Прочитај ми чланак

ПОДОБАН Ухапшени судија је коцкар, дугује зеленашима, адвокатима тражи позајмице

0

О хапшењу И. Б. (54), бившег председника Вишег суда у Зајечару и судије Вишег суда у Нишу, који се сумњичи за злоупотребу положаја, бруји и у једном и у другом суду, а у тим круговима се прича да је И. Б. запао у коцкарске дугове.

Подсетимо, по налогу Јавног тужилаштва за организовани криминал, у заједничкој акцији припадниика СБПОК и БИА јуче је лишен слободе судија Вишег суда у Нишу И. Б. због сумње да је у периоду од 1. јануара 2014. до 1. новембра 2019, у време док је вршио функцију председника Вишег суда у Зајечару (по доласку Вучића на власт), извршио и кривично дело злоупотреба службеног положаја на тај начин што је прекорачио границе свог службеног овлашћења.

У питању је чак 12 кривичних предмета, где је захтевао од радника рачуноводства суда да му предају новац из судског депозита који је био привремено одузет у кривичним предметима, са образложењем да новац преузима из разлога вештачења или враћања лицима од којих је одузет, а потом преузети новац није упутио на вештачење нити га је вратио лицима од којих је привремено одузет, већ га је задржао за себе, на који начин је прибавио противправну имовинску корист у износу од 34.755 евра и 126.540 динара.

Врховни суд Србије је у односу на овог судију донео одлуку о укидању имунитета, а осумњиченом је одређено задржавање.

Како сазнајемо, ухапшени судија И. Б. је рођени Зајечарац, и до премештаја у Ниш, живео је у свом родном граду. Мештани Зајечара, његове колеге, познаници, пријатељи кажу и да је упао у проблем са зеленашима због коцкарског дугова.

– Нажалост пао је у порок коцке. Задуживао се код зеленаша, и то не локалних, већ озбиљних, мафијашких, који су у стању да поломе и руке и ноге због дугова, да дужника убију за пример осталим особама који су се код њих задужили. Судија се у коцку увукао пре више година. Чак је продао и кућу и то прокоцкао. Није ожењен, забављао се дуго са ћерком једног познатог зајечарског угоститеља, она је покушавала да га извуче из коцкарских канџи, борила се да му помогне, али безуспешно и на крају га је зато напустила. Чули смо да су му зеленаши претили на најгори могући начин. Звали су га и дању и ноћу претећи му, пресретали га, због тога је почео психички пакао за њега – причају нам познаници ухапшеног судије.

Како додају, И. Б., и када буде изашао на слободу, нема где да се врати, нема где да живи, посао је већ изгубио, а дугује на хиљаде евра и што је најгоре, те камате расту.

– Нема одакле да врати новац, нема шта да прода, а толике паре немогуће му је зарадити. Не постоји особа у граду којој није помогао, било речима, било материјално. Поштен, темељан, вредан, тих, скроман. Али, тај порок му је дошао главе – додају.

И у Нишу, где је овај судија наводно радио последње две године, шушкају да је И. Б. упао у проблем са каматишима.

– У суду се највише прича да је био дужан неким особама које су за „масну“ камату давале новац на зајам и то у Зајечару. Како није могао да им врати, он је претпоставља се, узимао тај новац наводно за вештачење и враћао каматашима. Вероватно је рачунао да је боље бити ухапшен него убијен – причају Нишлије и додају:

– Чули смо и да је приватно звао поједине млађе адвокате и да им тражио новац на зајам увек наглашавајући да му је страшно непријатно. Наводно у питању су биле суме од 200, 300 евра. То је један тих, повучен човек који се једва и чује док прича. У последње време је пустио косу и није баш много водио рачуна о себи – испричали су нам поједини у нишкој Палати правде.

Он је у Вишем суду у Нишу познат по томе што је судио у неким од медијски праћених кривичних предмета.

По многима најшокантнија је његова пресуда којом је Николу Младеновића (36) из Ниша осудио на 20 година затвора година затвора јер је 8. октобра 2020. године у кругу фабрике „МИН копеx“ у Нишу брутално усмртио Драшка Ранђеловића (46), док је његовог брата Марка Младеновића (41) ослободио оптужби.

И.Б. је донео овакву неправоснажну пресуду, али и у поновљеном суђењу након што је Апелациони суд наложио да се судски поступак понови.

Ослобађање једног од двојице браће изазвало је право запрепашћење пристуних у судници, а И.Б ову одлуку чак није ни образложио.

У завшрним речима након поновљеног суђења Више јавно тужилаштво тражило је казну доживотног затвора за обијицу браце, сматрајући да је свим изведеним доказима неспорно утврђено да су окривљени извршили кривично дело које им се ставља на терет, на начин како је то описано у оптужници.

Оптужницом ВЈТ браћи Младеновић било је се стављено на терет да су „у стању урачунљивости, са умишљајем, заједнички лишили живота Ранђеловића на подмукао начин“.

„Док су се налазили у хали фирме „МИН Копекс“, где их је својим возилом довезао оштећени са којим су били у пријатељским односима, осумњичени су му пришли с леђа и задали му обојица више удараца ушицама секире у пределу главе, грудног коша, рамена, руку и ногу, ударцима шаке стиснуте у песницу, притиском и стезањем прстима на повређене делове, наводи се у оптужници. Након тога један од браће је Драшка више пута ударио по глави чекићем – мацолом због чега је изгубио свест а када је несрећни човек пао, он је наставио да га удара мацолом наневши повреде од којих је преминуо на лицу места. Пре него што је злочин расветљен, браћа Младеновић су изјављивали саучешће породици убијеног Драшка, носили су црни флор И сандук на сахрани, што је по оцени тужилаштва и заступника породице оштећеног требало да се узме као отежавајућа околност“, наведено је у отужници ВЈТ.

Ухапшени судија ВЈТ није прихватио ни предлог тужилаштва судском процесу за саобраћајну несрећу у којој је страдала архитектица Јована П. (25) из Житорађе код Владичиног Хана.

Судија И.Б. је Младена Гигића (20) из Ниша осуди на седам година затвора због тога што је 21. новембра 2020. године у овом граду возећи пијан прошао на црвено светло и изазвао тешку несрећу.

Удес се догодио на углу Булевара Немањића и Улице Париске комуне, тако што је Гигић “голфом” налетео на “БМW” у којем се налазила Јована, која је од задобијених повреда преминула у болници после десет дана. Гигићу је стављено на терет да је кобне вечери возио брзином од 101 километар на час у делу града у којем је дозвољена брзина од 50 километара на час. Утврђено је и да је управљао возилом са 1,38 промила алкохола у крви.

Судија И.Б. није усвојио предлог заменице Вишег јавног тужиоца Татјане Стевановић да се Гигићу изрекне максимална законска казна од 12 година затвора.