Прочитај ми чланак

У Србији је успостављено радничко законодавство афричког типа

0

zelimir-zilnik_660x330

НОВИ САД – Филмски редитељ Желимир Жилник оценио је у интервјуу за „Политбиро“ Радио-телевизије Војводине да је у Србији успостављено радничко законодавство афричког типа у којем су радници обесправљени, због чега, како је навео, у земљу неће долазити озбиљни инвеститори јер знају да такви услови стварају друштвене тензије и деструкцију.

Жилник је казао да поводом Првог маја највеће немачке новине велику пажњу посвећују радничкој партиципацији и њеној афирмацији, као и одбрани социјалних права, што је, како је приметио, супротно од оног што наша владајућа структура проповеда.

„И сигуран сам да ће најозбиљније немачке фирме, ма како се одавде поручивало да хоћемо да будемо као Немачка, избегавати да дођу у земљу која је успоставила радничко законодавство афричког типа у којем су радници потпуно обесправљени. Зато што они мисле на будућност и знају да такви услови стварају друштвене тензије које могу да заврше само деструктивно“, истакао је он.

Жилник је казао да у Србији данас има десет пута мање радника него пре две деценије, наводећи да су разлози за то сложени, и економски и политички, али и због промена које је донео технолошки развој.

„Ми смо побегли од тих промена. Почели смо да бежим још осамдесетих година, када је најава економске кризе или нашег заостајања била врло приметна, кад смо почели да возимо аутомобиле пар-непар…“, навео је он.

Како је додао, наш политички систем већ тада је почео да заостаје, уместо да крене у обнављање и промену, па и у синдикалним правима и слободама радника.

„Осамдесетих се десила криза идентитета социјализма као система. То су године великог заостајања СССР-а, а с друге стране, у СФРЈ је самоуправни систем добио деструктивну трансформацију кад су где су се формирали ОУР-и тако сегментирале велике фирме, што је резултирало растом администрације. Двадесет пет година касније десило нам се нешто много деструктивније, јер су све оне ствари које су урушиле социјализам постале мејнстрим“, указао је Жилник.

Жилник, који је током каријере снимио и неколико филмова су радници главни јунаци, подсетио је да су првомајске прославе биле другачије, те да су се организовале параде, док је већи део запослених имао средстава да се опусти и приушти себи многе ствари које данас не може.

Он је навео да је то био период великих обнова и изградње земље, те да је пример изградње Новог Београда јединствен на овим просторима.

„Тако да је идеја наше садашње власти да је наш народ неспособан и глуп бесмислена. Заправо то показује неспособност власти да успостави рационалан модел и рационалан систем. Јер, СФРЈ се после Другог светског рата обновила за десетак година. Не ради се ту о левици и десници, већ о рационалним идејама“, истакао је он.

Он је казао да су затворени производни погодни наша рак рана.

Према његовим речима, у целом свету постоје земље које су последњих 20 година кренуле рационалним методама, као на пример у неким земљама јужне Азије, јер су нашли функционалан модел.

Међутим, како је додао, наш систем се базира на томе да су на кључним местима људи који могу да произведу само деструкцију или успоравање.

Жилник је навео и да се у урушавању великих индустријских система у Србији десио „спој криминалних и политичких гарнитура“, те да је од тог споја „посејано семе које се сад жање, а то може да погодује само девастацији“.

(РТВ)