• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • Ратном вођи Армије БиХ у Сребреници информацију да ће бити ухапшен у Србији одао је дојучерашњи непријатељ са ратишта на простору некадашње Југославије.
Прочитај ми чланак

Ратном вођи Армије БиХ у Сребреници информацију да ће бити ухапшен у Србији одао је дојучерашњи непријатељ са ратишта на простору некадашње Југославије.

0

Naser Oric

Насер Орић, против кога Тужилаштво за ратне злочине води истрагу због ратног злочина над српским цивилима у источној Босни 1992, Дрину је престао да прелази 2011. управо на миг свог познаника и пословног партнера, који је био плаћеник у војскама некадашњих југословенских република.

„Књига на дар вођи „Осветника“

Један од сведока у истрази против Орића за злочине над Србима изјавио је да је Насер Орић послао своју књигу с посветом Бобану Инђићу, командиру вода “Осветници” који је учествовао у отмици и убиству путника из воза у Штрпцима. Сведока је навео да је Орић написао да књигу посвећује “великом српском борцу”.“

Како “Блиц” сазнаје, српски органи су њихову везу открили у време потере за некадашњим командантом Војске Републике Српске Ратком Младићем. Тада је ухваћен телефонски разговор Орића и његовог инсајдера, који је вођен у шифрованим порукама.

Сумња се да је пословни партнер и у рату непријатељ сребреничког команданта сазнао да се планира хапшење и о томе обавестио Орића. Тако је пропала акција да се иза решетака нађе првоосумњичени за ратни злочин над деветоро Срба у Залазју у Доњим Поточарима 1992.

За Орићем је издата црвена потерница Интерпола, али како је јуче рекао заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић, правно је неизводљиво да га БиХ изручи Србији. Србија и БиХ су септембра 2013. потписале Споразум о међусобном изручењу својих држављана.

Међутим, он се не односи на оптужене и окривљене за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид.

Ову празнину требало је да попуни протокол који су јануара 2013. у Бриселу потписали српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић и главни тужилац БиХ Горан Салиховић, али овај документ нема обавезујућу снагу. То значи да Србија на основу протокола може БиХ да уступи прикупљене доказе, али је неизвесно да ли ће поступак против осумњичених за ратни злочин над деветоро Срба бити и спроведен.

Против Орића је пред Хашким трибуналом вођен поступак због ратних злочина над Србима у Подрињу током 1992, али је ослобођен ових оптужби и пуштен на слободу.

Док је боравио у хашком притвору, Орићева ћелија је била на истом спрату са оном у којој је био Слободан Милошевић. После Милошевићеве смрти, пошту некадашњем председнику Србије и СРЈ Орић је одао читуљом.

(Блиц)