Прочитај ми чланак

Шта вас све чека ако издајете стан на дан: Зарада и до 1.500 евра месечно али и…

0

За издавање стана на дан може да се заради и до 1.500 евра месечно, док се за издавање на дуже добије највише 500 или 600 евра месечно, наводи стручњак за тржиште некретнина Каћа Лазаревић, док проценитељ некретнина Милић Ђоковић указује да такав вид пословања (издавање стана на дан) захтева константан рад и веће финансијске обавезе.

Како је Дојче веле недавно писао, све више станова у популарним европским градовима издају се као апартмани.

„То диже цене кирија у небеса и отима стамбени простор од локалаца. Многи градови се муче са тим“, навели су они.

Како су они објаснили, за „обичан свет“ то значи да све теже може да плати станарине, или да мора да се потискује на руб градова, пише Данас.

Како ова „болест“, пре свега, погађа велике градове, ни Београд није изостављен, али наши саговорници су сагласни да све више апартмана не утиче на подизање цена станарина, јер су то две различите области.

Каћа Лазаревић, власница агенције за некретнине, за Данас наводи да је потпуно неуређена област издавања станова на дан, јер се тиме баве и агенције и појединци и они одређују цене.

„Туристички савез Боеграда (ТОБ) је покушао ту област да уреди због странаца, међутим, нису успели“, указује она.

Она додаје да је ситуација са тим јако збуњујућа.

„Не зна се ко ту издаје и шта издаје, то све иде преко интерента и међународних сајтова и ту се одлично послује. Људи закупе станове повољно и онда их издају на дан и то уз сагласност власника. Пуно станова на дан се издаје и у Београду на води“, каже наша саговорница.

Она додаје да су станови на дан и апартмани врло примамљиви људима који не желе да буду у хотелима.

„Свакако је и јефитиније, па је зато је тражено“, објашњава Лазаревић.

Према њеној процени, зарада на апратманима је много боља.

„Ако ви дневно издајете апартман за 20, 50 или 100 евра, месечно „уберете“ 1.500 евра. Иначе бисте за тај стан, и да је идеалан, добили највише 500 или 600 евра, ако га дајете на издавање на месечном нивоу“, процењује она.

Лазаревић сматра да то, ипак, не утиче на подизање цена станарина.

„Онај ко издаје стан на дуже тај неће да издаје стан на дан, то су две потпуно одвојене области и не утичу једна на другу“, наглашава она.

Проценитељ некретнина и стални Судски вештак економско финасијске струке Милић Ђоковић за Данас каже да је издавање стана на дан (апартманског типа) релативно исплативије, али да је то много већи посао, пише Данас.

„То захтева константан рад, увид ко вам долази у стан, када одлази, уплате, стање некретине, чишење и одржавање и на крају веће обавезе у односу на порески орган и државу“, наводи он.

Он објашњава да све већи број апартмана не утиче на повећање цена станарина.

„То је посебан сегмент тржишта, пре свега мањих непокретности, односно мање квадратуре и нису стандардне некретине за најам породица“, наглашава наш саговорник.

Ђоковић појашњава и да већи број апартмана не би требало да утиче на то да дође до дефицита станова за издавање на дуже.

„Тај сегмент тржишта ослоњен је на туристички сектор, док је класичан најам пре свега везан за општу потрошњу и свакодневну потребу“, каже он.