Прочитај ми чланак

Зашто је преминула сестра сама пазила 60 пацијената

0

Медицинска сестра преминула је током дежурства на одељењу у Специјалној психијатријској болници у Горњој Топоници, код Ниша. Она је у тренутку када јој је позлило била једина дежурна на одељењу са 60 пацијената. Како је уопште могуће да само једна особа буде током ноћи задужена за цело одељење у болници са толико осетљвих пацијената који траже посебну пажњу?

“Мени је крајње несхватљиво да једна медицинска сестра буде сама на дежурству у одељењу. Нигде у психијатријској установи никада један техничар не ради сам у смени”, објашњава за Нова.рс Горица Ђокић из Синдиката лекара и фармацеута, иначе запослена као лекар у болници “Лаза Лазаревић”.

ФОТО: Н1

Она истиче да разуме да у свим здравственим установама недостаје здравствени кадар, али упозорава да је и поред тог константног проблема српског здравства одлука да једна особа буде сама на дежурству са толико пацијаната “за њу једноставно мистерија”.

“За мене је то просто нечувено и први пут чујем за такву праксу у једној психијатријској болници. Увек морате да мислите о томе шта ако се нешто деси током дежурства у једној таквој установи” упозорава Ђокић.

И управо се десило. Медицинска сестра је преминула на одељењу током дежурства, а запослени су је пронашли након што су чули пацијенте како лупају на врата.

“Пацијенти су лупањем алармирали да се нешто дешава, чуо је колега испод, па је дошао, онда су комисијски развалили врата”, испричао је један од запослених за портал “Јужне вести”.

Међутим, према ономе што сазнаје Нова.рс, дежурство једне особе на одељењу у Специјалној психијатријској болници у Горњој Топоници није новост. На ту праксу се поједини запослени жалили и раније упозоравајући на пропусте у организацији посла. Више пута до сада су запослени у тој установи упозоравали да један човек не може сам да покрије одељење током ноћи.

“Чак и да та особа не мора да води рачуна о терапији сваког појединачног пацијента, а то јој је једно од задужења, много је то посла за једну особу. То су јако осетљиви пацијенти и да само свакоме од њих морате да приђете и да попричате и да их смирите уколико су из неког разлога узнемирени, то је напорно за једног човека. А не још да водите рачуна ко је и када узео терапију и како је реаговао на њу” препричава извор Нова.рс, који је упућен у дешавања у овој болници.

“Не причајте свашта, одакле корона у специјалној установи”

Да подсетимо, о проблемима у раду болнице “Горња Топоница”, надомак Ниша, било је речи и средином априла прошле године на почетку епидемије коронавируса. Било је јасно да је вирус ушао у ту установу у којој је смештено између 500 и 600 психиљатриских пацијената.

Међутим, стизале опречне информације колико је људи заражено и како је вирус ушао у болницу. Најпре је Дарија Кисић Тепавчевић, заменица директора “Батута”, изјавила да “40 особа заражено коронавирусом“, да би само дан касније, министар здравља Златибор Лончар је саопштио да је заражено само осам особа – шесторо чланова особља и двоје пацијената – док је чак 56 особа оболело, али, како је рекао, “од друге респираторне инфекције”.

Званичници су у једном тренутку признали да је у изолацији због сумње на коронавирус било 318 пацијената и 152 здравствена радника.

Убрзо се сазнало да се прва сумња на респираторну инфекцију повезану са корона вирусом појавила болници још 17. марта, али да однос надлежних према том случају није био баш најодговорнији, да је било пропуста и да је систем заказао.

Како су тада неки запослени незванично пренели медијиима када се првом пацијенту, сумњиво на корону, погоршало стање, лекари из болнице су звали Клинички центар у Нишу да неко дође и да тестира пацијенте сумњиве на вирус, који су већ били смештени у изолацију.

Први одговор из Ниша је тада био: “Не причајте свашта, одакле корона у специјалној болници?!”. Када се, у међувремену, повећава број пацијената са температуром, из Горње Топонице завапили су ка Нишу :”Пошаљите некога, имамо заразу”.

Из Ниша је стигао одговор: “Они нигде нису путовали, значи да нису заражени…”

Наравно, ситуација се променила када су већ проблеми узели маха и када је први пацијент добио упалу плућа. Све време званичници саме установе су ћутали, што би могло да се понови и сада пошто је након последњег трагичног догађаја у овој установи, управа најавила да ће се о свему огласити тек после празника.