Прочитај ми чланак

Пољопривредници данас организују протестну вожњу: Ови путеви ће бити блокирани

0

Пољопривредници из Баната и Пожаревца данас ће, од осам до 12 часова, организовати протестну вожњу у јужнобанатском селу Баваниште, због лошег положаја у којем се налазе.

„У осам часова ујутру ћемо се окупити у центру Баваништа, код кафића и одатле крећемо у протестну вожњу“, каже пољопривредник из Баваништа Јован Јованов.

Овај пољопривредник каже да ће окупљени прво кренути ка излазу из Баваништа према Ковину, а потом обилазном до излаза ка Панчеву, где ће паркирати своје тракторе и остати ту поднева. На састанку који се одржао синоћ, до овог договора дошли су пољопривредници из Баната и удружења СТИГ из Пожаревца, али постоји могућност и да ће им се придружити пољопривредници из Суботице.

Како Јованов каже, највећи проблем су житарице, односно њихове прениске цене.

„Неки пољопривредници дају много робе да би се раздужили, неки ни то не могу јер су се задужили у роби, рецимо у кукурузу, чија је откупна цена прениска“, каже Јованов.

Јованов каже да пољопривредници траже помоћ државе, те да њихови захтеви постоје још од маја.

Тада су пољопривредници широм Србије организовали протестне вожње и блокаде, неки од захтева су, каже Јованов, испуњени, док неки ипак нису.

„То што се није решило у мају, е то нама прави проблеме, то би требало да се реши. Не тражимо, дакле, ништа ново, то су захтеви који су већ познати“, истиче пољопривредник Јованов.

Он додаје и да је неопходно да се наши закони усагласе са законима околних земаља, јер истиче да пољопривредници не могу конкурентно да послују када су у потпуно другачијем положају од „комшија“.

Подсећамо, пољопривредници из седам различитих удружења широм Србије протестовали су у мају, када су тражили да најнижа откупна цена млека буде 78 динара плус ПДВ, субвенције од 35.000 по хектару за све пријављене површине, односно укидање ограничења за субвенције до 20 хектара, да премија за млеко буде најмање 20 динара по литру, референтна цена ратарских култура изједначена са берзама у Будимпешти и Паризу, као и регулисање цене млека и млечних производа у Србију прелевманима за државе Европксе уније и ЦЕФТА споразума и на све млечне производе у износима који ће тади резултате и дестимулисати увоз. Тражили су и дизел гориво за све обрадиве површине без акциза са ПДВ-ом, 100 литара по хетару за ратаре и 300 литара по хектару за повртарске културе, као и регрес за млечне краве у износу од 40.000 динара по крави. Као одговор од Владе, добили су субвенције повећане са 9.000 на 18.000 динара по хектару, премију за млеко за 15 на 19, регрес за млечне краве са 30.000 на 40.000, укидање 50 одсто накнаде за одводњавање, „регулисање“ увоза млека и млечних производа и увођење плавог дизела од 1. јануара 2024.