Прочитај ми чланак

ЗЛАТИБОР: 6. Песничке ватре одржане у Културном центру

0

На позорници Културног центра на Златибору одржана су Песничке ватре златиборске. Манифестација која је у претходним одржавањима славила Љермонтова и Диса, Дантеа, Бојића и Шекспира, Бертолта Брехта и Десанку Максимовић овај пут је упрличена у част два великана светске и наше књижевности , који су на пут у незаборав крочили у 18 веку, Јохана Волфгана Гетеа и Вука Стефановић Караџића.

У програму су учествовали глумци: Вјера Мујовић, Феђа Стојановић и Слободан Љубичић и музички уметници: Александар Стаматовић, Раде Радивојевић и Љубодраг Беговић, као и хор Основне школе Димитрије Туцовић из Чајетине.

FOTO: zlatibor.org.rs

У част великог немачког уметника извођени су одломци из његових дела “Јади малог Вертера”, “Фауста” , песма “Чежња” као и оперска арија “Мафиста”.

Одржавањем овогодишње манифестације обележен је и један јубилеј. Пре 30 година ТВ серија „Вук Караџић“ је, на препоруку Умберта Ека, у Риму освојила Гран-при Европе, највеће признање у историји наше телевизије, а Унеско је ову серију уврстио у ризницу културних добара Европе и света. Сценариста овог грандиозног дела је добитник овогодишње Повеље песничких ватри златиборских.

FOTO: zlatibor.org.rs

Милован Витезовић, песник, афористичар, романописац и драмски стваралац, телевизијски и филмски сценариста, професор, сада и председник Удружења књижевника Србије због своје болести није био у могућности да присуствује додели награде али је све присутне љубитеље поезије на
Златибору поздравио путем видео-линка.

FOTO: zlatibor.org.rs

Публици су своје песме представили и уметници песници из иностранства који су били гости Златибора у току одржавања манифестације. Аждар Ол из Азербеџана је прочитао своју песму “Херој непријатељ”, Милан Рихтер из Словачке “Виђено у снегу”, Фарид Хусеин из Азербејџана “Ћутња рата”, Спиридон Касијан из Румуније “Борба анђела са сном”, а за крај је своју песму “Девојка и ружа“ рецитовала златиборска песникиња Мирјана Ранковић Луковић.

Традиционално затварање песничких ватри обележено је паљењем ватре поред Споменика на Шуматном брду и тако су најављени песнички сусрети и за следећу годину.