Прочитај ми чланак

Сарајево слави окупатора

0

г1

Градоначелник Сарајева Иво Комшић потврдио је да су припреме за обележавање овог „светског догађаја“ под називом „Сарајево 2014“ увелико почеле, те да не разуме оспоравања из Бањалуке.

Нико из Српске нити од српских представника у институцијама БиХ не учествује у припреми.

– С обзиром на то ко је главни организатор, и где се ова манифестација одржава, нема сумње да ће она, као и у више наврата досад, имати за циљ да прекраја историју, што ће без сумње представљати нови пропагандни напад на Србе, посебно на Србе у Српској, односно у БиХ – јасан је став највиших званичника Српске. – Сарајево жели да Принципа прикаже терористом и да на основу лажних историјских података покуша да свету докаже српски злочин на овим просторима кроз историју, што је неприхватљиво!

Комшић је најавио да ће град Сарајево заједно са Француском, главним иницијатором, те Аустријом, Немачком и Великом Британијом и земљама региона учествовати у обележавању стогодишњице почетка Првог светског рата. Предвиђен је низ културних, комеморативних, научних, спортских манифестација које ће у граду на Миљацки бити уприличене од 21. до 28. јуна 2014. године.

Спрема се и изложба савремене уметности, бициклистичка трка у партнерству са „Тур де Франс“, а 16 режисера већ ради на филму „Мостови Сарајева“…

Сарајевска чајџиница припремила је за туристе чај „Франц и Софи“, који је назив добио по Фердинанду и његовој супрузи Софији.

г2Организатори су потврдили да је на отварању манифестације сигурно гостовање Бечке филхармоније.

– Из Сарајева ће у свет бити послата порука мира и пријатељства. Пројекат није ни против кога. Ово ће бити и босанскохерцеговачки и интернационални пројекат. Ово је афирмација државе БиХ – казао је Комшић.

Српски историчари кажу да је сарајевска манифестација под плаштом „светског културног догађаја“ директно уперена против Српске и српских интереса, јер се „потпуно сумануто величају лик и дело окупатора земље“.

Професор историје Дубравко Галешић каже за „Новости“ да је сарајевско величање Фердинанда и сатанизовање Принципа научно неодрживо.

– Са становишта историјских чињеница реч је о вештачком међународном пројекту, заправо, о ревизији историје. Окупатори се приказују као хероји, а ослободиоци као терористи. Принципов пуцањ је реакција потлаченог и потчињеног народа жељног слободе – сматра Галешић.

Сарајево је покренуло и иницијативу за градњу споменика Францу Фердинанду.

Сенатор Српске Предраг Лазаревић сматра да је сарајевска иницијатива бесмислена и неутемељена.

– Подизањем споменика високом функционеру аустроугарских окупатора против којих се народ борио, БиХ би потврдила да је земља апсурда, дубоко окована националном мржњом и међународном манипулацијом. Све то само додатно урушава земљу – рекао је Лазаревић.

И историчар из Источног Сарајева Миљан Максимовић сматра да је одлука о градњи споменика Фердинанду политичка.

– Апсурд је да су највећи отпор окупаторским аустроугарским трупама 1878. пружили босански муслимани, данашњи Бошњаци – закључује Максимовић.

Да подсетимо, на Берлинском конгресу 1878. велике силе су Аустроугарској дале сагласност за окупацију БиХ. Тако се БиХ, у време када су се хришћански делови Османског царства ослобађали од Турака и стварали самосталне државе, нашла у рукама другог окупатора, Аустроугарске. Низом закона нова царевина је учвршћивала власт и обезбеђивала експлоатацију земље.

Земљом је владао Бењамин Калај, аустроугарски министар финансија, који је донео низ мера које нису одговарале народу, нарочито српском делу становништва. Неке од њих су забрана употребе националних имена и наметање босанске нације и босанског језика, што је посебно тешко падало Србима у БиХ. Све ово довело је до јачања српског националног покрета у БиХ.

г3

ПОНОСАН НА ХРАБРОГ ПРЕТКА

Гаврило Принцип, имењак и потомак Гаврила Принципа, Фердинандовог убице, који живи у Источном Сарајеву, каже за „Новости“ да је поносан на свог претка.

– За моју породицу Гаврило је херој који се достојанствено и храбро борио за слободу свог народа против окупатора. Пре рата, то су у школама у БиХ учили и Срби и Хрвати, али и Бошњаци – рекао је Гаврило, и додао да су све учесталији покушаји мењања историјских чињеница.

Он истиче да су многи заборавили да су чланови револуционарне организације „Млада Босна“ били и Срби, и Хрвати, и муслимани.

(Новости)