то муслимани су имали на уму када су поднели тужбу међународном суду у Хагу. И то говорим са становишта чињеница на основу којих се доноси таква пресуда. Уколико би се у Хашком трибуналу држали истог принципа, суђења на основу чињеница, Радован Караџић би морао да буде ослобођен – каже Чавошки.

Наставак правне битке

Председник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић сматра да првостепеном пресудом Караџићу неће бити завршена правна битка, већ ће уследити њен наставак у којем би „Република Српска морала да се максимално ангажује с циљем оспоравања сваке тачке пресуде“.
– Постоји много аргумената за оспоравање. Треба инсистирати на чињеницама утврђеним у другим пресуђеним предметима, као што су суђења хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, када је реч о употреби артиљерије. На пример, оптужница за Сарајево је једна од тачака у којој је наведена непропорционална употреба силе, али, са друге стране, имамо ослобађајућу пресуду за ове хрватске генерале који су користили неупоредиво већу силу за протеривање Срба из Републике Српске Крајине – навео је Савчић, који је уједно и шеф Истражног тима одбране Караџића.

Извор: Вести