Прочитај ми чланак

Српским језиком говори око 30 милиона људи у свету!

0

cg-jezik

Преко 30 милиона људи у свету говори језицима који су некада били један језик у бившој Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији СФРЈ.

Црногорски, босански, српски и хрватски језик излазе из граница матичних земаља, па се тако ови језици неретко могу чути у Америци, Аустралији, Азији…, пише агенција Анадолија.

Босански језик стандардни је јужнословенски језик којим говоре углавном Бошњаци, и то превасходно у Босни, али и осталим држава Балкана, њих око два и по милиона.

„У Србији босанским језиком говори више од 300.000, док у Црној Гори према последњем попису овим језиком говори око 40.000 грађана. На Косову је тај број нешто мањи и креће се око 30.000, док у Хрватској босански језик користи око 20.000 људи. У Турској према неким изворима босански језик говори и до 200.000 особа“, испоставило се истраживањем новинара Анадолије.

У Западној Европи је број оних који говоре босански преко 300.000, док у Северној Америци, такође, приближно 200.000 људи употребљава босански језик. Овај језик је у службеној употреби у Босни и Хецеговини, Црној Гори, Србији и на Косову.

Када је у питању хрватски језик, њега употребљава око шест милиона људи. У Хрватској се употребљава највише (4,5 милиона људи), док у Босни и Херцеговини њиме говори око пола милиона грађана. Такође, хрватски је матерњи језик за Хрвате у другим земљама, Сједињеним Америчким Државама (58.400, попис из 2000.), Аустрији (19.400, попис из 2001.), Србији (19.223, попис из 2011.), Мађарској (14.300, попис из 2001.), Италији (3.500), Црној Гори (6.810, попис из 2006.), Словачкој (890, попис из 2001.). Хрватски је службени језик Републике Хрватске те један од три службена језика Босне и Херцеговине и један од 24 службена језика Европске уније. Као мањински, хрватски језик је у службеној употреби у неким покрајинама, тако је хрватски један од службених језика у употреби у црногорским општинама у Боки Которској, затим један је од седам службених језика у србијанској аутономној покрајини Војводини.

Српски језик је матерњи језик око осам и по милиона Срба у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори. Као мањина Срби живе и у Хрватској, Македонији, Словенији, Мађарској и Румунији, тако да и у овим земљама људи говоре српским језиком. Српски језик је стандардни језик у службеној употреби у Републици Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, а у културној је употреби у већем броју земаља широм свијета гдје постоје српске етничке заједнице.

Црногорски језик је матерњи језик Црногораца и званични језик Црне Горе од доношења Устава Црне Горе у октобру 2007. Њиме говори око 250.000 грађана Црне Горе.

С обзиром на то да велики број грађана са простора бивше Југославије живи широм света, тако је и употреба ових језика широка. У неколико држава Европе и Америке излазе новине на босанском, српском, хрватском и црногорском језику, што потврђује да се ови језици практикују и употребљавају.

(Правда)