Прочитај ми чланак

Пресуда Шаиновићу и генералима

0

Haski tribunal

Трибунал у Хагу изрекао је правоснажне пресуде бившем потпредседнику Владе СР Југославије Николи Шаиновићу, генералима војске и полиције Небојши Павковићу, Сретену Лукићу и Владимиру Лазаревићу, оптуженим за злочине почињене над косовским Албанцима 1999. године.

Николи Шаиновићу изречена коначна пресуда од 18 година затвора, док је Небојши Павковићу изречено 22 године затвора. Владимир Лазаревић осуђен је на 14, а Сретен Лукић на 20 година затвора.

Шаиновић, Павковић и Лукић су 26. фебруара 2009. првостепеном пресудом осуђени на по 22 године затвора за злочине против човечности и кршења закона и обичаја ратовања. Они су проглашени кривим по свих пет тачака оптужнице – за присилно премештање, депортације, убиства и прогон албанског становништва са Косова.

Генерал Лазаревић и бивши начелник Генералштаба ВЈ Драгољуб Ојданић осуђени су на по 15 година затвора, јер су проглашени кривим по једном броју оптужби за помагање и подржавање депортације и присилно премештање албанског становништва са Косова.

Оптужницом је био обухваћен и бивши председник Србије Милан Милутиновић, који је ослобођен кривице по свим тачкама оптужнице. Одбрана осуђених и тужилаштво су се жалили на пресуде, док је генерал Ојданић повукао своју жалбу, а од жалбе је у његовом случају одустало и тужилаштво.

Генерал Ојданић, одлуком председника Трибунала Теодора Мерона, у августу прошле године пуштен је на слободу, јер је у притвору провео две трећине изречене казне. Тужилаштво је у жалбама на првостепену пресуду тражило да се казне пооштре, док су одбране тражиле ослобађање од оптужби или ублажавање казни.

Одбрана оптужених је у жалби тврдила да деловање оптужених током сукоба на Косову 1999. године није било “конкретно усмерено” на чињење злочина. 

Првостепеном пресудом, Трибунал је 26. фебруара 2009. неправоснажно осудио Шаиновића (64) и генерале Павковића (66) и Лукића (57) осудио на по 22 године затвора. Шаиновић је 1999. био потпредседник владе СРЈ; Павковић командант Треће армије Војске Југославије, а Лукић начелним штаба МУП на Косову.

Генерал Лазаревић (63), тадашњи командант Приштинског корпуста ВЈ, неправоснажно је осуђен на 15 година затвора.

Сви су на пресуде уложили жалбу. Током жалбене расправе у марту прошле године, тражили су да буду ослобођени, насупрот тужилаштву које је захтевало да им казне буду „значајно повећане“.

Негирајући одговорност за злочине на Косову, четворица неправоснажно осуђених тврдили су у жалбеном поступку да су на Косову деловали законито, у одбрани земље од терористичке ОВК, која је настојала да отцепи покрајину, и истовремене агресије НАТО-а из ваздуха.

Шаиновић, Павковић и Лукић су првостепеном пресудом означени као кључни учесници „у заједничком злочиначком подухвату“ насилног протеривања стотина хиљада албанских цивила са Косова од марта до јуна 1999, чији је циљ била „промена етничке равнотеже ради задрзавања српске контроле“ над покрајином.

Они су проглашени кривим по свих пет тачака оптужнице – за присилно премештање, депортације, убиства и прогон албанског становништва са Косова.

За помагање и подржавање депортације и присилног премештања, проглашен је кривим генерал Лазаревић.

У првостепеном поступку, за иста кривична дела као Лазаревић, био је на 15 година затвора осуђен и бивши начелник Генералштаба ВЈ Драгољуб Ојданић (71). У оквиру нагодбе, одбрана и тужилаштво накнадно су повукли уложене жалбе, а генерал Ојданић је летос, после две трећине издржане казне, пуштен на слободу.

Милана Милутиновића, који је 1999. био председник Србије, Трибунал је после првостепеног процеса ослободио оптужби за злочине на Косову.

Шаиновић је у притвору Трибунала од пролећа 2002. када се добровољно предао. Генерали Павковић, Лазаревић и Лукић добровољно су се предали суду 2005. 

(Телеграф, Б92)