Прочитај ми чланак

Зашто је евро дизел у Србији најскупљи у региону?

0

Услед епидемије коронавируса појефтиниле су цене горива, како у Србији тако и у осталим земљама у региону. Евро дизел сада у Србији кошта 141,90 динара по литру, што је знатно јефтиније него на почетку године. Међутим, проблематично је то што је нафта у нашој земљи, упркос појефтињењу, знатно скупља од свих осталих земаља у окружењу. Фрапантан је податак и да евро дизел у Немачкој кошта нешто мање од 130 динара, што је за двоцифрену разлику јефтиније од Србије.

Србија је тако скупља од Хрватске, чија цена евро дизела у динарској притввредности износи око 124 динара по литру.

У Босни и Херцеговини литар нафте кошта око 120 динара, док је за динар од БиХ јефтинија Словенија.

Уколико у свог „дизелаша“ наспете гориво у Црној Гори, за литар ћете платити близу 113 динара, док је најјефтиније гориво у региону у Северној Македонији, где литар нафте кошта 85,5 динара.

Уколико погледамо табелу, видећемо да је иста ситуација са бензином и течним нафтним гасом, односно да је Србија заузима „неславно“ прво место по скупоћи.

Занимљиво и једноставно невероватно јесте то да је цена евро дизела у Србији скупља него у Немачкој. У једној од „топ 5“ најмоћнијих земаља Европе цена нафте када се конвертује, износи нешто мање од 130 динара.

Како је могуће да смо убедљиво најскупљи што се цена горива тиче, чак и од најразвијенијих земаља Европске уније, објаснио је екомонски аналитичар Љубомир Маџар.

– Ту постоји један елемент инерције. Колико се сећам, годинама смо у тим стварима били скупљи од наших суседа, тако да се ту оформила нека врста емпиријске законитости која истрајава и у овим промењеним условима. Сва је прилика да постоје и елементи монопола у овом сектору наше привреде. Монопол се управо препознаје по томе што су цене веће него што би биле у једном конкурентном амбијенту. Није искључено да постоје и неки елементи договора, односно дослуха, како се то назива у економској анализи. Чак и када се не договарају експлицитно, они се прећутно споразумеју и будући да су свесни да је у њиховом интересу да не иду на обарање цена, онда у том прећутном договору држе се онога што им се највише исплати – истакао је Маџар за Директно.рс.

По његовом мишљењу, држава би вероватно могла нешто да учини по том питању.

– Није ми сасвим јасно у ком конкретном облику би држава требало да се умеша, али чињеница да смо увек скупљи од других, требало би да секира државу, да је наљути и наведе је на неке акције. Први корак би требало да буде да се испита структура тог сектора и шта је то специфично што се разликује код нас, што се разликује од других, а да увек резултује у већим ценама него код других – казао је он.

„У Србији ће поскупити гориво после епидемије“

После ванредног стања, сматра Маџар, цене горива ће неминовно поскупити, односно вратиће се стање пре епидемије вируса KОВИД-19.

– Највероватније да ће се тенденција наше релативне скупоће наставити све док се нешто у структури система не промени што би уклонило тај узрок који није баш јасан и на који начин делује. После ове невоље која се на нас сручила, очекујем да ће цене почети да расту јер ће оживети привредна активност, па ће и тражња за горивом порасти. Током епидемије је ефекат тражње био већи од ефекта понуде, односно смањиле су се цене, а природно је очекивати да кад епидемија престане, цене се врате на дугорочни равнотежни ниво. Дакле, биће повећања, али до оног нивоа на који смо навикли у уобичајеним временима. Што би се рекло, старо вино у новим флашама – закључио је наш саговорник.