Прочитај ми чланак

Шта да урадите ако вам је стигао увећан јулски рачун за струју?

0

Након бројних реакција грађана да им је стигао увећан јулски рачун за струју, Удружење потрошача Ефектива објавило је упутство како поступити у таквој ситуацији.

„Најпре треба упутити писану рекламацију ЕПС-у, у којој ће потрошач да оспори рачун за јул (навести одсуство због одмора итд). У истом допису, затражити извештај о очитавањима струје за последњих 6 месеци (или од почетка године), са питањем, ког датума је вршено очитавање и која су била стања kwh на струјомеру.

Док ЕПС не одговори, а рок за одговор је 8 дана, потрошач може да уплати неспорни део рачуна, према члану 85 Закона о заштити потрошача. Ако то уради, потрошач на уплатници ОБАВЕЗНО треба да напише да уплаћује неспорни део рачуна за јул 2023“, упућују из овог удружења.

Из Ефективе напомињу да спорни део остаје за решавање у оквиру рекламације, коју у случају одбијања, ЕПС даље може да решава само судским путем, односно покретањем поступка наплате преко извршитеља.

Из Удружења додају да треба узети у обзир да за покретање овог поступка, ЕПС мора да предујми извршитељу износ од неких 5.000 динара, па се поставља питање исплативости, ако је спорни део рачуна мањег износа.

„Потрошачи који се одлуче за ову опцију, сваки наредни рачун треба да плате уплатницом у коју ће у сврху уплате уписати да плаћају рачун за тај месец. Таквим начином уплате, спорни дуг прелази у зону застарелог дуга, истеком 12 месеци од његовог настанка. Ако ЕПС не одговори на рекламацију у року од 8 дана, то сутрадан треба пријавити Тржишној инспекцији, која мора да казни ЕПС. Ако потрошач добије одговор и у њему објашњење које указује на то да ЕПС није вршио очитавање струје у складу са чланом 90. Закона о заштити потрошача (обрачунски период од маx месец дана), исти треба проследити Тржишној инспекцији која према члановима 184. и 185. ЗЗП, изриче меру отклањања неправилности из члана 90“, пише Ефектива.

Такође истичу да, ако у одговору стоји да ЕПС није надлежан и упути на фирму која је вршила мерење, потрошач нема обавезу комуникације са фирмом са којом нема уговорни однос, те да би такав одговор би представљао непоштену пословну праксу.

„ВАЖНО: Ако ЕПС одговори, у одговору мора да стоји изјашњење, да ли се рекламација прихвата или не! Ако се прихвата, рачун мора да буде коригован. Ако се одбија, ЕПС је слободан да надаље поступи према Закону, без могућности да потрошачу искључи струју због тог дуга! Такође, Тржишна инспекција мора да поступи по члану 188. ЗЗП и иницира новчано кажњавање у износу од 50.000, за сваког потрошача посебно. Дакле, ово су законске одредбе које штите право потрошача да не плати сумњиви део рачуна, док не добије прецизно објашњење како је тај сумњиви део настао. Ако објашњење не добије, произилази да нема обавезу плаћања“, закључује Ефектива.