Прочитај ми чланак

КРАЈ СРПСКОГ Универзитета у Приштини

0

pristinski_univerzitet

Како извештава „Танјуг“, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је како Универзитет у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици представља „један од стубова опстанка нашег народа на КиМ“ и да се неће дозволити његово гашење.

„Универзитет је један од стубова опстанка нашег народа на КиМ, никоме нећемо дозволити ни да гаси, ни да смањује, ни да на било који начин утиче на рад овог  Универзитета. О судбини Универзитета у Приштини увек ће, уз подршку и са леђима целе Србије, одлучивати искључиво академска заједница, њени професори студенти и сви они који чине тај Универзитет“, рекао је Ђурић.

Још је додао да нема никаквих иницијатива ни за реорганизацију, ни за било шта  друго, за шта су постојале спекулације у јавности. Како каже Ђурић, Канцеларија је од ресорног Министарства затражила да утврди  чињенично стање везано за функционисање појединих сегмената појединих служби на појединим факултетима.

Међутим, свега неколико сати после Ђурићевог иступа, косовскомитровачки портал „КМ новине“ објавио је копије докумената Владе Републике Србије које у потпуности демантују Марка Ђурића. Не само да се судбина Универзитета у Приштини решава мимо академске заједнице, већ је тај процес далеко одмакао и вероватно је већ велики део посла завршен. Како би што је могуће лакше интегрисала највишу образовну и научну институцију Срба са КиМ у систем косовских Албанаца и њихове илегалне државе, Влада Србије је већ започела процес његове унутрашње трансформације, која се своди на одузимање статуса правних лица факултетима и пребацивањем надлежности на универзитетски ниво. Сама високошколска установа се назива Интегрисаним универзитетом! Са ким и са чим „интегрисаним“?

Индикативно је да паралелно са активностима Владе Србије, које се одвијају далеко од очију јавности, теку и активности власти у Приштини, које су основале посебну комисију која се бави питањем функционисања српског универзитета у Косовској Митровици. Све је идентично као и у случају распуштања локалних избора и интегрисања у „косовски систем“. Београд и Приштина раде синхронизовано. Марко Ђурић је, иначе, како је представио српској јавности, на дан страшне трагедије у Бриселу боравио у главном граду Белгије. Ипак, јавност није обавестио и шта је радио тамо? С обзиром на то како се прича о интеграцији Универзитета у Приштини закотрљала по његовом повратку, сасвим је могуће да је ово била тема његових „преговора“ са колегама из Приштине и комесарима из Брисела.

Извор: fsksrb.ru