Прочитај ми чланак

НИ ВУЧИЋЕВЕ СУБВЕНЦИЈЕ НЕ ПОМОЖУ АРАПИМА: Ер Србија пропада ако не дуплира приход

0

aleksandar-vucic-dzejms-hogan-dane-kondic-jat-er-srbija-7Ер Србија, коју су преузели арапски пријатељи српског премијера Александра Вучића, може да буде профитабилна без субвенција, чије је укидање Влада најавила од 2017, једино ако до тада зараду од путника повећа са 21 на 40 милијарди динара и обезбеди још 10 милијарди у кешу.

То је показала анализа финансијског аналитичара Драгована Милићевића на основу поређења пословања „Ер Србије“ и „Кроејша ерлајнса“ у 2014, две компаније које су сличне величине и које имају готово идентичан приход од продаје.

Приход од субвенција

За разлику од хрватског авио-превозника, српска компанија је пословне приходе напумпала издашним државним субвенцијама. Милићевић наводи да о рентабилности самог саобраћаја или попуњености авиона много говори и то што гориво и материјал „Ер Србије“ чини 46 одсто расхода, а у хрватској авио-компанији око 25 одсто.

– Још битнија ствар је капацитет превоза. „Кроејша ерлајнс“ има 1.380 места у флоти, док је српска авио-компанија капацитета 2.266 места или готово два пута више. То је битно јер, посматрајући рентабилност пословања, Хрвати имају два пута већу рентабилност по седишту него Срби – истиче он. Милићевић каже да је преломна тачка рентабилитета пословања српске компаније 40,2 милијарде динара прихода од продаје производа и услуга, без субвенција. Такође, додаје Милићевић, мора се дефинисати ниво субвенција које држава хоће или мора давати у наредном периоду јер недостаје око 10 милијарди динара готовине.

Опрост дугова

Подсетимо, „Ер Србија“, у којој 49 одсто удела има арапски „Етихад ервејз“, у прве две године од оснивања, 2014. и 2015, добила је 100 милиона евра директне државне помоћи и опрост дугова према Aеродрому „Никола Тесла“. Без ове помоћи „Ер Србија“ би 2014. направила губитак од 75 милиона евра, а 2015. мањак од 18 милиона евра. Упркос издашним субвенцијама „Ер Србији“, премијер Aлександар Вучић хвалио се да ова компанија послује позитивно – у 2014. је, како је речено, направила „добит“ од 2,7 милиона евра, а 2015. од четири милиона. Синиша Мали, бивши премијеров саветник, сада председник Наџорног одбора „Ер Србије“, тврди да ова фирма од 2017. неће добијати никакву државну помоћ јер је тако дефинисано уговором са „Етихадом“.

er-srbija-avio-kompanija-prihod-profit-propadanje-147ЛЕТОВИ ЗA СAД ЋЕ УБРЗAТИ ПРОПAСТ

Предраг Вујовић, бивши директор „Јата“, не верује да ће субвенције престати 2017, а сматра да без државне помоћи „Ер Србија“ не може да буде профитабилна.

– „Ер Србија“ је превелика за тржиште које има јер је потребно да има тржиште од 30 до 50 милиона становника, а има Србију са више од милион и по незапослених. Без навијања, нема ту простора за профитабилно пословање. A летови за СAД ће јој само убрзати пропаст јер ће јој донети додатне трошкове – рекао је Вујовић за Курир.