Прочитај ми чланак

ВАРАЈУ НАС Мед је највећа српска прехрамбена превaрa – 70% медa у продaји је лaжнo

0

Налази се на другом месту на листи фалсификованих намирница, одмах из маслиновог уља. Крије се иза нетачних декларација, а прави се додавањем различитих врста шећерних сирупа, док се индиректно мед фалсификује храњењем пчела индустријским шећерима.

lazni med

На другом месту листе најфалсификованијих намирница, одмах иза маслиновог уља, налази се мед. Према незваничним проценама, тек 30 одсто ове намирнице на српском тржишту је заиста прави оригинални мед. Све остало може се сврстати у лажњаке.

Крајем априла Ветеринарска инспекција је, поступајући по пријави потрошача, извршила службену контролу меда у промету у више малопродајних објеката и запленила преко хиљаду тегли због нетачних декларација.

ФAКТИ О ЛAЖНОМ МЕДУ

* Како се прави лажни мед?
ОДГОВОР: Најчешће директним фалсификовањем, односно додатком у мањем или већем проценту неког шећерног сирупа у мед.

* Шта он садржи?
ОДГОВОР:
Обично такав фалсификат има неприродан шећерни профил, тј. количине појединачних шећера и њихови међусобни односи не одговарају природном, аутентичном меду. Поред тога, може да садржи и боје, природне што је мање штетно или вештачке, неке стране ензиме, повећан саржај хидроксиметилфурфурала услед прегревања.

* Да ли у њему има састојака штетних по људско здравље?
ОДГОВОР
: Обично фалсификати, иако су најчешће хигијенски исправни, садрже састојке штетне по људско здравље, а, с друге стране, не садрже неке супстанце којих има у меду и које благотворно делују на здравље, као на пример есенцијалне аминокиселине, фенолне киселине и флавоноиде као природне антиоксидансе, минерале, нарочито микроелементе.

Докторка Душанка Милојковић Опсеница, професорка на Хемијском факултету у Београду и члан Међународне комисије за мед, објашњава да европска регулатива захтева да подаци на декларацији меда садрже информације о његовом ботаничком и регионалном пореклу, чиме се промовише квалитет и повећава комерцијална вредност производа.

– Нажалост, та висока цена коју су потрошачи спремни да плате за аутентичан мед је разлог његовог фалсификовања. Мед је на листи најчешће фалсификоване хране – каже професорка за Заштитник потрошача и објашњава како се мед кривотвори:

– У основи постоје два начина: директни и индиректни. Директно фалсификовање значи додавање у мед различитих врста шећерних сирупа као што су глукозни и високофруктозни сирупи добијени хидролизом кукурузног, кромпировог или пиринчаног скроба, док се индиректно мед фалсификује храњењем пчела индустријским шећерима.

Фалсификовањем меда се наноси штета потрошачима, који од меда очекују одређене бенефите за своје здравље, али и произвођачима који, бавећи се пчеларством као захтевним, мукотрпним послом, улажу велики труд у добијање производа тачно дефинисаног квалитета.

Кривотворени мед не само да нема очекивану нутритивну вредност и позитивне ефекте на здравље људи, већ некада може изазвати и штетне последице ако садржи вештачке боје или недозвољено високу количину хидроксиметилфурфурала (ХМФ).

На питање под којим етикетама се крије лажни мед, професорка Опсеница каже да то зависи од случаја до случаја:

– Нажалост, на домаћем тржишту под разним етикетама. Aутентичност меда, као и било које друге намирнице, значи сагласност са описом на декларацији. Дакле, ако на етикети стоји мед онда то мора бити 100 одсто природни производ пчела. Aко стоји багремов мед онда он мора доминантно да потиче од нектара багрема, ако је пак на етикети наведен и регион мед заиста мора да потиче из тог региона.

С обзиром да аутентични производи имају високу вредност на тржишту и вредност поуздане аналитичке процедуре за контролу њиховог квалитета је јако велика. Европска комисија, као и Интернационална комисија за мед, подстичу усавршавање постојећих и развој нових аналитичких метода за праћење и проверу квалитета меда и утврђивање његовог ботаничког и географског порекла, као и откривање фалсификата.

med-1_f

– Нажалост, не постоји једноставна процедура за утврђивање кривотвореног меда, већ се најбољи резултати постижу комбинацијом софистицираних аналитичких метода. Тако, на пример, врста и количина појединачних шећера (моносахарида и олигосахарида) и њихових карактеристичних односа може да укаже на фалсификовање меда додатком скробних сирупа. Још поузданији резултати се добијају одређивањем односа стабилних изотопа угљеника С-13 и С-12, а провером већег броја параметара комбиновањем неколико метода може се добити тзв. аналитички отисак прста сваке појединачне врсте меда са одређеног географског подручја – закључује наша саговорница.

10 НAЧИНA КAКО ДA СAМИ ПРЕПОЗНAТЕ ЛAЖНИ МЕД

Лабораторијске анализе су компликоване и скупе, али ипак постоје начини да сами у кућним условима утврдите да ли је реч о фалсификату.

1. У кашику сипати мало меда. Држати кашику изнад пламена свеће постепено је загревајући док мед не прокључа. Aко ври и не мења боју и мирис, онда је прави. Aко потамни или мирише на шербет, онда је фалсификат.

2. У посуду ставити две кашике меда. Додати шест кашика алкохола и постепено загревати на електричном шпорету десет минута. Не сме се загревати на отвореном пламену због могућности да се алкохол запали. Aко се на дну појави бели талог, мед је фалсификован.

3. У чашу ставити супену кашику меда и исто толико дестиловане воде. Добро измешати и додати неколико капи јода. Aко поплави, онда није мед, него фалсификат у који је додаван скроб или желатин.

4. Гледајте да ли ће се мед кристалисати током времена, популарно речено ушећерити. Имитација меда ће остати глатка као сируп, без обзира на то колико дуго је стајала, док ће се прави мед кристалисати.

5. Протрљајте мало меда између кажипрста и палца док се не распадне. Нешто меда ће се апсорбовати у кожу. Природни мед није лепљив. Aко је оно што утрљате лепљиво, значи да има шећера или других заслађивача у њему.

6. Ставите неколико капи меда на папир или убрус. Чисти мед неће пробити папир дуго времена јер не садржи воду.

7. Ставите мало меда код мрава. Мрави неће дирати природни мед.

8. Напуните чашу воде и додајте кашичицу меда. Чисти мед ће се згруднути и спустити на дно, а лажни ће се отапати.

9. Намажите мед на кришку хлеба. Природни мед ће стврднути хлеб за неколико минута. Лажни ће га навлажити због садржаја воде.

10. Прави мед даје вам осећај боцкања у устима непосредно пре гутања.