Прочитај ми чланак

РУСКИ И СРПСКИ ПАДОБРАНЦИ на ”Скоку пријатељства” у Белгороду

0

У Белгороду већ четврти дан траје фестивал «Српски дани у Черноземју» који су посетили српски мотоциклисти.

Главни циљ њиховог доласка је учешће у пројекту «Русија-Србија: пријатељство заувек» у чијим је оквирима организован заједнички скок са падобранима и мото-спортска акција уз учешће локалних мото-клубова.

Слободан Башић и Момчило Минић су ветерани 63. Падобранске бригаде. Први је стигао из Београда, други из Беча, обојица воле небо и моторе. Момчило је већ учествовао у сличној акцији прошле године у Вороњежу. Овог пута је позвао друга и повео своју жену Мају, а придружио им се још један српски мотоциклиста из Аустрије Горан Стојановић.
 

Руски програм је за госте почео посетом манифестације, приређене поводом рођенданске прославе мото-клуба Ноћни Вукови у Москви, и оданде их је до самог Белгорода пратио председник локалног оделења тог клуба Александар Чујков. Током вожње мотоциклисти су прешли више од 3,5 хиљаде километара, од којих 700 последњих су им били изузетно напорни, али времена за одмор није било — учесници акције “Скок Пријатељства“ су морали да устану у 5 ујутро.

Ујутру 3. јуна српски гости у пратњи колоне «Ноћних Вукова» из Белгорода упутили су се на аеродром у место Томаровка. Тамо су се нашли са мотоциклистима из Старог Оскола Петром Беликовом и Петром Толстолуцкијем – такође ветранима падобранцима. Заједно су прошли неопходну обуку, добили падобране и заштитне кациге. Скочили су из авиона АН-2 са висине 800 метара, а горе су носили заставе Белгородске области, Русије, Србије и ДОСААФ.

Слободан Башић је скочио падобраном Д-10.

„Овакве нисам видео још од рата“, наводи ветеран. „Кад се отворио и кад сам видео куполу, била је већа од мог стана“, шали се он. „Окачио сам слику на Фејсбук, па су ми се сви пријатељи-падобранци одушевили и позавидели на овом искуству“.

Петар Беликов из Старого Оскола такође сматра да је скок био незабораван: «Велика нам је част што смо упознали српске ветеране-падобранце и извршили заједнички скок. Посебна је драж у томе што су они дошли овамо моторима. Лепо је знати да у другој земљи живе људи тако блиски нама по духу».

Дружење са белгородским мотоциклистима трајало је и поподне на територији Технолошког универзитета. Тамо су се српски гости нашли и упознали представнике мото-клубова «Ноћни Вукови», «Оплот», «Рус-31», Олд Ребелс и Федерације мото-спорта Белгородске општине.

Положили су венац на споменик В. Г. Шухову чије име носи универзитет, а затим у облику организоване колоне, носећи заставе својих клубова и земаља, прошли су градом до трга Музеја где су сви становници града људи могли да их упознају. Ту су се нашли и са српским студентима који бораве у Белгороду на обуци.

У Белгород је дошао и Амбасадор Србије у Русији доктор Славенко Терзић. Он је пожелео топлу добродошлицу земљацима и заједно са њима посетио гастрономске локације празника и присуствовао концерту солиста регионалне филхармоније.

Дан се завршио сусретима у Књижевном кафеу где су учесници могли да се упознају са српском поезијом и њеним преводима на руски језик.