Прочитај ми чланак

НАЈВЕЋА ОПАСНОСТ ПО ЧОВЕКА Психијатар је још 1959. открио рецепт за сигурну срећу

0

Развио је појам колективно несвесно

Легендарни швајцарски психијатар Карл Густав Јунг (26. јул 1875. – 6. јун 1961.) заједно са Фројдом, сматра се оцем модерне аналитичке психологије у којој се разликују колективно и лично несвесно. Његова гледишта изгледа да не застаревају.

Он је развио појам „колективно несвесно“, као један од утицаја на настанак и развој личности. Под тим је подразумевао опште предиспозиције које су карактеристичне за све људе или одређене групе људи. Сва људска бића имају неку заједничку тежњу у душевном смислу (колективно несвесно) које сачинајва више архетипова. Позната је и Јунгова типологија личности.

Те 1959. године, ББЦ је имао серију необичних интервјуа који су за циљ имали да „скину маске јавних личности“, пише сајт БраинПицкингс. Са Џоном Фрименом разговарао је о образовању, религији, свесном, људској природи и свом темпераменту, који се разликовао од Фројдовог.

Психолошки тип није нешто статично – мења се у складу са курсом живота“, тврдио је Јунг.

Он даље брани психологију као оруђе са највише потенцијала за разумевање људске природе и које може да спаси човечанство од себе:

Потребно је да боље разумемо људску природу, јер једина опасност која постоји је човек сам – он је велика опасност, и ми смо бедно несвесни тога. Не знамо ништа о човеку – или врло мало“, рекао је чувени научник.

Преносимо делић интервјуа:

Фримен: Како свет постаје све технички ефикаснији, чини се да је за људе све потребније да се понашају колекивно и као заједница. Да ли сада мислите да највећи степен људског развитка може да буде да потопи своју индивидуалност у некој врсти колективне свести?

Јунг: То је тешко остварљиво. Мислим да ће бити реакција – реакција ће се супротставити том заједништву… Једном ће бити реакције и видим како долази, када мислим о својим пацијентима, сви они траже своју егзистенцију и желе да осигурају егзистенцију против тог комплетног распршивања у ништавло или у бесмисао. Човек не може да поднесе бесмислени живот.

У књизи „Сећања, снови, размишљања“, Јунг пише да је задатак свих нас да постанемо свесни притиска несвесног.

Нити треба да будемо упорни у несвесном, нити да се поистоветимо са елементима несвесног у свом бићу и тако избегавамо своју судбину, већ да стварамо све више свесног. Колико можемо да уочимо, једина сврха људског постојања јесте да упали светло у тами голе егзистенције. Може се претпоставти да баш као што несвесно утиче на нас, тако се и повећава утицај нашег свесног на несвесно“, закључио је Јунг.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!