Прочитај ми чланак

Вирус ушао у геронтолошки центар, скочио број оболелих, а режим криви грађане

0

Већ други дан заредом, број регистрованих случајева коронавируса у Србији већи је од 400, али епидемиолози уверавају да то није знак да је крива оштро кренула у нежељеном смеру. Интерпретације повећаног броја инфицираних пак, дијаметрално су супротне. Да ли је до повећања броја регистрованих случајева довео немар грађана, или рупе у систему државног одговора на коронавирус?

Вест дана у понедељак није била да је тада у Србији регистрован највећи број оболелих од почетка епидемије. То је ипак било сазнање да је због немара руководства заражено 140 корисника нишког Геронтолошког центра. Надлежни су по први пут говорили да поједине болнице нису имале адекватну опрему, због чега је вирус ушао у те установе. Другим речима, заказао је систем, што поједине стручњаке није изненадило.

„И на другим пољима ми видимо да систем не функционише сјајно, а управо овакве ситуације су показатељ сваке несавршености система. У нашем здравственом систему, као што и ви и ја знамо, пуно тога није функционисало и очекивала се таква шкрипа до које је неминовно и дошло“, казао је епидемиолог Зоран Радовановић за Н1.

Међутим, у изјавама званичника и медија блиским власти грешке у систему падају у други план, па су као главни кривци оптужени – грађани.

Покрајински секретар за здравство за експлозију вируса у старачком дому у Нишу кривио је родбину која је корисницима долазила у посету.

Прошле недеље јавни сервис је пасивно-агресивно најавио увођење викенд забране кретања, док су таблоиди за јучерашњу бројку оптужили грађане који су недељу пре наредбе боравили у парковима.

„Ми сад имамо већ читаве низове група унутар популације које су кривљене за оно што нам се догађа. Почев од наших држављана који су дошли из иностранства, онда су били криви људи који генерално излазе на улице – ја нећу рећи они који излазе у паркове и роштиљају на Фрушкој Гори, јер ни ја немам разумевања за њих – али просто, атмосфера која се створила захваљујући изјавама званичника је таква да свако ко изађе, па и у неопходну куповину која нам колико знам још увек није забрањена, испада зликовац и кривац“, каже Јована Глигоријевић, новинарка „Времена“.

Списак наводних криваца, каже, укључује и грађане који нису носили маске којих није било у продаји, власнике кућних љубимаца, а сада и лекаре који наводно не умеју да користе заштитну опрему. Зато сматра да је прећуткивање системских грешака и пребацивање одговорности на грађане свесна стратегија власти.

„Да не заборавимо ни да је изборна година, и ја сам сигурна да политичке структуре рачунају на то да ће се њихово понашање у току епидемије одразити на резултате избора који су ове године неминовни“, сматра Глигоријевић.

Председник Србије Александар Вучић најавио је укидање ванредног стања већ у априлу или мају, након чега се, по Уставу, аутоматски настављају епидемијом прекинуте изборне радње.