Прочитај ми чланак

Ове 4 ствари нипошто не би требало да остављате у колима током зиме

0

Иако су делимично заштићене и свакако мање изложене јаким мразевима, ове ствари никако не би требало да остављате у аутомобилу када завршите са вожњом. Неке од њих се могу једноставно покварити, а неке постати и потенцијално опасне по ваше здравље и сигурност.

Хладне температуре које су захватиле целу земљу, и сада већ стабилно током ноћи одлазе „у минус“ нису претња само нашим аутомобилима, већ и стварима које у њима држимо. Шта би обавезно требало да понесемо са собом када излазимо из кола?

Лекови на ниским температурама могу изгубити своја својства

Већину лекова је препоручљиво држати на собној температури, која обично подразумева распон између 15 и 25 степени. Тврде таблете и капсуле су отпорније на ниске температуре, али капи, сирупи и раствори за ињекције могу доживети велике промене када температуре падну испод оних на којима је предвиђено њихово држање. У таквим условима лекови могу изгубити своја лековита својства. Осим тога, ниске температуре могу проузроковати и пуцање амбалаже у којима се налазе течни лекови, па треба бити посебно обазрив.

Газирани напици су „темпирана бомба“

Газирани напици у лименкама су попут „темпираних бомби“ када температуре падну испод нуле и веома лако могу експлодирати уколико се забораве у колима. Притом, „жртве“ оваквих екстремних ситуација често нису искључиво аутомобили, већ и путници који су тек ушли у смрзнути аутомобил. Зато увек приликом изласка из кола треба проверити да се нека лименка газираног пића случајно није откотрљала под седиште или остала у вратима.

Наочаре заборављене у колима могу да пукну

Хладне температуре нису претња само за лекове или газирана пића која сте заборавили током зиме у аутомобилу, већ и за наочаре за вид или сунце. На екстремно ниским температурама, оквири и стакла наочара лако могу да се деформишу и пукну, а оштећења могу бити неприметна све док не одлучите да их ставите. Тада проблем може постати већи, па чак и изазвати повреде и зато обавезно понесите са собом наочаре, или их макар оставите у футроли, унутар неког ранца или торбе, или замотане у неки комад гардеробе.

Геџете увек понесите са собом

Остављање геџета у аутомобилима није добра идеја ни током топлог времена, будући да електронски уређаји могу постати лака мета за лопове. Међутим, посебно се не препоручује њихово остављање у колима током хладног, зимског времена. Разлог за то јесте негативан утицај ниских температура на батерије које се налазе у уређајима, а које могу потпуно да се испразне или покваре након неког времена. Уколико вам се ипак деси да телефон или таблет заборавите у колима, а он се „смрзне“, никако га немојте стављати на пуњач док се не угреје до собне температуре.