Прочитај ми чланак

ЗБОГ КРАЂЕ: Крагујевац губи споменик Вечни пламен, нема новца за поправку! (ФОТО)

0

55

Након крађе горионика, споменик који је симбол мира неће више постојати јер музеј нема новца за његову обнову. Горионик је коштао 250.000 динара, а као секундарна сировина може се продати за 10.000

Ако горионик, украден јутрос са споменика Вечни пламен слободе испред музеја “21. октобар” у крагујевачким Шумарицама, не буде неким чудом враћен, овај споменик, симбол мира, престаће да постоји! Музеј нема новца да обнови споменик у који је пре две године уложено милион динара!

Постављање Вечног пламена слободе 2011. године коштало је милион динара, а сам горионик четвртину те суме. Ако буде продат као секундарна сировина лопов ће за њега добити од шест до 10 хиљада динара. Горионик је тежак од 20 до 30 килограма, а направљен је од месинга.

Директор музеја “21, октобар”, Златко Милојевић каже да се крађа десила рано ујутру, готово на годишњицу крађе из 2011. године, када је горионик нестао па враћен.

– Вредност украденог је непроцењива јер горионик и споменик представљају тежњу ка вечном миру. Ми следеће године нећемо имати пара да обновимо споменик јер нам за то треба неколико стотина хиљада динара. Ова крађа значи гашење пламена слободе. Осећам велику срамоту због овога што се десило – каже Милојевић.

Судбина споменика Вечни пламен слободе, у граду у коме су стрељане хиљаде недужних, тужна је и срамотна. Вечни пламен мира и слободе у Крагујевцу први пут је постављен другог октобра 1978. године. Упалио га је председник СФРЈ Јосип Броз Тито. Горео је свега два месеца и након тога само повремено паљен неколико година. Због несташице гаса пламен је у наредним годинама паљен из плинске боце, а онда је горионик украден крајем осамдесетих.

56

Три деценије Вечни пламен слободе није горео. Поново је упаљен 2011. године, 21. октобра, на дан масовног стрељања у Шумарицама. Горео је опет непуна два месеца, док лопови нису украли месингани горионик! Одвалили су га и однели. Горионик је, због невероватне медијске пажње и страха лопова кроз пар дана пронађен недалеко од музеја, а споменик је поправљен.

– Од тада је овај горионик на мети бахатих Крагујевчана. Након пијанки по парку у Шумарицама млади су на њега сипали пиво, а онда топили пластичне флаше на пламену. Тако су га гасили. Много пута радници музеја јутро су почињали чистећи горионик од упаљене пластике, па га опет палили. Борили смо се да га одржимо, а сада су га извалили и однели. Уништавамо симбол мира и слободе, као да слутимо зло – каже један од радника музеја.

57

Крагујевац сада може само да се нада да ће откупљивачи месинга бити довољно мудри да не узму горионик, а лопов бар делимично човек да га баци крај музеја као 2011. године.

Спомен-парк Шумарице више пута је похаран последњих година, украдене су и петопљене бисте малих кошута које је претопила позната локална ливница. Велики парк је пре неколико година остао и без 18 бисти из Алеје народних хероја.

 

(Телеграф)