Прочитај ми чланак

Албанија: Узели православну цркву

0

grcka-crkva(Б92)

Градоначелник Преметија послао обезбеђење да испразни локалну православну цркву и врати је у посед општине, што је пооштрило тензије између Грчке и Албаније.

Тензије на грчко-албанској граници, створене последњих дана, додатно су појачане и озбиљно прете да поремете односе две земље.

На граничним прелазима Какавија и Кристалопиги, у северном Епиру, приметно је појачано присуство полиције, а процедура преласка границе је знатно спорија него иначе, јавља дописник Новости.

Албанске власти су увеле реципрочне мере приликом уласка грчких држављана у ту земљу, после одлуке Атине да у Грчку могу да уђу Албанци који имају дозволу боравка, службени позив или оверену резервацију хотела и одређену своту новца.

Атина се за такву меру одлучила због грубог нарушавања права етничких Грка који живе у граду Премети, на крајњем југу Албаније, после акције општинских власти.

Одлазећи премијер Албаније Саљи Бериша осудио је саопштење грчког Министарства спољних послова као мешање у унутрашње ствари Албаније, али је осудио „оне који су отели светиње из православне цркве“.

Проблем је отворен 16. августа, када је градоначелник Преметија послао приватно обезбеђење, наменски ангажовано у овом случају, да испразни локалну православну цркву и врати је у посед општине. Свештеници тврде да је том приликом нестало много вредних предмета који су у поседу цркве.

Шта је навело локалне власти да се баш сада сете и активирају одлуку бившег комунистичког режима Енвера Хоџе из 1968, када је на стотине цркава у Албанији преко ноћи декретом претворено у „културне центре“, остаје да се утврди.

Приватно обезбеђење је, међутим, наишло на јак отпор православних верника, па је дошло до туче у којој је било повређених на обе стране.

Исте вечери каменована је зграда Генералног конзулата Грчке у Ђирокастру. Хитно је организован разговор представника православне заједнице с градоначелником Преметија Гилбертом Гјацом, али компромиса није било, јер је члановима грчке заједнице поновљено да ће православни храм бити исељен, а да ускоро почињу радови на изградњи културног центра.

Право са састанка у општини верници су се упутили ка цркви Ваведења пресвете Богородице, али су их тамо сачекали људи из приватног обезбеђења и закуцана врата и прозори цркве.

Служба је ипак одржана у дворишту испред цркве, чиме су православни верници упутили поруку локалним властима да неће одустати од своје светиње.

Министарство спољних послова Грчке упутило је протестну ноту албанским властима због сумњи „у спремност и вољу албанских власти да успоставе ред и заштите зграде дипломатских и конзуларних представништава“, као и захтев да се стане на пут неприхватљивим акцијама.