Прочитај ми чланак

ПРОМЕНИТИ И ИМЕ И УНИФОРМУ: Зашто комунална полиција не може да буде полиција

0

Ако већ морају да постоје - зашто се, примера ради, не би звали: комунална инспекција. Да ли би несрећни продавац с пијаце преживео да је испред себе имао комуналног инспектора, а не комуналног полицајца? Можда не би, али би му шансе на живот биле свакако веће.

komunalna-policija

Ако већ морају да постоје – зашто се, примера ради, не би звали: комунална инспекција. Да ли би несрећни продавац с пијаце преживео да је испред себе имао комуналног инспектора, а не комуналног полицајца? Можда не би, али би му шансе на живот биле свакако веће.

„Док сам на власти, Јагодина неће имати комуналну полицију. Имамо МУП и полицајце који већ носе палице. Не треба нам дупла полиција“, констатује за Недељник Драган Марковић Палма, први човек Јагодине.

Зашто овај пример не следе остали градови у Србији? Зашто уопште постоји та комунална полиција ако већ имамо „праву“ полицију? Зашто је не укинемо ако је толико „канцерогена“ за ово друштво и ако је већ опасна по живот?

Намерно нисам желео да листам по интернету и тражим све грехове комуналне полиције у Србији. Има их напретек, укључујући сумње да су умешани и у рушење у Савамали. Последњи случај са Видиковачке пијаце прелио је чашу незадовољства када је страдао продавац лубеница након, како тврде сведоци, тортуре комуналног полицајца, који је пак тврдио да није прекорачио своја овлашћења. Коме верујете?

Заговорници те исте комуналне полиције рећи ће да је њено битисање у српским градовима законска норма. Јесте, али зашто не мењати нешто ако већ не ваља. Зар Јагодина није најбољи пример? Али, хајде да не будемо толико рестриктивни, за почетак довољно је – променити јој име и униформу. И, наравно, из њених редова одстранити недостојне, несавесне и бахате. И корумпиране.

Кључно питање је међутим: чему уопште служи та комунална полиција, осим за запошљавање партијских кадрова (то је, чини се, био основни мотив Демократске странке када је својевремено уводила ову институцију у српски репресивни етар)? Могло би се констатовати – ничему ако сва њихова нормативна задужења могу да реализују полиција или инспекцијске службе.

Проблем је, сагласни су психолози, што сам назив полиција изазива додатни страх, узнемирење и подозрење код грађана, а даје осећај више вредности њеним припадницима. Зашто онда из њеног назива не изменити ту одредницу — полиција? Ако већ морају да постоје – зашто се, примера ради, не би звали: комунална инспекција. Да ли би несрећни продавац с пијаце преживео да је испред себе имао комуналног инспектора, а не комуналног полицајца? Можда не би, али би му шансе на живот биле свакако веће.

Осим спорног имена, комунални полицајци носе готово идентичну униформу као припадници МУП-а, што додатно изазива страх и панику код грађана. Зато „комуналци“ морају да буду видљиво различити од „обичних“ полицајаца. И зато морају да промене ту плаву боју униформе, да људи већ на први поглед знају ко су и с ким имају посла.

„У Јагодини имамо најмање два ефекта због тога што нисмо пристали на комуналну полицију. Први је: нема додатне строгоће над грађанима, а други је што новац планиран за плате 25 комуналних полицајаца иде за помоћ социјално угроженим грађанима“, објаснио нам је Палма.

И заиста – зашто остали градоначелници у Србији не следе Драгана Марковића? Одговор на ово питање истовремено открива и дилему зашто уопште постоји та комунална полиција. И ко је уосталом подржава.