Прочитај ми чланак

ПРЕ ТИТАНИКА: Други по величини трансатлантски пароброд на свету звао се Србија

0

ss-servia-foto-wikipedia-1433346612-672529

„Кунард“ је одлучио да овом броду да име Србије, државе која се тек ослободила од Отоманске Турске и добила међународно признање, због њеног угледа који је тада био веома велики

С.С. Сервиа (Србија) је био путнички трансатлантски линијски пароброд са два димњака изграђен у бродоградилишту „Џон Браун енд Компани“, Клајдбенк, Шкотска, за познату бродарску компанију „Кунард Лајн“.

Имао је четири палубе и шетну палубу. У време његовог поринућа 01.03.1881. године, то је био други највећи брод на свету са 515 метара дужине и 52,1 метара ширине, након чувеног С.С. „Греат Еастерм“. Брод је на прво путовање кренуо 26.11.1881. године из Ливерпула за Њујорк.

С.С. „Сервиа“ је био први челични брод изграђен за компанију „Кунард“. Он је такође први трансатлантски линијски брод осветљен електричним сијалицама са жарном нити. Иако он никада није освојио чувену Плаву траку за брзину (Блуе Рибанд) ипак је био први „Кунард“-ов трансатлантик на коме је тестиран челични труп и електрична расвета.

Иначе, „Сервиа“ (Србија) је стари енглески назив за модерну данашњу Србију. „Кунард“ је одлучио да овом броду да име Србије, државе која се тек ослободила од Отоманске Турске и добила међународно признање, због њеног угледа који је тада био веома велики.

С.С. „Сервиа“ је прешао Атлантик укупно 171 пут.

„Севиа“ је имала јавне собе већег луксуза од раније познатих. Од три палубе, на горњој су се налазиле мини куће за путнике А класе, у собама је било дозвољено пушење, а даме су имале луксузну дневну собу као и музичку собуУлаз и главно степениште били су највећи који су се икада појавили на иједном броду, и били су обложени јавором и јасеном. На главној палуби налазила се и огромна библиотека. 24 собе „А“ класе налазиле су се на крми, док је трпезаријски салон био смештен напред. У салону могло је да седи и до 480 људи на 5 дугачких столова који су били богато декорисани урезаним панелима. У центру салона био је и и велики светларник.

На доњој палуби било је особље и трпезарија као и 82 додатне кабине „А“ класе. Предњи део био је резервисан за 730 путника треће класе.

Са појавом пукотина на „Кунардовим“ бродовима СС „Цампаниа“ и СС „Луцаниа“ 1893. године, „Сервиа“ је послата на средњи сервис. Касније је коришћена за превоз трупа у Јужну Африку пре него што је 1902. године повучена и исечена као старо гвожђе.

Иначе „Кунард Лајн“ је компанија која и данас постоји, иако више не држи трансатлантске путничке линије него се бави туристичким крстарењима, а најпознатија је као власник легендарних бродова „Queen Elizabeth“ i „Queen Mary“.

(Wикипедиа)