Прочитај ми чланак

Синдикати просвете најавили штрајк због плата

0
strajk-prosvetara_660x330

Репрезентативни синдикати образовања затражили су данас од Владе Србије да просвета буде изузета од планираног смањивања плата у јавном сектору и за понедељак, 19. мај, најавили штрајк упозорења.

На конференцији за новинаре председник Синдиката образовања Србије Бранислав Павловић је рекао да ће се штрајк упозорена одвијати тако што неће бити одржан први час у првој и у другој смени.

Репрезентативни синдикати образовања, према његовим речима, траже и што хитније доношење закона о платама у јавном сектору, односно платних разреда, уз учешће синдиката.

Павловић је истакао да се рачуна да ће у штрајку упозорења учествовати око 80 одсто запослених просветних радника у основним и средњим школама у Србији који су чланови четири репрезентативна синдиката, али да очекује да ће се прикључити и чланови мањих синдиката.

„Ситуација је јако лоша. Оно што влада планира за запослене у образовању је јако лоше“, оценио је Павловић и истакао да ће се синдикати образовања борити свом снагом да буду изузети од најављеног смањивања плата у јавном сектору од 10 одсто.

Договор о заједничком штрајку упозорења данас су постигли Синдикат образовања Србије, Унија синдиката просветних радника Србије, Грански синдикат просветних радника Србије (ГСПРС) „Независност“ и Синдикат радника у просвети Србије.

Павловић је рекао да су синдикати имали позив од министра просвете Србије Срђана Вербића, али је истакао да су га одбили јер је хтео да са синдикатима разговара појединачно.

„Ако хоће, Вербић може да нас види све заједно. Мислимо да само заједно можемо да спречимо оно што се припрема – најављено смањивање плата од 10 одсто“, рекао је председник Синдиката образовања Србије.

Павловић је истакао да би евентуално смањење плата у образовању довело до минималних уштеда, али би довело да уништавања образовања. Он је додао да би просечна плата наставника пала на 38.700 динара, а још 5.000 људи би спало на минималац, поред постојећих 15.000.

Према подацима синдиката који су подељени новинарима, у образовању Србије, које се финансира из републичког буџета, ради око 125.000 запослених.

Павловић је истакао да, сем смањења плата просветарима, постоје други начини на који би буџет дошао до више новца и позвао државу да распрода силне аутомобиле, наплати порез од естрадних звезда, угаси државне агенције и да се бори против сиве економије, која у бруто домаћем производу (БДП) учествује са невероватних око 30 одсто.

Председник ГСПРС „Независност“ Драган Матић је истакао да је апсурдно да држава жели да на просветарима уштеди за пола године три милијарде динара, док само на одржавање аутомобила потроши шест милијарди динара.

„Образовање у Србији кошта 10 до 20 пута мање него у развијеним земљама, а деца нису мање образована“, рекао је Матић, уз питање да ли ће државу спасити смањење плате просветарима, којим ће се уштедети мање од један одсто минуса буџета.

Председник Уније просветних радника Србије Драган Матијевић је истакао да од око 500.000 факултетских образованих људи у Србији половина ради у образовању и здравству и запитао се да ли је власт најавом смањивања зарада у тим областима започела коначни обрачун са својом интелигенцијом.

Министар позвао на разговор

Министар просвете Срђан Вербић позвао је челнике синдиката образовања на заједнички састанак у петак, 9. маја поводом захтева да се просвета изузме из програма смањења плата и најаве штрајка упозорења.

„Верујем да кроз заједнички дијалог можемо решити, како захтеве које су поједини синдикати већ доставили Министарству, тако и пронаћи консензус око положаја свих запослених у сектору образовања“, навео је министар Вербић у позиву синдикатима.

Састанак је, како је саопштено из кабинета министра, заказан за 8 сати у Министарству просвете, а Вербић је позвао синдикате да се уједине око листе захтева и да заједнички са Министарством крену у решавање проблема.