Прочитај ми чланак

Почиње лобирање да домаћу заменимо ГМО шљивом

0

Београд – Америчко министарство пољопривреде лобира у Србији да се почне са узгајањем шљиве која изазива тумор јетре.

Америчко министарство пољопривреде (УСДА) лобира код српских стручњака да прихвате узгој генетски модификоване сорте шљиве „Honeysweet“ (меденослатка), која изазива агресивне туморе јетре.

Амерички стручњаци тврде да је њихова ГМ сорта квалитетнија од постојећих српских јер је, наводно, отпорна на шарку. Тим поводом сутра у 14:30 сати на Пољопривредном факултету у Београду биће одржано предавање „Развој и регулаторно одобравање генетски модификоване ‘меденослатке’ сорте шљиве отпорне на вирус шарке“. О предностима ГМ „меденослатке“ сорте шљиве професорима и студентима говориће др Ралф Скорца, главни истраживач Одсека за пољопривреду САД.

Ирена Барет, лекар природне медицине и оснивач покрета Стоп ГМО, истиче да је ово предавање покушај да се ГМО наметне Србији иако нико са сигурношћу не може да тврди да је ГМ шљива отпорна на шарку, као што ни ГМ памук није отпоран на гусеницу.

„То би значило да ће наше домаће најквалитетније сорте шљива бити загађене. Ветар и инсекти разносе полен па ћемо изгубити аутохтоне врсте. Лабораторијским пацовима који су храњени ГМ шљивама установљен је агресиван тумор јетре који врло брзо напредује. Не постоји ниједна научна студија која доказује да је ГМ шљива безбедна по здравље људи“, упозорава Баретова и додаје да Србија данас производи 600.000 тона домаћих шљива и по томе је у светском врху.

„Да ли неко треба да учи српског сељака како се узгајају шљиве?!“, пита Баретова. ГМ шљива произведена је у Западној Вирџинији, у Сервису за пољопривредна истраживања АРС.

Пауновић: Можда је добра

Светлана Пауновић, директорка Института за воћарство у Чачку, каже да је предавање прилика да се чује мишљење „ уваженог стручњака“.

„Наша законска регулатива то не дозвољава, али они покушавају да од Европске агенције за безбедност хране добију потврду да ГМО није штетан по здравље људи“, каже Пауновић.

Кнежевић: Компаније траже пролаз на тржиште
Министар пољопривреде Горан Кнежевић каже да је закон јасан кад је реч о ГМО.

„Свако има право да држи предавања и то се дешава свуда у свету. Постоје различити интереси и велике компаније траже начине како да приђу одређеном тржишту. Нашим законом ГМО је забрањен и, док је тај закон на снази, ми ћемо га се придржавати“, истиче Кнежевић.

 

(Курир)