Прочитај ми чланак

Словенци хоће Титов сеф

0

sef

Амбасада Републике Словеније тражила је од Првог основног суда у Београду да им достави спискове са стварима нађеним у „депоу 555“, познатијем као Титов сеф. Пред овим судом води се оставинска расправа између наследника после смрти бившег југословенског председника Јосипа Броза.

– Суд нам је доставио поднесак који је у име Амбасаде Републике Словеније упутио амбасадор, да је ова држава као наследница СФРЈ заинтересована за извештај о томе шта је нађено у сефу – каже заступница Златице и Мише Броза, Виолета Кочић-Митачек.

Амбасаду су из Генералног секретаријата председника Србије, ком су се прво обратили, упутили на суд. То је прва држава настала из бивше Југославије која је и званично тражила да се на неки начин укључи у оставински поступак иза Брозове смрти, вероватно рачунајући да би нађено благо требало да буде ствар сукцесије између бивших република.

Заступници Брозових наследника о овом захтеву треба да се изјасне у року од 15 дана, а како су нам нам потврдили и Виолета Кочић-Митачек и Горан Петронијевић, заступник Титовог унука Јошке Броза, они ће се успротивити.

– Ствари нађене у сефу нису предмет сукцесије и не постоји правни основ да се Словенија укључи у поступак – каже Петронијевић. – Осим Словеније, у поступак је тражило да се укључи и Републичко јавно правобранилаштво, као представник државе Србије. И њихов захтев је неоснован и неуредан, па би све захтеве изузев поднеска породице Карађорђевић, требало одбацити као неуредне и неосноване.

Како Петронијевић објашњава, уредан захтев суду подразумева да заинтересована страна наведе појединачно шта са спискова потражује. Не може да се уложи захтев по систему „да видимо шта тамо има, па можда је нешто наше“.

tito-limuzine

Истовремено, Словенија до дана данашњег није вратила скупоцену збирку аутомобила позајмљених из Београда за изложбу, пред рат. Они су у Техничком музеју Словеније, а од 17 возила, 11 је у власништву Музеја историје Југославије, а два Војног музеја на Калемегдану.

Међу њима су „хорх глазер“, кабриолет из 1938, и блиндирани „пакард“ из 1937, за који се верује да је поклон Стаљина, и да вреди најмање два милиона долара. Међу најскупљим колима са списка је блиндирани „мерцедес купе“ из 1939. Неколико сличних модела продато је на светским аукцијама последњих година за 4,6 – 9 милиона долара.

– Словенци се понашају: „оно што је код нас то је наше, а оно што је код вас, то је заједничко“. Зато суд треба те захтеве да одбаци – сматрају заступници Брозових.

На њихово велико изненађење, суд им је доставио на изјашњење још један поднесак, у ком човек чија је породица страдала после Другог светског рата и ком је одузето стадо коза, такође тражи да се укључи у оставински поступак, и тако се обештети. Адвокати овај захтев сматрају правно неоснованим и није им јасно зашто га суд одмах није одбацио.

Наследници Броза треба не само да се изјасне о поднесцима који су им достављени, већ и да суду наброје покретности које потражују. Овај захтев суда оцењују као бесмислен, јер им до краја нису достављени сви спискови са имовином осталом иза доживотног југословенског
председника.

РЕПУБЛИКЕ “ДЕЛЕ“ ОРДЕЊЕ И НАКИТ

У „депоу 555“, познатијем као „Титов сеф“, већина нађених ствари припадала је династији Карађорђевић, што је потврдио и овлашћени судски вештак ког је ангажовала трочлана комисија председника Србије. Међу њима је мноштво накита, ордења и сатова са краљевским монограмима. Уколико ово и суд потврди, произилази да Словенци траже да приватна имовина чланова краљевске породице буде подељена међу бившим републикама?!?

(Вечерње новости)