Прочитај ми чланак

Србија обележава Светски дан науке

0

Београд – Отварањем изложбе „Метахоусиг – насеља прошлости и градови будућности”, Центар за промоцију науке (ЦПН) ће се ове године други пут укључити у обележавање 10. новембра – Светског дана науке, у оквиру Међународне недеље науке и мира, коју је установио Унеско.

Изложба, која је летос представљена у Лондону на „Међународној изложби архитектуре и дизајна” у оквиру ширег интернационалног културног пројекта Олимпијаде културе, биће отворена данас у Галерији Науке и технике САНУ и трајаће до 29. новембра.

Изложба пружа критички приступ најпрепознатљивијим аспектима неолитског и савременог изграђеног окружења у Београду, па тако поставка приказује неолитско насеље у Стублинама поред Обреновца и сегмент новобеоградског блока 21 – шест солитера познатих као „Шест каплара”.

Винчанско насеље у Стублинама са више од 200 надземних кућа откриће је које омогућава јединствен поглед на организацију неолитских насеља, док, с друге стране, ‘Шест каплара’ и блок 21 се не разликује по много чему од стамбених блокова у другим европским градовима.

Како је најављено, током изложбе биће организована и стручна предавања на тему археологије и архитектуре, као и креативне радионице за децу.

Поводом Светског дана науке, у Новом Саду је отворена изложба „ЦЕРН у Србији”.

Ове године, на десетогодишњицу прославе Светског дана науке за мир и развој, тема догађаја је „Наука за глобалну одрживост: повезаност, сарадња, трансформације”, а прославом се жели истаћи да је снажна сарадња међународне заједнице, укључујући све владе, међународне организације, грађанско друштво, научне заједнице и приватни сектор, једини начин да се постигну општи развој и одрживост.

Светски дан науке је датум који је предложен на Светској научној конференцији у Будимпешти 1999. године, са циљем да се скрене пажња на потребу за новом везом између науке и друштва.

Тим поводом, УНЕСКО је установио Светски дан науке за мир и развој, који је први пут обележен 10. новембра 2002. године.

Сврха Светског дана науке за мир и развој је да обнови како националну тако и међународну посвећеност науци у функцији мира и развоја, а обележавањем тог дана науке наглашава се одговорна употреба науке за добробит друштва.

У Србији је тај дан први пут прослављен 2011. године, на иницијативу Центра, а ове године ЦПН обележава Светски дан науке с намером да истакне потребу за јачање свести јавности о улози науке за мирно и одрживо друштво.

Поред Светског дана науке у Србији је одлуком владе 2011. године, 10. јул, дан рођења Николе Тесле, установљен као национални Дан науке.

 

(Политика)