Прочитај ми чланак

Развојна (Пајтићева) банка Војводине отпушта 30 трудница и породиља?

0

Уместо да уживају у гајењу или ишчекивању бебе, тридесетак трудница и породиља запослених у Развојној банци Војводине (РБВ), живе у страху да ће сваког часа завршити на улици!

Наиме, већина запослених у овој банци, која је пред гашењем због огромних дуговања, биће проглашена технолошким вишком, а како ове жене кажу за „Ало!“, упркос националној стратегији, чији је циљ поспешивање наталитета, највероватније ће и оне бити међу њима.

Развојна банка Војводине

Државна банка, а нико одговоран за запослене | Фото: Ненад Милошевић

– Имам бебицу од девет месеци. Остало ми је мање од три месеца породиљског и уместо да у уживам, бринем као луда да ли ћу сутра имати посао – прича за „Ало!“ М. Р. (33) из Новог Сада.

Она додаје да им је сугерисано да ће један део запослених збринути „банка преузимач“, други део ће прећи у новоосновани Развојни фонд Војводине, неколико њих ће остати да ради у РБВ-у под стечајем, док ће великом броју радника престати радни однос.

– Крајем децембра 2012. године нас тридесетак трудница и породиља се обратило Извршном одбору РБВ-а са молбом да заштити наша законом загарантована права. Међутим, добили смо одговор да то није у њиховој надлежности. Од тада нам се нико није званично обратио.

Међутим, из кадровске службе су нам незванично рекли да ће нам бити понуђено да дамо писану сагласност за престанак радног односа. Уколико пристанемо на то, добићемо отпремнину од, у најбољем случају, 2.000 евра. Уколико одбијемо, радни однос ће бити прекинут без икакве надокнаде због саме чињенице да се банка гаси – објашњава за наш лист М. Д. (30), која је у седмом месецу компликоване трудноће.

У Влади АП Војводине су нам рекли да је права адреса РБВ. У банци наводе да радно ангажовање трудница, породиља, запослених који одсуствују са рада ради неге детета и посебне неге детета је „свакако морално, хумано, друштвено и социјално логично и пожељно“, али како РБВ престаје са радом, јасно је да ће „имати пре свега само могућност да укаже Развојном фонду или Банци преузимачу на наведене категорије, али не и да одлучује о њиховом положају“.

„РБВ је формирао базу података о свим запосленима и проследио банкама које су заинтересоване за преузимање дела запослених. Послодавац не може да утиче на одлуку евентуалног преузимача нити да планира запослење у другом правном лицу“, поручују из банке и негирају да већ постоји формиран списак запослених који ће радити у Развојном фонду АПВ. Р. Кантар

Одговорна Влада Војводине
Подсетимо, Развојна банка Војводине настала је из Металс банке, а први проблеми у пословању банке уочени су 2009, када је НБС у банку увео принудну управу. Спекулисало се, а посредно је и доказивано да је преко те банке опран највећи део новца нарко-боса Дарка Шарића.

Ипак, покрајинска влада одлучила је да спасе банку и по основу докапитализације и од половине 2010. године је власник око 62 одсто капитала. Ипак, то није поправило пословање РБВ-а иако је у ту банку од тада упумпано око 13 милијарди динара.

 

(Ало, Foto: Shutterstock)