Прочитај ми чланак

Милошу Стојковићу из Земуна додељена титула светског генија

0

Млади научник из Земуна Милош Станковић (28), после низа високих признања које је ове године добио у Бриселу, Москви и Тајвану, пре десет дана у Токију се окитио најпрестижнијим на Светском конгресу генија.

Међу 160 иноватора са свих меридијана, наш проналазач се једини вратио кући са титулом „светског генија“. Награђен за целокупан досадашњи рад на еколошким пројектима, као и на пројектима везаним за енергетику и заштиту животне средине на индустријским димњацима. Позивницу за конгрес у Јапану добио је после конференције иновација и изума о у Тајпеју, где је награђен двема златним медаљама.

Упркос свим овим наградама, Милош у Србији већ годину дана тражи посао. Од 2008, када је завршио факултет, до прошле године, радио је у једној приватној фирми на иновационим пројектима. Међутим, ту није било новца, а плата је каснила и по више од пола године.

НАГРАДЕ

на Међународном сајму проналазака и иновационих технологија „Архимед 2012“, у Москви, добио је највише признање – „Златни орден“ за креативност. У марту постао је редован члан Руске међународне академије наука и добио титулу „витеза науке“. Средином августа у Тајпеиу, освојио је две златне медаље и специјалну награду за најбоље пројекте на Конференцији иновација и изума.

– Радећи готово без динара, покушавао сам да се усавршим. Куцао сам на многа врата, тражећи помоћ за постдипломске, али и посао у министарствима науке, заштите животне средине…

– Нажалост, одговарали су ми да је криза и да нема новца и посла – прича Станковић. – Желим због родитеља, девојке,због тога што волим своју земљу да останем овде. Тренутна ситуација је веома тешка. Уколико се нешто не промени, постоји опција да одем у иностранство.

Станковић живи са родитељима и братом у малом стану у Земуну. Новац зарађује од хонорарних послова, које понекада добије. За карту на Тајван, отац је продао „опел астру“, док му је за пут у Јапан помогао пријатељ.

– Позив на такав конгрес се добија једном у животу. По повратку са Тајвана, боље сам се припремио и средином октобра, са коферима, кренуо пут Земље излазећег сунца – присећа се наш саговорник.

Конкуренција на овој међународној смотри била је жестока. На једном месту, у научном центру главног града Јапана, нашло се 160 инжењера, научника, проналазача, академика и професора са престижних светских универзитета и института.

Најбоље што зна, Милош је представио: партикуларни електростатички филтер, који се уграђује у моторна возила, електростатички пречистач за отклањање аерозагађења у фабричким постројењима, еко-ауспух, електрични уништавач корова и нежељених делова биљака. Многобројни посетиоци, али и колеге научници, његов рад означили су као најбољи. Прилог о Милошу Станковићу емитовала је и једна од највећих јапанских телевизија – Нипон.

ПРВИ СРПСКИ ПАСОШ
Влада Републике Србије доделила му је први нови пасош Републике Србије у склопу пројекта „Нови српски пасош, ново лице Србије“. Од тада, Станковић од државе није добио никакву подршку, осим од општине Земун, која га је помогла у неколико наврата, а прогласила га је 2006. године за заслужног грађанина.

РАДИОНИЦА
Станковић је дипломирао на Вишој електротехничкој школи у Београду, а потом на Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Новом Саду. Тренутно је на постдипломским студијама. До сада је осмислио око 30 проналазака. Оне главне је регистровао у Заводу за интелектуалну својину, али за многе нема новца да их заштити, јер би му само за таксе годишње требало и по више хиљада евра. Већину патената је осмислио у импровизованој радионици у подруму зграде у којој живи.

 

(Вечерње Новости)