Прочитај ми чланак

ПОСЛЕДЊА ВЕЛИКА ХАШКА ПРЕСУДА Почело изрицање пресуде за стварање „ВЕЛИКЕ ХРВАТСКЕ

0

У Хашком трибуналу почело је изрицање коначне пресуде шесторици бивших лидера тзв. Херцег-Босне, који су неправоснажно, првостепеном пресудом осуђени на укупно 111 година затвора за удружени злочиначки подухват почињен у периоду од 1992. до 1994. године у Херцеговини и средњој Босни.

Међународни кривични суд за бившу Југославију (МКСЈ) осудио је 2013. године Јадранка Прлића, Бруну Стојића, Слободана Праљка, Миливоја Петковића, Валентина Ћорића и Берислава Пушића за учешће у удруженом злочиначком подухвату који је за циљ имао прогон и етничко чишћење с подручја тзв. Херцег-Босне, коју су хтели прикључити „Великој Хрватској“, према границама Бановине Хрватске из 1939. године.

foto: Printscreen

Пресудом је Прлић, као најодговорнији у ланцу, осуђен на 25 година затвора, Стојић, Праљак и Петковић на по 20 година, Ћорић на 16, док је Пушићу изречена казна од десет година затвора за злочине у општинама Горњи Вакуф, Јабланица, Мостар, Љубушки, Столац, Чапљина и Вареш. Ћорић је проглашен кривим и за злочине у Прозору, почињене крајем 1992.

Првостепеном пресудом је утврђено да су високи званичници Хрватске – председник Фрањо Туђман, министар одбране Гојко Шушак и генерал Јанко Бобетко… били учесници удруженог злочиначког подухвата над муслиманским становништвом на овом подручју.

Foto: TV N1 / screenshot Ovako u Mostaru prate izricanje presude

Циљ свега тога је, према пресуди, било етничко чишћење простора Херцег-Босне и њено припајање или стварање нове хрватске републике на том простору.

Веће је већином гласова одлучило да је сукоб између ХВО-а и такозване Армије БиХ био међународни, јер су се војници регуларне Војске Хрватске борили заједно са припадницима ХВО-а.

Иако Хашки суд утврђује кривичну одговорност појединаца, а не држава, квалификације из првостепене пресуде негативно говоре о улози Хрватске и тадашњег хрватског председника Фрање Туђмана у рату у БиХ.

Хрватска се два пута покушала укључити у поступак у својству пријатеља суда тврдећи да ће њени правни стручњаци и историчари оповргну тезе тужитиоца о удруженом злочиначком подухвату и суделовању хрватског државног и војног врха у томе. Суд је то оба пута одбио.