Прочитај ми чланак

РХМЗ упалио метеоаларм због олујног ветра који нам стиже, ево где ће бити најжешће

0

Спремите се за погоршање времена.

„Од среде (10.05.) до краја седмице у Војводини, Поморавлју и Подунавлју дуваће кошава, на југу Баната и у доњем Подунавлју са ударима олујне јачине“, објавио је Републички хидрометеоролошки завод и упалио жути метеоаларм за Србију због потенцијално опасних појава.

Очекивани су удари ветра јачи од 17 метара у секунди, што, како је истакнуто, значи могуће штете на покретној и непокретној имовини, проблеме у транспорту и саобраћају (заношење аутомобила на путевима), штете на шумама, дрвећу у парковима и индивидуалном дрвећу, проблеме у грађевинарству – нарочиту у раду са крановима, индиректну опасност од повређивања људи и животиња, могуће су штете и у пољопривреди.

Најнижа температура у среду од 6 до 10 степени, највиша од 16 до 20. У среду се киша и локални плјускови са грмлјавином очекују у јужним и источним пределима, крајем дана и западним, а од четвртка у свим крајевима наше землје са условима и за локално већу количину падавина.

„У среду ће све више јачати циклон изнад Ђеновског залива, који ће се потом премештати својим центром ка Јадранском мору. Дакле, Србија ће у другој половини седмице бити под утицајем циклонске активности са централног Медитерана, а још један снажан циклон захватиће Србију током викенда, јер ће се циклон својим центром премештатати са Тиренског мора преко Италије ка Јадранском мору“, навео је метеоролог Ђорђе Ђурић у својој прогнози за Телеграф.

Најавио је јак ветар услед израженог градијента (разлике) ваздушног притиска, при чему се олујни удари од преко 70 км/х очекују на подручју Поморавља, Подунавља, Браничевског округа, у Војводини и у Београду.

„Најјачи удари југоисточног ветра очекују на југу Баната, а на подручју Вршца биће олујних удара од 100 км/х. Кошава ће најјачи интензитет имати у петак, потом и у недељу.“

Марко Чубрило, метеоролог аматер који редовно на фацебооку даје своје тумачење нумеричких модела, напомиње да би за викенд „циклон могао још мало ојачати али би се његов центар изместио у такав положај да би ка нама струјао нестабилан али и топлији ваздух те би уз смену сунца и облака било нестабилно уз честе грмљавинске пљускове и локалне непогоде, посебно над западним и северним деловима региона. У кошавском подручју би у недељу ветар био у слабљењу. Дневни максимум би се могао кретати од +15 до +24 степена Целзијуса.

После овог могућег краћег отопљења модели после 15.05. поново симулирају умерено захлађење које би потрајало до око 19.05. После тог датума има неких назнака да је могућ период стабилнијег и топлијег времена, али за сада су те назнаке врло слабе“, пише Марко Чубрило.