Прочитај ми чланак

С боловања се не може у пензију

0

posao-otkaz-razlozi-za-otkaz-plata-kolege-1328585176-122857

Београд – Да ли се због дуготрајног боловања може одложити одлазак у старосну пензију, односно може ли се током с боловања отићи у пензију?

Управо ова недоумица била је разлог да се нашој редакцији јави читатељка, која је до 31. децембра 2015. године требало да поднесе захтев за пензију. Није то урадила, јер је била на тромесечном боловању због прелома ноге.

Нико јој није скренуо пажњу да ће је у овој години затећи оштрији услови за превремену старосну пензију, ако захтев не поднесе до последњег дана 2015.

Сада, објашњава, мора да чека испуњење нових услова за пензију предвиђених у овој години, када жене старије за пола године могу да се пензионишу. Од 1. јануара 2016. године за њих важе нови пооштрени услови за пензионисање.

А то значи, подсећају у ПИО фонду, да је услов за превремену старосну пензију за жене у 2016. години 55 година живота и 37 година стажа осигурања. За мушкарце 55 година и 8 месеци живота и 40 година стажа.

У случају када је неко на боловању, а хоће да иде у превремену пензију (у овом случају жена), неизоставно треба да прекине боловање, закључи радни однос и поднесе захтев за остваривање права на старосну, односно превремену старосну пензију.

После тога може нормално да настави лечење, али као пензионер, каже Јелица Тимотијевић, директор Сектора за односе с јавношћу у ПИО фонду.

У ситуацији, додаје она, када мушкарац пуни 65 година живота, а налази се на боловању, такође је неопходно да прекине боловање, раскине радни однос, поднесе захтев за остваривање права на старосну пензију, а затим настави да се лечи као пензионер.

Правила су, дакле, иста за све. И за оне који иду у редовну старосну и оне који би да се превремено пензионишу. Сви морају да прекину боловање и пријаве се Фонду ПИО.

Закон о раду, кажу у ПИО, налаже да се са 65 година живота остварује право на старосну пензију по сили закона и привремена спреченост за рад (боловање) не одлаже извршење ове законске одредбе.

Онај ко је на боловању, а треба да иде у пензију, не губи ништа од здравствене заштите, тиме што ће прекинути боловање на дан-два, каже Тимотијевић и додаје да када запослени поднесе захтев за пензију, он истога дана, уз потврду Фонда, може да добије нову здравствену књижицу РФЗО и настави да се лечи код куће.

Услови за превремену старосну пензију, подсећају у Фонду, подижу се до 2024. године, када ће бити изједначени услови и за жене и мушкарце – 60 година живота и 40 година стажа.

У редовну старосну пензију може да се иде с 61 годином и најмање 15 година стажа осигурања, док за мушкарце и даље остаје услов од 65 година живота и најмање 15 година стажа.

Уколико је неки осигураник желео да оствари право на пензију по условима из 2015. године, требало је да раскине радни однос најкасније до 30. 12. 2015. године, како би право на пензију остварио са даном касније – 31. 12. по условима који важе у тој години.

Подношење захтева 1. јануара, и касније, подразумева примену услова који важе у тој години. Право на пензију стиче се даном подношења захтева за пензионисање, што је овој жени због боловања промакло.

Јасна Петровић – Стојановић / Политика