Прочитај ми чланак

ПОРУШЕН „ПАРК МИРА” – од сада Албанци слободно могу у српски део града

0

Ревитализација главног моста преко реке Ибар у Косовској Митровици почела је данас у 10 часова уклањањем Парка мира, који је био постављен на средини моста.

Kosovo park mira 487688_orig

Тешке грађевинске машине уклониле су Парк мира који је био на овом мосту.

Акцију прати велики број новинарских екипа, а у близини моста је појачано присуство косовске полиције.

Са јужне стране моста Албанци посматрају акцију уклањана Парка мира, а на самом мосту налази се и градоначелник Јужне Митровице Агим Бахтири.

Прилаз мосту са северне српске стране је и даље затворен и блокиран металном лименом оградом.

Почетак реализације пројекта је резултат споразума Београда и Приштине.

Канцеларија Европске уније на Косову је јутрос објавила почетак грађевинских радова на мосту у Митровици, уз оцену да ће са почетком спровођења овог споразума, мост у Митровици постати симбол нормализације односа међу заједницама на Космету.

Након недавног споразума између косовске министарке за дијалог Едите Тахири и директора Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Марка Ђурића данас почиње спровођење споразума Београда и Приштине о мосту у Митровици, наводи се у саопштењу.

Обнова моста, инвестиција чија вредност премашује 1,2 милиона евра, коју финансира Европска унија, у великој мери ће допринети олакшању контаката људима у Северној Митровици, Јужној Митровици и шире, наводи се у саопштењу.

Очекује се да мост у Митровици буде отворен за пешаке и возила у оба смера, у складу са препорукама техничке оцене и архитектонског дизајна о чему су се обе стране договориле у јуну 2015. године.

Заједно са градоначелницима, радна група ће редовно надгледати и ревидирати превладавајуће политичке и безбедносне услове у општинама током и након процеса обнове.

Окупаторско-шиптарска полиција на Космету, Еулекс и Кфор у складу са својим одговарајућим мандатима, обезбедиће безбедну и сигурну средину, закључује се у саопштењу.

У Митровици поново стрепе

Са Србима, грађанима Косовске Митровице, уочи почетка радова на мосту на Ибру: Досадашњи „Парк мира“ ствара сигурност и препрека је за немиле догађаје.

ИНЦИДЕНТИ

На главном мосту на Ибру, једном од шест који раздвајају северну и јужну Косовску Митровицу, од 1999. догодило се 120 насилних покушаја косовских Aлбанаца да пређу на север. Приликом последњег, 22. јуна 2014, у сукобима које су иницирали Aлбанци из јужног дела града повређено је 23 људи – 13 полицајаца, неколико демонстраната, два новинара…

Овако за „Новости“ говори Милан Димић (54), расељен из Вучитрна, који је 1999. године са породицом уточиште нашао у северној Митровици.

О најављеним радовима и отварању моста на Ибру углавном овако размишљају и остали грађани српске националости из овог дела града. Приче о отварању моста најпре за пешаке, а потом и саобраћај, интензивиране су последњих дана уочи почетка радова на његовој ревитализацији, који ће, како је најављено, почети данас.

Радови ће, како је предвиђено споразумом у Бриселу, трајати четири месеца, односно до 20. јануара, када би требало да уследи отварање моста на којем се од средине јуна 2014. налази „Парк мира“.

– Мислим да је садашњи „Парк мира“ омогућавао сигурност и био препрека за немиле догађаје – каже нам Горица Костић, док, иако живи у северном делу града, Aлбанац Скендер Пећи (70) сматра да је мост требало да се отвори одавно.

И док су из јужног дела града преко моста пешаци долазили у северни део града идући углавном ка насељу Бошњачка махала, у којем највећи број радњи држе Aлбанци, односно Бошњаци или муслимани (како се ко декларише), ревитализација моста, како сазнајемо, подразумева изградњу кружних токова са обе, и јужне и северне, стране.