Прочитај ми чланак

„Женама у црном је потребно жртвено јагње, да се гуши родољубива свест народа“

0

Некадашњи телевизијски водитељ и портпарол у полицији Радомир Почуча негирао је јуче на суђењу у Вишем суду да је починио кривично дело, односно да је својим коментаром на Фејсбуку угрозио сигурност "Жена у црном", тврдећи да никога није позивао да их "линчује".

pocuca-vojska
Он је оптужен је да је преко свог Фејсбук профила 25. марта 2013. позвао навијаче Црвене звезде, Партизана, Рада и Војводине да „не троше песнице између себе“, већ да се удруже и да претуку „Жене у црном“ које су на Тргу републике у Београду обележиле 15 година од злочина над албанским цивилима на Косову.

„Мој статус (на Фејсбуку) је моје мишљење и став, а не било каква наредба, зато сам и почео статус са мислим да… Нисам имао намеру да угрожавам животе људе“, рекао је Почуча износећи одбрану неколико сати пред судијом.

Он сматра да су медији од његовог коментара направили слику о „линчу Жена у црном“, што њему није била намера.

Према његовим речима, оптужбе против њега су бесмислене, а тој женској организацији је „потребно жртвено јагње и да се гуши родољубива свест овог народа“, док им држава дозвољава да провоцирају.

Након тога, судија Татјана Сретеновић најавила је да ће на следећем суђењу 19. јула заменик јавног тужиоца морати да образложи зашто су у оптужном предлогу као оштећене наведене три чланице НВО „Жене у црном“, а не све.

„Могу да разумем зашто је Сташа Зајовић, јер је она координаторка, али не знам по ком основу су још две особе наведене (чланице Виолета Ђикановић и Љиљана Радовановић)“, рекла је судија Сретеновић.

На следећем суђењу биће испитане поменуте оштећене, а у току поступка планирано је да се изврши увид у Почучин статус на Фејсбуку, као и његова казнена евиденција.

Почуча се прошлог месеца нагодио са тужилаштвом да за своје добровољачко деловање у оружаним сукобима у Украјини буде кажњен условном осудом, односно признао је кривицу за условну казну од годину и по дана затвора, с роком провере од четири године.

То значи да уколико у року од четири године не изврши ново кривично дело, затворска казна неће бити извршена.

Споразум о признању кривице између Почуче и Вишег јавног тужилаштва још није потврђен одлуком суда.

Допуне Кривичног законика које су усвојене 2014. године, предвидају казну од шест месеци до 10 година за оне који уцествују у рату или оружаном сукобу у другим земљама и организују и врбују грађане Србије да то чине.

Почуча се 20. априла први пут појавио пред судом након повратка из Украјине, где се борио као добровољац на страни проруских трупа, али је тада суђење за „Жене у црном“ одложено због изостанка његовог браниоца.

Он је крајем марта ухапшен у Србији по потерници која је за њим била расписана због избегавања суђења, али је убрзо одлуком суда пуштен да се брани са слободе и одузет му је пасош.

Почучи, који је раније радио и као новинар и водитељ ТВ Пинк, суди се за кривично дело угрожавање сигурности.

Поступак против њега води Тужилаштво за високо технолошки криминал, јер је извршено преко Интернета путем друштвене мреже.