• Почетна
  • ДРУШТВО
  • ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Постепен повратак, живот се нормализује у Обреновцу (Из часа у час)
Прочитај ми чланак

ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Постепен повратак, живот се нормализује у Обреновцу (Из часа у час)

0

poplave-1

Из Рударског басена Колубара поново су пошли вагони са угљем за потребе Термоелектране „Никола Тесла“ (ТЕНТ) у Обреновцу, после недељу дана застоја због поплава.

Штета коју је направила поплава у Београду и његовим општинама биће процењена током наредних дана, изјавио је градоначелник Београда Синиша Мали и поновио да је главни град Србије заштићен од таласа Саве и Дунава.

22:38 – УСПОСТАВЉЕН САОБРАЋАЈ НА ДЕОНИЦИ КРУПАЊ-КОРЕНИТА-КРСТ

Саобраћај на деоници Крупањ-Коренита-Крст је успостављен, саопштило је ЈП „Путеви Србије“.

21:04 – СТЕФАНОВИЋ: ПРИОРИТЕТ САНАЦИЈА КЛИЗИШТА У МАЛОМ ЗВОРНИКУ

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић обишао је са директором полиције Милорадом Вељовићем Мали Зворник и том приликом оценио да је посао на санацији клизишта у том граду приоритет за државу.

„Посао на санацији клизишта због којег је и даље у прекиду саобраћај код Старог моста у Малом Зворнику, дуг је и тежак, али је приоритет за државу“, рекао је Стефановић за РТС.

На свим угроженим подручјима, уз оне полицајце који раде на редовном обезбеђњу, свакодневно је ангажовано 7.000 припадника МУП-а. Део њих је, наводи се, и у Малом Зворнику, где са војском и припадницима САЈ-а санирају клизишта.

20:29 – ВАРВАРИН: СИТУАЦИЈА СЕ СТАБИЛИЗУЈЕ, ВОДА СЕ ИСПУМПАВА

Ситуација у селу Обреж код Варварина, где је било поплављено 236 домаћинстава се полако стабилизује, али се вода из дворишта и даље испумпава, јер су се у међувремену затворили канали, и вода која је у то село дошла из Велике Мораве није могла да се врати у свој ток.

Како је рекао председник месне заједнице Обреж Дејан Миленковић, мештани су данас направили још десетак канала.

„Шест дана након ударног таласа, ситуација се стабилизује, а вода се испумпава са 20 пумпи. Многа домаћинства су од јуче сува, тако да се у њима вршила дезинфекција, како би се људи вратили. Половина од поплављених домаћинстава, око 500 људи, се враћа кућама, а враћају и стоку која је била премештена“, рекао је Миленковић.

19:55 – ПОСТЕПЕН ПОВРАТАК, ЖИВОТ СЕ НОРМАЛИЗУЈЕ У ОБРЕНОВЦУ

У центру Обрановца вода се значајно повукла, војска, жандармерија и ветеринарске екипе помажу у санацији последица поплава, а истовремено се достављају храна и вода за пиће онима који су остали у том граду.

У протеклих неколико дана са подручја Обреновца изнето је више од 200 тона угинулих животиња и поквареног меса које су уништене у кафилеријама по Србији, док се истовремено ради и на чишћењу трговинских објеката, кућа и локала од муља.

Домаћи и страни новинари данас су обишли четири уличе у Обреновцу из којих се вода потпуно повукла, а где је до скоро, како се могло видети по траговима на зградама, превазилазила и два метра висине.

На улицама је осим војске, полиције, жандармирије и специјалних екипа мало људи, а сви они су ангажовани на чишћењу објеката и изношењу ствари.

У близини обреновачке пијаце, која је окружена са угостиљеским објектима и месарама као и поред појединих зграда и даље се осећа смрад, а многи од оних који су на улицама носе маске.

Код хотела „Обреновац“ налазе се велике количине хране и воде за пиће по које долазе они који су остали у граду, а ту је смештена и импровизована лекарска амбуланта са медикаментима.

19:35 – ЕДБ ПУСТИО У РАД НАЈВЕЋУ ТРАФОСТАНИЦУ У ОБРЕНОВЦУ

Електродистрибуција Београд (ЕДБ) оспособила је и пустила у погон трафостаницу 35/10 Обреновац, преко које се напаја читав град, речено је у ЕДБ-у.

То предузеће је ремонтовало и оспособило 44 нисконапонске станице у Обреновцу, а још њих око 100 је под водом.

Пуштање у рад трафостанице 35/10 омогућиће потрошачима да добију струју када се санирају сви остали енергетски објекти и провере бројила потрошача.

У Обреновцу има око 33.000 домаћинстава са мерним уређајима и ЕДБ ће испитати сваки од њих пре него што тим потрошачима буде пуштена струја, кажу у ЕДБ и најављују да ће њихове екипе од понедељка нон-стоп бити на терену.

19:32 – У ОБРЕНОВЦУ СИТУАЦИЈА ПОД КОНТРОЛОМ КАДА ЈЕ РЕЧ О ЗАШТИТИ ОД ИНФЕКЦИЈА

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је данас да је ситуација под контролом у Обреновцу када је реч о заштити од инфекција и апеловао на грађане и предузећа да у складу са својим могућностима донирају заштитну опрему.

Лончар, који је обишао Обреновац и разговарао са представницима Кризног штаба у том граду, изјавио је да су данас тражена потенцијална жаришта инфекције попут месара и рибарница и да су почели да се стварају услови за дезинфекцију појединих делова Обреновца.

Говорећи о лековима за становништво угрожено у поплавама, Лончар је додао да је за сада када је реч о томе, све под контролом. „Тренутно овде имамо све лекове који су неопходни, и поред тога што се троше много веће количине него у нормалним ситуацијама… Успевамо, захваљујући људима и донацијама које нам помажу, да изађемо у сусрет свакоме коме је потребна медицинска помоћ“, рекао је Лончар.

Када је реч о повратку мештана Обреновца у своје куће и станове, поручио је да је важно сачекати да их надлежни позову и да ће моћи да се врате тек када добију дозволу. „Тек када добију дозволу да је сигурно, тада ће почети са враћањем становништва, али не жена и деце, већ у почетку само одраслих мушкараца. То је најбитније, жене и деца ће моћи да се врате тек када прође све ово“, рекао је Лончар и поручио да је веома важно да се мештани угрожених подручја придржавају савета надлежних.

Министар здравља је и апеловао на сва предузећа и људе добре воље да у складу са својим могућностима доставе екипама у Обреновцу заштитну опрему како би већим капацитетом могло да се настави са санацијом тог и околних места. „Пошто има више посла него што су наши капацитети, неопходна нам је заштитна опрема у виду мантила, чизама, рукавица, капа и маски. Све који су у могућности молим да ту опрему донесу у Обреновац како бисмо са још већим капацитетом наставили да радимо на рашчишћавању“, поручио је Лончар.

17:43 – У ПОМОРАВЉУ БОЉЕ, СВИЛАЈНАЦ И ДАЉЕ У КОЛАПСУ

Начелник Одељења за ванредне ситуације МУП Србије за Поморавски округ Горан Кушић изјавио је данас да је ситуација у Поморавском округу сваким даном боља, али је Свилајнац и даље у колапсу.

„Јагодина, је и првих дана када је било критично као град готово нормално функционисала, осим што су многе снаге из града упућене да штите села. Параћин се полако враћа у нормалан живот, имају струју, техничку воду, у Деспотовцу је још проблем са градским водоводом, али у Свилајнцу је колапс који траје неколико дана“, реферисао је Кушић на седници Штаба за ванредне ситауације у Јагодини.

Немају воду, не ради канализација, још се свуда не може црпити вода из поједних насеља. Тамо је тренутно једна екипа Ватрогасаца спасилаца из Данске.

Са три тачке се црпи вода, са отворених површина, али још не из објеката, како би се град ослободио од воде, из градског канализационог колектора да би се ослободила канализациона мрежа за касније црпљење воде из кућа, а црпи се вода из изворшта и бунара, како би се успостивило функционисање водоводне мреже, објаснио је Кушић.

Сви делови град немају струју. Раде фиксни телефони, али отежано.

„Они су још у клолапсу, имају довољно воде и хране, само живот града још никако да почне да функциоњше нормално“, рекао је Кушић.

У селима Јагодине нема већих проблема, има још око 60 кућа које су поплављене, проблем су високе подземне воде, по трећи пут из објеката у Трнави црпимо, данас то урадимо па сутра поново јер стално надолази, додао је Кушић.

У Кончареву и Ракитову, црпимо воду са површина како би омогућили да се вода повуче из кућа али и овде вода иде неким својим жељеним током, ипак ослобађамо куће, стамбене објекте из воде и омогућавамо да се припреме за дезинфекцију, напоменуо је Кушић.

Према његовим речима, у Параћину је од јуче у току дезинфекција у неким јавним објектима.

У Деспотвцу, Рековцу и Ћуприји је такође ситуација добра. Кроз Деспотовац вода је само пролетела али је оштећена инфраструктура, додао је Кушић.

16:55 – ХЕ „ЂЕРДАП“ СПРЕМНА ЗА ВИШИ НИВО ДУНАВА

Хидроелектране „Ђердап“ 1 и 2 смањиле су производњу струје и испуштањем воде из акумулационих језера контролишу ниво Дунава, с обзиром на то да се поплавни талас те реке у Србији тек очекује.

Директор ХЕ „Ђердап 1“ Љубиша Јокић изјавио је да је Дунав тренутно на најнижој коти и за сада не прети опасност од поплавног таласа који се очекује.

Хидроелектрана „Ђердап 1“ већ данима уз „Ђердап 2“, контролише ниво Дунава испуштањем воде из акумулационих језера.

Јокић додаје да је смањена производња струје и да је због превентивног испуштања воде из акумулације ниво Дунава на брани смањен за 6,5 метара.

Смањен ниво Дунава узроковао је и отежану пловидбу, па кроз бродску преводницу Хидроелектране „Ђердап 1“, ових дана прође тек по неки брод.

16:16 – ЉИГ ВЕЋ ОСМИ ДАН БЕЗ ВОДЕ

Општина Љиг и после осам дана није решила водоснабдевање, саопштио је данас Штаб за ванредне ситуације.

Љишки водовод је ван функције на дужини од 12 километара јер је на више места оштећен од клизишта и поплава.

Грађани су без пијаће и техничке воде због чега не раде школе и вртићи.

14:37 – Ситуација није ни изблиза санирана

Председник Владе Војводине Бојан Пајтић изјавио је данас да ситуација изазвана поплавама ни изблиза није санирана, иако водостај на Сави опада, а пораст Дунава је спор.

„Очекује се да ће Дунав бити на 505 центиметара, два метра ниже од ванредне одбране од поплава, али имамо проблема са навлаженошћу насипа и хидротехничким радовима у одбрани села у Војводини“, рекао је Пајтић новинарима после седнице Скупштине Војводине.

Како је навео, 150 људи патролира уз насипе да би их бранило ако затреба.

14:35 – Деконтаминација у Колубари А

Специјализована АБХО јединица Војске Србије почела је данас дезинфекцију и биолошку деконтаминацију терена и објеката у термоелекрани Колубара А, који су погођени поплавним таласом.

14:14 – Вода из водовода у Смедеревској Паланци од сутра

Мештани Смедеревске Паланке воду ће, судећи по ономе што је данас саопштено, добити много раније него што је најављено; из градског водовода сутра у 10 часова потећи ће прве количине.

Реч је о техничкој води која, иако је хемијски и бактериолошки исправна, ипак још неколико дана неће моћи да се користи за пиће и кување, јер ће бити хиперхлорисана.

Радници ЈКП „Водовод“ су за само два и по дана од тренутка када се вода повукла, уз помоћ Штаба за ванредне ситуације, успели су да оспособе црпну станицу, да је повежу на бунаре у којима вода није замућена и тако створе услове за почетак нормализације водоснабдевања.

Директор паланачког Водовода Миодраг Михајловић је замолио грађане да воду користе рационално, јер сви бунари још нису у функцији, могуће је да воде неће бити за целодневну употребу.

Напомиње и да вода не сме да се користи за пиће и припремање хране, због обавезе хиперхлорисања током испирања мреже, као и чекања на резултате анализе Завода за јавно здравље Пожаревац.

14:08 – Ојачавају се бедеми код Шапца

Ситуација на насипима уз обалу Саве код Шапца је под контролом а наставља се и са ојачавањем бедема постављањем геотекстила и баласта у основама насипа, објавило је Министарство одбране.

Будући да су бедеми у суседним земљама попуштали у тренуцима повлачења воде након дуготрајног високог водостаја, Штаб за ванредне ситуације у Шапцу, којим руководи начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, донео је одлуку да се обаве припреме за евентуалну изградњу друге линије одбране подручја града.

14:01 – Николић на конференцији за помоћ региону

Председник Србије Томислав Николић заложио се данас у Паризу за одржавање заједничке медјународне конференције за помоћ после поплава Србији, али и БиХ и Хрватској, и апеловао на Француску да подржи ту иницијативу.

„Катастрофа је задесила моју земљу. Желимо да се одржи медјународна конференција за помоћ Србији, али не само Србији, већ и Босни и Херцеговини и Хрватској. Апелујемо на Француску да нам помогне у тој иницијативи“, навео је Николић на Твитеру.

13:50 – У Лозници 160 клизишта

У Лозници, где се санирају последице прошлонедељних поплава, додатни проблем представљају клизишта.

По подацима Градског штаба за ванредне ситуације, до сада је евидентирано 160 клизишта, а тај број расте.

13:48 – Недостају волонтери у Нишу

Директор ЈП “Тржница” Радован Милојевић позвао је Нишлије да дођу на Сајмиште на Византијском булевару у Нишу јер недостају волонтери за рад у централном пункту за прикупљање помоћи грађанима угроженим од поплава.

– Тренутно имамо 80 волонтера и 20 запослених у “Тржници” који даноноћно раде на Сајмишту. Нишлије доносе помоћ и ноћу, па су нам потребни додатни волонтери. Из Црвеног крста нам траже да шаљемо флаширану воду, конзервирану храну и средства за личну хигијену. Апелујемо на хумане Нишлије да уколико су у могућности донирају то што је најпотребније грађанима који су напустили своје поплављене домове- рекао је Милојевић.

Он је додао да ће сутра помоћ из Ниша бити послата у Трстеник, Варварин, Ћићевац, Параћин, Свилајнац, Деспотовац, Јагодину и Рековац.

13:31 – Колапс у Свилајнцу, у другим општинама боље

Најтежа ситуација после поплава и даље је у Свилајнцу где су сви комунални системи у колапсу, док се у осталим општинама живот полако нормализује, изјавио је командант Штаба за ванредне ситуације у Поморављу Горан Кушић.

– У Свилајнцу не функционише канализација, нема техничке воде већ седми дан, а струја се спорадично укључује у појединим насељима. Извориште је потопљено плавним водама и загађено, тренутно се испира. Стигла је екипа из Данске која ће великим пумпама црпети воду и чистити град. У Параћину се живот нормализовао, следи дезинфекција поплављених објеката, Деспотовац је оспособио водоводни систем и добио техничку воду после шест дана. Јагодинско подручје захваћено поплавама се санира, али подземне воде су високе и поново се враћају у куће, саопштио је Кушић

Ћуприја, Параћин и Деспотовац користе техничку воду, у Јагодини и Рековцу вода може да се користи за све намене, док је у Свилајнцу у току оспособљавање изворишта.

У Параћину без имовине остало 1.200 домаћинстава

У Параћину је 1.200 домаћинстава, након катастрофалних поплава због изливања Црнице, остало без имовине, пошто су им куће потпуно поплављене.
Председник општине Саша Пауновић је казао да је зато важно за грађане, а и за оне који руководе поплављеним градовима, да Влада Србије што пре изађе с јасним ставом да ли ће се и на који начин помоћи грађанима око санирања објеката и штете.

Пауновић је проценио да је штета у домаћинствима у Параћину око пет милиона евра, а велика штета, од више милиона евра, учињена је и на привредним објектима, као и јавним предузећина и школама које су на путевима поред реке.

У Параћину је поплавама било угрожено скоро 40 одсто општине, односно око 21.500 становника.

Град ће, према процени председника општине, бити расчишћен за пет до шест дана.

Пауновић наводи да је на дан поплаве штаб био у сталној комуникацији са предузећем “Србијаводе”, које је задужено за реку Црницу, из кога су добијали уверење да не треба ништа предузимати, иако је вода расла.

“Према речима директора ‘Србијавода’ из Ниша, који је задужен за одржавање вода у 68 општина у јужној Србији, укључујући и Параћин, и команданта одбране од поплаве за регион Велике Мораве из Ћуприје, киша која је падала у Параћину и Србији је била већа од пројектованих система за одбрану од поплава”, рекао је Пауновић и додао да су из „Србијавода“ на дан поплаве казали да никакве додатне мере нису могле да се учине.

13:26 – Грађани се враћају у Барич – има струје, али не и воде за пиће

У Баричу надомак Обреновца живот се лагано нормализује, грађани који су напустили део тог места због нарасле Саве, али и локалних река, враћају се у своје домове.

13:19 – Апел: Хитно потребне додатне количине хлора и негашеног креча

Министарство пољопривреде и заштите животне средине и Министарство здравља саопштили су данас да су им хитно потребне додатне количине хлора, негашеног креча, заштитне опреме и дезинфекционих средстава.

Та средства потребна су ради санирања последица на подручјима захваћеним
поплавама, објављено је на сајту Министарства пољопривреде и заштите животне средине.

13:08 – Вучић позвао народ Европе да помогну Србији

Српски премијер Александар Вучић је, у директном укључењу за британски Скај њуз, позвао данас Европу и свет да помогну Србији да превазиђе највећу поплавну катастрофу и додао да би се усудио да каже да ће штета бити око милијарду евра.

Реч је о највећој катастрофи која је Србију погодила икада, рекао је Вучић и додао да је, нажалост, изгубљено и много живота. Навео је да је реч о 27 жртава, али да страхује да тај број није коначан изразивши наду да ће до краја седмице моћи да извести јавност о броју жртава.

„Сада, наравно, процењујемо штету и разговараћемо са партнерима из ЕУ и са свима осталима који могу да нам помогну. Веома сам вам захвалан што сте ме позвали у програм и искористићу ову прилику да позовем све људе из Европе и света да нам се нађу у овој несрећи на начин на који могу“, поручио је српски премијер.

Он је подсетио да је до сада разговарано са европским комесарима Кристалином Георгијевом и Јоханесом Ханом, као и да је констатовано да се Србија квалификовала за средства из Фонда солидарности ЕУ.

„А ми ћемо мати, усудио бих се да кажем, око милијарду евра штете тако да ћемо добити новац из тог фонда. Мораћемо да надјемо и сопственог новца за поправке и обнове, али молим све људе у свету да нам помогну на било који начин – лековима и хуманитарном помоћи“, рекао је Вучић.

Он је додао да ће и Србија организовати акције, добротоврне скупове и донације, истакавши да су се британски политичари увек до сада одазивали таквим позивима.

„На пример леди Кетрин Ештон је увек помагала Србији као и шеф мисије ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт. Надамо се да ћемо сакупити још средстава јер морамо да пребродимо ову катастрофу“, рекао је српски премијер.

12:57 – У Орашју се поправља насип на Сави

Хеликоптери из Хрватске и из састава мировних снага ЕУ у БиХ (ЕУФОР) данас су ангажовани на поправци оштећених насипа на подручју Орашја, саопштило је Министарство сигурности БиХ.

Насипе код Орашја у Босанској Посавини, на граници с Хрватском, оштетио је велики плавни талас који је Саву протеклог викенда подигао на ниво виши од 11 метара.

12:46 – Смедеревска Паланка осам дана без воде

Смедеревска Паланка, погођена прошлонедељним поплавама, већ осам дана нема воду за пиће, а док дневне температуре брзо расту, највећи проблем и даље остаје водоснабдевање, рекао је председник општине Радослав Милојчић.

У граду са 60.000 становника, локална самоуправа се организовала да угаси жеђ угроженог становништва допремајући воду цистернама и делећи флаширану воду добијену од донатора.

Међутим, све то није довољно да задовољи све потребе људи, па Милојчић апелује за додатну помоћ у цистернама, води и храни.

Већ осам дана смо без воде, а становништво снабдевамо помоћу 12 цистерни, а имамо и пунктове за расподелу флаширане воде. Због тога апелујем на све фирме и појединце који имају слободне цистерне да нам их ставе на располагање, а поред цистерни сада су нам најпотребнији вода и храна, рекао је Милојчић.

Он је рекао да Смедеревска Паланка за сада нема ни техничку воду, али је изразио наду да ће људи из ЈКП Водовод санирати квар изазван поплавама и да ће данас тај део насеља добити струју.

Председник општине је рекао да због недостатка чисте воде многе установе не функционишу пуним капацитетом, да школе не раде, а отежано је и снабдевање градске болница, која функционише захваљујући сопственим резервама.

Школе нам не раде, јер смо због немања воде за пиће и нехигијенских услова па је Кризни штаб донео одлуку да ђаци до понедељка не иду на наставу. Болница функционише без воде, али има своје капацитете које смо напунили тако да се и дијализе обављају без проблема, рекао је Милојчић.

У овом граду у коме су се излиле реке Кубршница и Јасеница, није било људских жртава, али је поплављено више од 300 кућа, а набујале реке уништиле су усве на око 6.500 хектара најплоднијих поморавских њива.

Председник општине је навео да се вода полако повлачи из поплављених кућа и да је у међувремену почела и дезинфекција поплављеног терена.

Јуче и данас се ради деконтаминација и чишћење терена и уклањање угинулих животиња, а синоћ смо вршили авионско запрашивање из ваздуха, тако да полако отклањамо последице поплава које су биле катастрофалне, рекао је Милојчић.

12:14 – У Војводини смештено 2.233 особа

У Војводини су тренутно смештене 2.233 особе евакуисане из подручја угрожених катастрофалним поплавама које су претходних дана захватиле Србију, саопштио је Покрајински штаб за ванредне ситуације.

Од тог броја 1.488 лица је у породичном смештају, а 745 у колективном смештају у прихватним центрима.

12:06 – Број за помоћ у Лазаревцу

Градска општина Лазаревац отворила је наменски динарски рачун за отклањање последица од поплава које су задесиле становнике Градске општине Лазаревац.

Сви који су у могућности да помогну уплату могу извршити на рачун број:
840-3079741-58

11:53 – Дунав изнад границе редовне одбране од поплава

На Дунаву код Новог Сада, Сланкамена и Банатске Паланке, као и на Тиси код Титела водостај је данас изнад границе редовне одбране од поплава.

Код Земуна и Панчева водостаји ће бити у порасту и достићи ће границу ванредне одбране сутра и у суботу 24. маја, упозорио је Републицки хидрометеоролошки завод.

11:51 – Формиран тим за клизишта

Градоначелник Београда Синиша Мали донео је решење којим се формира Координациони тим за праћење стања на клизиштима на територији града Београда, а за председника тог тела постављен је заменик градоначелника Андреја Младеновић.

Задатак Координационог тима је евидентирање клизишта са основним подацима, оценом угрожености лица, објеката и других добара и могућност санације клизишта.

11:40 – Спорадични случајеви болести

Директор Завода за јавно здравље у Ћуприји др Горан Радовановић изјавио је данас да су се на поплављеним подручјима појавили први, спорадични, случајеви пролива и температуре.

Узрок је лоша хигијена, недостатак воде, али и вашљивост у једном прихватном центру у Параћину, међутим, како је рекао, одмах је одреаговано и спречено ширење.

Вода за пиће исправна је само у водоводима у Јагодини и Рековцу, док техничку воду користе Параћин и Ћуприја, а у Деспотовцу и Свилајнцу нема воде или није за техничку употребу.

– Нема великог броја таквих случајева да биамо могли да кажемо да је вода пут преношења, већ је узрок недостатак воде и лоша хигијена. Људи у градовима где нема воде морају да користе само ону која се дистрибуира из цистерни за одржавање хигијене, кување и пиће – каже др Радовановић и додаје да се епидемија проглашава када велики број људи одједном обољева и јавља се лекарима.

У поплавлејним подручјима људи морају да уклоне нечистоће из својих домова и да се пријављују штабовима за дезинфекцију, коју обављају стручне особе.

Грађани морају да воде рачуна да им руке буду стално чисте и дезинфиковане

11:32 – Ваљево: Пријава штете до петка

Штаб за ванредне ситуације позвао је Ваљевце да штету од поплава пријаве до петка у 22 часа на телефон 014 -315-0143. После тог рока пријаве ће се предавати искључиво на писарници Градске управе.

11:18 – У припреми изградња друге линије одбране од поплаве у Шапцу

Ситуација на насипима уз обалу Саве је под контролом. Наставља се ојачавање бедема постављањем геотекстила и баласта у основама насипа.

Будући да су бедеми у суседним земљама попуштали у тренуцима повлачења воде након дуготрајног високог водостаја, Штаб за ванредне ситуације донео је одлуку да се изврше припреме за евентуалну изградњу друге линије одбране подручја града.

– У току дана биће уређен појас уз пругу, с десне стране, од старог железничког моста до насеља Тријангла. Материјал за изградњу насипа биће смештен у вагонима на железничкој станици, одакле се за најкраће време може распоредити дуж линије одбране. Заштита здравља становништва биће приоритет – поручују из Штаба за ванредне ситуације Града Шапца.

Санитарни инспектори контролисаће данас стање у просторијама за колективни смештај и у школама. Уколико све буде у реду, настава у школама би могла да почне у понедељак, 26. маја.

Санитарни инспектори појачаће и контролу продаје свежег поврћа на пијацама. Штаб упозорава грађане да буду посебно опрезни приликом куповине свежег поврћа посебно оног за чију употребу није потребна термичка обрада (купус, зелена салата, лук…), јер поврће с поплављених њива није исправно за употребу. Данас ће почети и запрашивање комараца у граду.

Стручне службе уклониле су угинуле животиње са до сада пријављених локација. Асанација терена наставиће се и наредних дана.

– Молимо грађане да присуство лешева угинулих животиња пријаве месним заједницама и регионалној канцеларији ветеринарске инспекције за Мачвански округ. Вода из градског водовода уредно се контролише у повећаном броју узорака. Вода је потпуно здравствено исправна и безбедна за употребу – наводе у Штабу.

11:08 – Преко ПаyПал уплаћено 306.000 евра помоћи

Преко ПаyПал налога до данас је сакупљено 306.000 евра помоћи за угрожене у поплавама, објавило је Министарство финансија Србије.

Хуманитарну помоћ преко ПаyПал сервиса могуће је уплатити на адреси http://floodrelief.gov.rs.

10:58 – Апел: Не паничите због змија

Српско херпетолошко друштво „Милутин Радовановић“ из Београда на свом званичном сајту објавило је апел корисницима друштвених мрежа, штампаним и електронским медијима да не шире панику у јавности због све чешће појаве змија у поплављеним подручјима јер реална опасност од њих не постоји.

Како се наводи у апелу, змије у равничарским пределима су најчешће неотровне и потпуно безопасне па ширење панике и хистерије може само још више отежати посао спасиоцима у овако тешкој ситуацији.

– Како наводе извори на интернету, људи у помоћ због појаве змија већ зову и војску. То је стварно нерационално и само додатно компликује спасавање људи, домаћих животиња и домова. Змије у равничарским подручјима Србије су неотровне и потпуно безопасне, ако се изузме неколико локалитета у Војводини на којима има шарки – наводе херпетолози.

Према саопштењу, у поплављеним подручјима најчешће се срећу смукови и врсте везане за воду, рибарице и белоушке. Све наведене врсте могу да нарасту до 1,5 па чак и 2 метра па могу да изгледају застрашујуће, али су потпуно безазлене, наводи се у апелу и додаје да се на основу фотографија доступних на интернету и друштвеним мрежама види да су све змије, виђене или убијене биле смукови и рибарице.

Опасност прети од пацова

Херпетолози кажу да није немогуће срести и отровнице у поплављеним подручјима, али, како кажу, чак ни од њих не прети неминовно смртна опасност.

– Наше отровнице се од других врста змија лако разликују, дуж смеђих или сивих леђа имају тамну цик-цак шару. Шарке могу бити и потпуно црне. Као и друге врсте животиња змије само покушавају да се спасу и побегну на суво. И њих вода истерује из склоништа – кажу херпетолози и додају да заправо много већа опасност долази од пацова, који су пак претежна храна змија.

Глодари преносе заразне болести које могу бити погубне по људе.

– Често су пацови основни фактор у избијању и ширењу страховитих епидемија, док змије не преносе ниједну болест на људе, заправо се хране глодарима. Одрасли смук може да поједе читаво легло пацова. У условима када се на потопљеним подручјима налази велики број лешина, када су изливене септичке јаме и разнете депоније, а температуре расту, врло је вероватно да ће доћи до појаве и ширења инфекција. Најезда глодара је оно што треба да нас брине – каже се у апелу.

10:45 – Вучић: ШŠтета око 175 милиона евра

Премијер Александар Вучић рекао је данас на конференцији донатора да штета коју је Србија претрпела у поплавама далеко прелази 0,64 одсто БДП, односно 175 милиона евра, што је услов за помоћ из фонда ЕУ.

Он је навео да ће штета бити тачно процењена и позвао тимове из УН и ЕУ да се укључе у тај посао.У Србији имамо више од 140 колективних центара који се брину о људима, од којих је 47 у Београду и 93 широм Србије.

Исељено је укупно 31.879 грађана, срушна или потпуно угрожена 1.763 објекта, поплављено 2.260 објеката, без Обреновца, рекао је Вучић и додао да је угрожено поплавама 39 општина, односно 1.643.832 становника.

На категорисаним путевима срушено је 30 мостова, а оштећено 50, док је на општинским и некатогорисаним срушено и оштећено око 200 мостова, навео је Вучић.

Услед одрона и клизишта оштећено је више од 20 категорисаних путева и више стотина општинских и некатегорисаних путева, а највећа је штета у финансијском смислу на Коридору 10, код Димитрвограда, где је процењена штета од десет и више милиона евра, изјавио је премијер на донаторској конференцији у Београду.

Он је подвукао да помоћ неће бити злоупотребљена и да ће сваки динар који се добије моћи да се види и прати на сајту Министарства финансија и да ће то бити припремљено за неколико дана.

Највећа штета у електроенергетском сектору

Вучић је, отварајући координациони састанак медјународних донатора у вези са пружањем помоћи Србији у санирању последица катастрофалних поплава у Палати Србија, рекао да је Србија највећу штету од поплава претрпела у електроенергетском сектору и пољопривреди.

Вода запремине два Власинска језера пополавила су копове Колубаре, и још се не повлачи, казао је Вучић.

Додао је да у овом тренутку није могуће сагледати размере штете, али да она сигурно прелази праг ЕУ за помоћ који је око 0,6 одсто БДП земље погођене поплавама.

10:36 – Нормализован саобраћај на путу Аранђеловац – Раниловић

На регионалном путу Арандђеловац – Раниловић успостављен је нормалан режим саобраћаја у оба смера, саопштили су Путеви Србије.

То јавно преудзеће позива све учеснике у саобраћају да поштују саобраћајну сигнализацију и ограничење брзине и да вожњу прилагоде условима на путу.

10:23 – МУП: И даље се трага за 573 особа

Оперативном центру Министарства унутрашњих послова од 18. маја до данас пријављен је нестанак 798 особа са угрожених подручја, од којих је пронађено 215 особа.

Напомињемо да ови бројеви нису прецизни због тога што више грађана пријављује нестанак једне особе, а то аутоматски повећава број несталих. Проблем је и што поједине особе које су у међувремену пронађене о томе нису обавестиле полицију, како би се евидентирао њихов проналазак, чиме се смањује број пронађених особа у односу на тачан број.

Да не би долазило до овакве забуне, апелујемо на све грађане који су пријавили нестанак особа, уколико су оне у међувремену пронађене, да о томе обавесте Оперативни центар МУП-а на бројеве на које су и пријавили нестанак.

10:06 – Стигле бугарске цистерне за чиšћење Обреновца

Једанаест цистерни са шмрковима бугарског предузећа „Титан Интернатионал Холдинг“, које треба да учествују у чишћењу Обреновца из којег се повукла вода, стигле су јутрос у Београд, а у Обреновац ће отићи након што се натанкују горивом.

09:47 – Миловановић: Ниво Дунава на коти око 630 центиметара

Директор „Београд вода“ Милош Миловановић изјавио је данас да је у овом тренутку ниво воде на Дунаву на коти око 630 центиметара, односно 20 центиметара нижи од коте која би значила проглашење ванредне одбране од поплава.

„Све су блаже прогнозе и све смо даљи од сценарија који је био пре седам дана“, изјавио је Миловановић за Јутарњи дневник РТС-а.

Он је додао да ће ниво воде највероватније на крају бити два метра испод коте за коју је у Београду припремљена одбрана.

Миловановић је поручио градјанима да не кваре бедеме, јер се њима штити Београд од поплава и да ће џакови ради заштите можда и у јуну бити потребни.

„Повољно је што се врх поплавног таласа све више пролонгира из дана у дан.

Тренутно је податак да ће бити недеља, а уколико се помери за понедељак, значиће да ће он бити све нижи и све повољнији за нас“, оценио је Миловановић.

„На свим рекама тренутно је код ТЕНТ-а врх поплавног таласа, што значи да би тек за неких четири-пет дана требало да буде у Београду, а ако се помери за пет-шест дана, биће много нижи него што би био у овом случају“, додао је Миловановић.

09:35 – Евакуација животиња и материјалних добара

Командант кризног штаба у Моровићу, републичког Штаба за ванредне ситуације, генерал полиције Младен Курибак изјавио је данас у Моровићу да ће у току дана бити приведена крају евакуација животиња и материјалних добара.

09:24 – Ниво Саве опада код Шапца

Ниво реке Саве код Шапца и даље опада а трентно је 606 центиметара, 12 центиметара мање него јуче у исто време.

09:19 – Антић:Ситуација у ТЕНТ-у и Костолцу боља,али у зони ризика

Министар енергетике и рударства Александар Антић изјавио је синоћ да је ситуација и у ТЕНТ-у и Костолцу значајно боља него протеклих дана, али да смо и даље у зони ризика.

“То више није опасност оне врсте и категорије која је била претходних дана“, рекао је Антић у емисији Упитник на РТС-у.

08:42 – Ситуација у Срему се смирује, нема још повратка људи

Ситуација у поплављеним местима у Срему се полако смирује, али она нису безбедна за повратак евакуисаних градјана, изјавио је координатор кризног штаба у Моровићу, начелник Управе полиције Србије Младен Курибак.

07:52 – Прелаз Бадовинци поново у функцији, Сремска Рача не ради

Гранични прелаз Бадовинци са Републиком Српском поново је у функцији, док је и даље ван функције прелаз Сремска Рача, саопштено је данас из АМСС.

07:28 – МУП позива власнике локала у Обреновцу да дођу

Министарство унутрашњих послова Србије у среду увече је објавило позив власницима или закупцима да у четвртак ујутро буду испред својих локала у Обреновцу.

Данас до 9 сати, треба да испред локала дођу власници или закупци локала у следећим улицама:

– Улица Милоша Обреновића – од Краља Петра до Љубе Ненадовића,
– Улица Војводе Мишића – од Краља Петра до Љубе Ненадовића,
– Улица Вука Караџића – од Краља Петра до Љубе Ненадовића,

Требало би да дођу и власници или закупци локала у попречним улицама: Гембешева, Кнез Михајлова, Здравковићева, Љубе Ненадовића и Краља Петра.

07:26 – Мештани Барича данас се враћају у своје домове

Републички штаб за ванредне ситуације одлучио је да се данас пре подне аутобусима врате сви исељени становици Барича.

Повратак се очекује око 10 сати у организацији крижног штаба за ванредне ситуације и њиховим ресурсима, рекао је наченик Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Предраг Марић.

– У Баричу сада постоје комплетни услови за повратак житеља тог места, нема поплављених објеката, струја је пуштена и радујемо се чињеници да ће бар један део суграђана бити поново у својим домовима – рекао је Марић за РТС.

Он је навео да се током дана очекује и повратак једног броја Обреновчана, мушкараца који ће организовано у пратњи полиције отићи у оне делове града који су потпуно безбедни и, како је навео, у сваком другом сегменту хигијенски другачији од оних који су угрожени.

Та мера је донета како би се мушки житељи упутили у акцију која траје у Обреновцу, а то је, према речима Марића, чишћење улица, станова…

– Има ту пуно посла и психолошки је добро да људи буду у својим домовима, а да ми с друге стране знамо да су безбедни – рекао је Марић.

(Блиц)