Прочитај ми чланак

Север Србије: Трговина са мађарским бирачким списковима

0

subotica-gradska-kuca

Бирачки спискови су изгледа увек актуелна тема, а овога пута у центру пажње су спискови војвођанских Мађара захваљујући изборима за мањинске националне савете, наредне године, за које гласају они који су уписани у посебан списак. Осим тога, наредне године су и парламентарни избори у Републици Мађарској на којима, недавним изменама закона, право гласа имају и они Мађари који имају двојно држављанство. Након поједностављене могућности добијања двојног држављанства, у Србији је захтев поднело око 100.000 грађана.

Међутим, поједине партије и организације војвођанских Мађара тврде да се последњих седмица тргује овим списковима. Прво је протекле седмице са тим податком у јавност изашао Силар Алмаши, одборник у суботичкој скупштини и председник покрета Сада. Отвореним писмом Родољубу Шабићу, поверенику за информације од јавног значаја, огласио се и Покрет мађарске наде, који у суботичкој скупштини такође има једног одборника. У отвореном писму ПМН отворено оптужује Савез војвођанских Мађара, највећу политичку партију међу овдашњим Мађарима, да тргује бирачким списковима и да ствара своју базу података те да на, како су оценили, незаконит и сраман начин прикупљају најповерљивије податке грађана.

„Око 700 активиста СВМ који су обилазили куће и станове војвођанских Мађара и прикупљали њихове податке, по једном испуњеном формулару за регистрацију за изборе у Мађарској примали су 50 динара, а по формулару за упис у јединствени мађарски бирачки списак додатних 30. Као бонус следовало им је и по 10 динара уколико су забележили број мобилног телефона и интернет-адресу. Сваки активиста је добио листу са око 200 адреса, и ако су, рецимо, само од половине успели да извуку поверљиве податке, од СВМ су појединачно добили износ од 50 до 100 евра”, наведено је писму упућеном Шабићу, уз тврдњу да чињеница да су активисти обилазили адресе на којима искључиво живе грађани мађарске националности говори да постоји илегална база података. Они такође указују да је СВМ чак и могућност стипендирања или обезбеђивања аутобуског превоза условљавао давањем ЈМБГ.

Осим СВМ, Покрет мађарске наде оптужује и канцеларије ЦМХ (Concordia minoritatis Hungaricae) као испоставе мађарске државе у Војводини која располаже списком од око 170.000 војвођанских Мађара. Због свега наведеног Балинт Ласло, председник Покрета мађарске наде, сматра да треба да реагује држава.

Карољ Пал, извршни потпредседник СВМ, у разговору за „Политику” каже да његова партији нити прикупља нити има базу података бирача. – Пре него што смо се ангажовали на помагању грађанима са двојним држављанством да попуне формуларе како би се регистровали за изборе и у Мађарској наредне године, о томе смо обавестили канцеларију повереника и тражили мишљење да ли се то коси са законским прописима. Добили смо упутства која су у сагласности са онима која је дала и мађарска држава, што значи да грађанима нудимо помоћ, и уколико је прихвате попуњени формулар се пред њима запечати и након тога достави конзулату Мађарске у Суботици. На тај начин, у року од око две седмице предали смо око 10.000 формулара у затвореним ковертама – каже Пал и тврди: – Ниједан закон нисмо прекршили, и ова могућност да се помогне грађанима који за то изразе вољу постојала је и за друге мађарске партије, али смо се једино ми организовали и изашли на терен да помогнемо потенцијалним бирачима.

Што се тиче посебног бирачког списка који је основ за изборе за мањинске националне савете, Пал каже да се ту ништа није променило те да су они само грађане позивали да се упишу на тај списак.

– Претпостављам да партије попут Покрета мађарске наде, који нема капацитета да помогне бирачима, жели на овај начин да скрене пажњу не себе да нешто и они чине за војвођанске Мађаре. Не треба заборавити да окупљамо и заступамо интересе већинског мађарског бирачког тела, за разлику од ПМН који сарађује са мађарском ултрадесном парламентарном странком Јобик – каже Пал.

(Политика)