Прочитај ми чланак

Црногорски кланови ратују на Теразијама

0

hapsenje-slobodana-saranovica

Недавно убиство Радета Ракоњца из Бијелог Поља, бившег телохранитеља Жељка Ражнатовића Аркана подсетило је на некада учестале обрачуне завађених криминалних група. Надлежни из криминалистичке полиције су се тим поводом огласили у јавности уверавањем да такозвана криминална убиства нису учестала у престоници и да се ликвидација Ракоњца, која је „највероватније чин криминалног акта” догодила после шест месеци од последњег такозваног криминалног убиства.

Истовремено надлежни уверавају да је ситуација далеко од оне када је примат у српском подземљу имао такозвани земунски клан. Према информацијама криминалистичке полиције у Србији и Београду већ дуже време нема тако организоване криминалне групе.

Са друге стране, управо ову ситуацију, према неким информацијама, искористио је огранак моћне црногорске групе, који је своје „пипке пружио” у српском подземљу. Наводно, све групе су под својеврсном контролом једног од најмоћнијих црногорских криминалних кланова. Да ли би заправо рад за једног шефа могао да буде разлог што је у главном граду знатно смањен број обрачуна криминалних група?

Поред тога, увидом у извештаје „црних хроника” па и на основу највероватније позадине ликвидације Радета Ракоњца, стиче се утисак да је такозвано црногорско подземље и више него присутно у Србији.

Када је реч о убиству Ракоњца за полицију од самог почетка истраге није било сумње да је он жртва сукоба црногорске и српске криминалне групе. Томе у прилог сведочи и прекјучерашње поновно хапшење Слободана Шарановића (75) из Даниловграда и Ратка Кољеншића (37) из Никшића у Црној Гори.  

Они су осумњичени за учествовање у убиству Николе Бојовића, млађег брата Луке Боловића,којег је Специјално тужилаштво означило као вођу „земунског клана”. Шарановић, због сумње да је наручилац убиства и Кољеншић, због сумње да је саучесник у самој ликвидацији,већ су били у притвору, јер су њихово изручење тражили српски правосудни органи. Црногорски Апелациони суд је у фебруару потврдио одлуку Вишег суда у Подгорици да се као неоснован одбије захтев Србије и 27. фебруара ове године њих двојица су изашла из затвора.

Ракоњац, који је био близак са Луком Бојовићем, убијен је после нешто  више од месец дана од њиховог изласка на слободу, 2. априла ове године.

Свођење рачуна црногорског такозваног клана Шарановић и криминалне групе Луке Бојовића већ годинама не јењава. Међутим, ово није класичан обрачун криминалних кланова око територије и примата на тржишту наркотика. Према информацијама криминалистичке полиције, све је почело 28. јула 2009. године, када је нестао Слободан Радоњић, син Шарановићевог кума Данила.У потрази за његовим убицама, Шарановић и Радоњић дошли су до имена Луке Ђуровића, сарадника Луке Бојевића из Црне Горе, који је умешан у нестанак младића.

Подаци до којих је истрагом дошла полиција, али и породица Радоњић говорили су да се Радоњићев траг губи по уласку у Ђуровићев аутомобил. Сумња се да су нерашчишћени рачуни у вези са трговином кокаином мотив његове отмице.

Док су кумови покушавали да дођу до Ђуровићаубијени су и Бранислав Шарановић, 2009. године на Дедињу, као и његов кум Данило Радоњић, 2011. године у Земуну. Полиција сумња да су Радоњића убили Ђуровић и Вујовић. Због убиства брата, Слободан Шарановић је као награду за откривање идентитета убица јавно понудио милион евра. Истовременоу Београд је послао двојицу својих телохранитеља да ликвидирају Луку Бојовића, којег је означио као налогодавца убиства брата. Њих је у томе осујетила београдска полиција и ухапсила их са арсеналом оружја и експлозивом.

Са друге стране, Шарановићев брат Слободан је, због крвне освете, ангажовао сестрића Милоша Делибашића из Београда, који се претходно „доказао” пљачком накита вредног2,5 милиона евра. Делибашић је у Београд послао Кољеншићаи Сашу Цветановића, који су 29. априла ове године испред пекаре у Улици царице Милице ликвидирали Николу Бојовића.

Неколико дана пре ликвидације Ракоњца у Београду је рањен Горан Бојанић (38), за којег полиција сумња да је „главни војник” криминалне групе Милоша Делибашића. Полиција сумња да иза напада на Бојанића стоји криминална група, која је хтела да се освети за Бојовићево убиство. За сада постоје индиције да иза ове групе стоји управо Ракоњац, због блиских веза са Луком Бојовићем.

Вељовић: Криминал нема границе

Убиством Радета Ракоњца, бившег телохранитеља Жељка Ражнатовића Аркана, шаље се одређена порука и није искључено да ће бити покушаја освете, изјавио је Милорад Вељовић, директор српске полиције. Вељовић сматра да убиство Ракоњца, подразумева одређену дестабилизацију, али и да ти криминални кланови који су га извели, шаљу једни другима поруку.Полиција не сме да дозволи да они и њихови „логистичари” преузму примат у односу на било коју државу или полицију. Указујући да једно убиство у Београду сигурно има реперкусије у Црној Гори и у Републици Српској, Вељовић је нагласио да полиција то неће дозволити, али ипак није могао да искључи могућност да дође до одређених ликвидација. После састанка са колегама из Републике Српске и Црне Горе, Вељовић је подсетио да је прошле године са колегом из Црне Горе Славком Стојановићем потписао споразум о формирању заједничких тимова и додао да је још једном констатовано да ће активности тимова наредних дана бити појачане.Он је подсетио да криминалци и организоване криминалне групе немају границе, а да је састанак са првим људима полиције Србије, Црне Горе и РС показао да полиција иде у корак са тим временом.

(Политика)