Прочитај ми чланак

Док се ДС и СНС расправљају, пацијенти чекају

0
Фото: Б92

Фото: Б92

Због поступка набавке акцелератора за Инстиуте у Сремској Каменици већ недељама се води полемика између владајуће ДС и опозиционе СНС.

Поступак набавке спровели су каменички институти и Управа за капитална улгања Војводине

Напредњаци тврде да је фаворизован један понуђач, те да цео пројекат Каменица два касни због неодговорности покрајинских институтција.С друге стране одговарају да је проблем настао због кашњења одговора Комисије за заштиту понуђача и слажу се да интереси пацијената не смеју бити угрожени.

Реч је о апаратима за зрачење у Институту за онкологију, које лекари користе скоро 11 година и често се кваре.

Докторка Бојана Бокоров, стручњак за високоволтажну радиотерапију објашњава који апарати би овој установи највише користили, а од чије енергије зависи на којој дубини ће зрачити.

„Две фотонске енергије, то је минимум. Једна 15 да буде, друга шест, а електронске су добре за шповршинске ствари, оне су обично инкорпориране у машине које имају високе фотонске енергије“, објаснила је докторка.

Ово је стручно објашњење о потреби набавке апарата за зрачење, за два института у Сремској Каменици. Том темом последњих недеља баве се политичари и посланици у покрајинском парламенту. На захтев СНС, сазвана је и ванредна седница, на којој се разговарало о одговорности покрајинских институција за кашњење набавке медицинске опреме и завршетак пројекта Каменица два.

„Изградња тих института је почела 2008. године са роком завршетка 2010. године. Данас је 2015. година, ни данас ти институти, те здравствене установе нису у функцији и то је једини прави разлог што поацијенти немају адекватну здравествену помоћ. Све друго је тражење разлога за неуспешност тих пројеката“, каже Ђорђе Милићевић из СНС-а.

У Управи за капитална улагања, која је инвеститор набавке апарата, подсећају да је поступак први пут заустављен у августу 2014., Напомињу да се републичка комисија за заштиту понуђача није огласила више од стотину дана, иако је законски то морала да учини за месец дана.

„Било каква врста става ће нама помоћи да знамо којим путем идемо. Или ћемо наставити поступак овако како је започет, или ћемо морати у нову, законом предвиђену процедуру. Ни једно, ни друго нам није страно, али ће нам помоћи да наш посао урадимо квалитетно“, каже Небојша Маленковић, директор Управе за капитална улагања АПВ.

Листе чекања на зрачење у Институту за онкологију последњих годину дана знатно су смањене, кажу у тој установи. на зрачну терапију нико не чека дуже од два месеца, тврде у Институту. Ипак, три нова апарата су неопходна. Без њих неће моћи да буде завршен ни пројекат Каменица два.

„Тражена је опрема која ће задовољити лечење наших пацијената и то најмодернија опрема са најмодернијим техникама зрачења, који данас постоје у европским и светским размерама“, наводи др Дејан Лучић, директор Института за онкологију.

Каменица два замишљен је као један од капиталних објеката у здравству, у Војводини. Њена вредност премашује 32 милиона евра.

(Б92)