Прочитај ми чланак

СКЛОЊЕН народ са улице, рекли им да покрећу дисциплински поступак против судије

0

Пошто Београђани данима не одустају од блокаде улице на Карабурми у којој је бахати возач покосио на пешачком прелазу два брата, након чега је Стефан (9) преминуо, па траже и одговорност судије Радмила Ђерић која је пустила убицу да се брани са слободе - комплетна бот машинерија на челу са СНС министарком правде се ангажовала да "објасни" како се судија може само дисциплински казнити јер има право на "слободно судијско уверење" током одлучивања. НЕТАЧНО.

Printscreen

Судија која прима плату од грађана Србије има обавезу да суди по слову Закона и кршење, заобилажење или игнорисање законских одредаба током одлучивања никако не потпада под „слободно судијско уверење“. Напротив, у свакој земљи па и Србији, постоји тело које контролише рад судија да не би дошло до злоупотребе на штету Закона, правде и народа генерално.

Одређивање притвора је прецизно регулисано Законом, а ОБАВЕЗНО се примењује у случајевима великог узнемирења јавности (народ је био јако узнемирен, чак је и протестовао), као и код лица која су поновила исто дело које им се ставља на терет (медији су известили да је возач познат полицији јер је већ имао саобраћајне прекршаје и вршио дела угрожавања безбедности саобраћаја).

Посебно отежавајућа околност је непружање помоћи повређеном лицу (двоје повређено, једно преминуло) за шта је предвиђена дугогодишња казна затвора, затим бежање са лица места и скривање од правосудних органа, за шта се такође обавезно одређује притвор.

Нарочито је спорно ако је тачно оно што су на протесту испричали појединци: да је судија приватно познавала 10 година човека коме је судила (због чега је сама морала да тражи изузеће по основу познанства са осумњиченим), а који је имао утицајног рођака блиског судији и режиму.

Поводом прекида протеста, иницијатива „Правда за Стефана“ је послала саопштење:

Грађанска иницијатива „Правда за Стефана“ је поздравила покретање поступка пред Високим саветом судства против судије за претходни поступак Првог основног суда у Београду Радмиле Ђерић и саопштила да су на тај начин престали разлози за протесте.

Високи савет судства покренуо је поступак против Радмиле Ђерић да би се утврдило да ли?! постоји њена одговорност због одлуке да не одреди притвор Лазару Галићу, који је осумњичен за гажење и наношење тешких телесних повреда двојици дечака и њиховом оцу.

Овим за сада престају разлози за блокаде и протесте, али позивамо грађане да још једном дођу вечерас у 19 часова на Карабурму, на место несреће, како бисмо одали почаст трагично убијеном Стефану, наводи се у саопштењу.

Да ли ће Стефан заиста дочекати правду? Ко у Србији у то верује после случаја Андреа Бојанић?