Прочитај ми чланак

МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ: Приморје у ЦГ је проклето док се не врати Карађорђевићима!

0

Амфилохије тврди да је део Црногорског приморја проклет и да ће тако остати док се не врати у руке правих власника, односно у руке престолонаследника Александра Карађорђевића и његове породице!

Митрополит црногорско-приморски каже да Карађорђевићима хитно мора бити враћена имовина у Црној Гори огромне вредности, у коју спада земљиште на острву Свети Стефан, најлуксузнијем летовалишту на читавом Јадранском мору, вила „Милочер“, готово комплетан Милочерски парк, парцеле у Пржну, на којима је изграђен луксузни хотел „Краљичина плажа“.

– Све што је отето, то је и проклето! Треба вратити свакоме, без обзира на то ко је, па и Карађорђевићима. Ако овде имају нешто и потомци Фрање Јосифа, природно је и да се њима то врати. И Петровићима, ко год има, а наравно и обичним грађанима. Има доста ту и црквене имовине која је после рата одузета. Комунисти су је одузимали за народ, онда је то било и разумљиво. Међутим, сада су неокомунисти то приватизовали. Они нису наводно комунисти, они су буржоазија, јер су присвојили све – рекао је Амфилохије и наставио:

– Да све буде ни по бабу ни по стричевима, већ по правди Бога, правду треба према свакоме применити. То је основно правило и у свим европским државама. Пошто ми, ево, стремимо у Европу, ред је и да се на том плану покажемо достојни. Он је нагласио да постоји документација у манастиру Режевићи којом се потврђује да су Карађорђевићи „сваки педаљ земље откупили“.

Иначе, осим летњиковца у Милочеру, помоћних објеката, земљишта, винограда, обора, вртова и пашњака, некадашњу имовину Карађорђевића чине и плац са родном кућом краља Александра на Цетињу и дворац Љесковац у Ријеци Црнојевића.

Карађорђевићи су, наиме, раних тридесетих година 20. века од староседелаца купили око 4.337 квадрата у Милочерском парку.

Након тога је краљица Марија Карађорђевић у дворац уложила 4,5 милиона тадашњих динара, а изградња је финансирана из краљевске благајне.

Пре него што је убијен, у милочерском летњиковцу је такође боравио и њен супруг краљ Александар.

Након Другог светског рата летњиковац је претворен у луксузни хотел, у којем је неретко боравио и Јосип Броз Тито.

По доласку комуниста на власт у Југославији након Другог светског рата, 8. марта 1947. године Карађорђевићима је одлуком Народне скупштине ФНРЈ одузета целокупна имовина у Југославији, па тиме и у Црној Гори, за коју су они 7. априла 2005. године поднели захтев да им буде враћена.

Драгомир Ацовић, председник Крунског савета, за „Ало!“ каже да би се са Амфилохијевим речима сложио сваки поштеномислећи човек.

– Мислим да не постоји нико ко мисли другачије, а друга је ствар што власт у Црној Гори, која је наводно свачија, али је само нечија, мисли другачије. Иначе, тај захтев за повраћај имовине стоји тамо годинама, поднет је према важећем црногорском закону, примљен је и на њега нема ни одговора ни решења све ово време. То што је митрополит рекао, то мисли сваки поштеномислећи човек и то није питање да ли се ради о имовини Карађорђевића или тамо неког Јовановића, то је просто нешто што се бранити не може, осим апсолутним правом на пљачку и на плен – каже наш саговорник.

 

Милиони евра престолонаследнику

Вредност имовине Карађорђевића у Црној Гори процењује се на милионе евра јер само на најлуксузнијој дестинацији Свети Стефан њима припада део земљишта између луксузних вила од 13.293 квадратних метара.

Тек 2017. уписан захтев за повраћај имовине

Интересантан детаљ је да је тек недавно, 8. новембра 2017. године, у катастарску евиденцију Управе за некретнине Црне Горе уписана забелешка о постојању захтева за реституцију, док је у досадашњем периоду спорна имовина била укњижена искључиво на хотелску групу „Будванска ривијера“ и ХТП „Милочер“, при чему није уписивана било каква забелешка српске краљевске породице. Ништа мање није индикативан ни детаљ да је својевремено и сестра некадашњег премијера и данашњег лидера ДПС-а Мила Ђукановића, позната подгоричка правница Ана Коларевић, такође заступала династију Карађорђевић у поменутом судском спору са државом Црном Гором.