Прочитај ми чланак

ПРЕКАСНО УВЕДЕНЕ МЕРЕ Заражени рудари, рудник „Соко“ престао да ради

0

У руднику "Соко" најмање седморица рудара из Алексинца, Сокобање и Књажевца заражени су коронавирусом. Како Дојче веле пише, тамо су прекасно уведене мере.

У рудницима широм Србије нема ни основних хигијенских услова, пише Дојче веле. Рудник мрког угља „Соко“ између Сокобање и Књажевца престао је да ради због потврђених случајева коронавируса међу рударима, потврђено је ексклузивно за DW.

Foto: Depositphotos/TTstudio

„Рудник ‘Соко’ тренутно ради само на одржавању јамских објеката, не ради на производњи“, каже Саша Огњановић, заменик шефа кризног штаба ЈП „Ресавица“, које управља рудником. „Радници су послати у кућну изолацију. Први је био заражен радник из општине Књажевац, а после тога се појавило још случајева. Укупно седам рудара је заражено“, додаје Огњановић за DW.

Први случај у руднику „Соко“ потврђен је прошле недеље (9. април) након чега је по први пут смањен обим рада. Радници са територије општине Књажевац, који су радили у истој смени са зараженим, послати су на принудни годишњи одмор или приморани да искористе слободне дане, наводи се у закључку кризног штаба „Ресавице“, преноси DW.

Рудник је затворен тек четири дана након првог потврђеног случаја.

„Ресавица“ управља са девет рудника широм Србије. Кризни штаб овог јавног предузећа тврди да су прве мере заштите на раду услед епидемије уведене пар дана након проглашења ванредног стања.

Међутим, извор DW упућен у дешавања у руднику каже да су, упркос захтевима рудара, прве мере уведене тек две недеље касније: „Рудари су захтевали да се редукује посао, да се смањи број људи и минимизира производња, али директор је, на основу упутстава добијених из кризног штаба, наредио да мора да се ради. Нико није добио адекватну заштитну опрему, нити заштиту на улазу у круг и зграду рудника, у свлачионице и купатила. Све је то каснило две недеље“, наводи извор ДW.

Рудник мрког угља „Соко“ запошљава око 300 рудара који раде у јами.

Из кризног штаба кажу да су рудари „Ресавице“ од почетка епидемије за рад добили по једну заштитну маску: „Ми смо обезбедили заштитне маске, по једну сваком рудару, употребљиве више пута. Обезбедили смо средства за дезинфекцију просторија и руку“, рекао је заменик шефа кризног штаба Огњановић.

Он тврди да у осталим рудницима овог јавног предузећа, у којем ради око 3.500 радника, нема потврђених инфекција коронавирусом, иако се многи налазе у околини тренутних жаришта – Ниш, Нови Пазар, Ћуприја.