Прочитај ми чланак

Задужили Србију за пет милијарди евра!

0

sednica-vlade

(Вести)

До краја прве половине ове године Дачићев кабинет задужио је Србију за нових 3,5 милијарди евра, а пошто смо већ у септембру сва је прилика да је то задужење знатно веће. И то није све, као да ће владати деценијама, Влада Србије најављује нове кредите. Сав новац који је Србија узела из кредита отишао је на отплату већ постојећих дугова и попуњавање рупа у буџету. На производњу и инфраструктуру готово да није отишао ни евро.

– Србија је у опасној ситуацији јер у наредне три године морамо да обезбедимо невероватних 13,5 милијарди евра само на име отплате главнице и камата. То је огроман новац и стога морамо даље да се задужујемо. Кредите је лако узети, а ђаволски тешко вратити – каже за „Вести“ Млађен Ковачевић, економиста.

Престоница предњачи

Истина је да је од свих локалних власти у Србији Београд најзадуженији. После њега следе Војводина, Нови Сад, Крагујевац и Ниш. Дуговања престонице учествују са 57,5 одсто у структури целокупног дуга локалних самоуправа. Стање дуга по глави становника Београда је око 250 евра.

Вицепремијер Александар Вучић најавио је да ће Србија узети нови кредит од Уједињених Арапских Емирата, и то око две до три милијарде долара, наводно по веома повољној каматној стопи од 0,5 до један одсто. То економистима не мирише на добро јер нико не даје повољне кредите тек тако.

Милан Ћулибрк, економски аналитичар, каже да треба сачекати да се види под којим условима ће тај кредит бити реализован.

– Ако вам неко нуди кредит по каматној стопи од 0,5 до један одсто онда је то чудно јер је цена кредита данас по каматној стопи шест до седам одсто. Нама кредит треба јер морамо да сервисирамо дуг. Нема дилема да морамо да се задужујемо, али ако нам Емирати дају зајам по тим условима онда се ту крије још нешто што ћемо тек сазнати – сматра Милан Ћулибрк.

Зајмови као дрога

– Србија је презадужена земља: јавни дуг је премашио 19 милијарди евра, а нико не брине шта ће бити са нашом децом и унуцима који ће морати да врате кредите. Постали смо наркомански зависни од зајмова и понашамо се у стилу „док сам на власти узми све шта ти живот пружа“ – каже др Ковачевић.

Он каже да нема логике да неко даје олако јефтине кредите, а да нема неки интерес.

Професор Ковачевић сматра да је тајна већ откривена: Србија је већ почела да распродаје земљу Арапима.

– Продају Арапима земљу, и то под фирмом „продаје пољопривредних комбината“, јер по нашем закону не можете продати земљу странцима. Дакле Арапи ће дати кредит по повољној стопи, али у замену за повољну куповину плодне земље. То дакле није повољан кредит – закључује др Ковачевић.

Он упозорава да би се могло десити да будемо у сопственој земљи најамни радници, а да неко други, у овом случају Арапи, убирати кајмак.
На делу је чиста демагогија, јер се народу пласира прича о тобож јефтиним кредитима, а с друге стране продаје се земља странцима мада то закон не дозвољава, каже наш саговорник.

Крстић тражи паре

Влада Србије и министар финансија Лазар Крстић припремају емисију међународних обвезница којима би се држава задужила за још милијарду долара. Главни разлог за ново задуживање јесте тај што у буџету има пара само до краја октобра за редовно функционисање државе.