Прочитај ми чланак

ОДУЗИМАЊЕ АУТА, СТРОЖЕ КАЗНЕ, ПРИТВОР – нове измене Закона о саобраћају

0

Од следеће године возаче у Србији чекају бројне новине. Осим мањих умањења новчаних казни за неке саобраћајне прекршаје, новине предвиђене предлогом допуне Закона о безбедности у саобраћају, удариће по џепу пре свега бахате возаче, али би требало у многоме да допринесу безбедности у саобраћају.

alkoholicar vozi autoПримера ради, за некоришћење ауто-седишта за децу мораћете да издвојите око 1.000 евра, а невезивање на задњем седишту коштаће вас 5.000 динара. С друге стране, већина измена би требало знатно да унапреди безбедност у саобраћају, па тако возачи почетници неће смети да возе „бесна“ кола, а возачима са преко 2 промила алкохола у крви ће бити одузимана возила. Такође, нову биометријску дозволу мораћете да извадите до јуна наредне године.

Прекршаји са повећаним новчаним казнама

У групу прекршаја којих има укупно 150, а за које ће казне бити дуплиране, осим коришћења мобилног телефона у току вожње, спадају и они из следећих одредби:

– о држању возила на безбедном одстојању од других возила у саобраћају

– о везивању безбедносних појасева

– о забрани вожења деце млађе од 12 година на предњем седишту као и обавезним посебним седиштима за децу до 3 године

– о поштовању ограничења брзине у зависности од саобраћајних знакова

– о забрани претицања

– о паркирању на пешачком прелазу и у близини саобраћајних знакова

– о обавезном коришћењу сигурносног троугла у случају заустављања на коловозу

– о обавезном коришћењу дневних светала на возилу

Блаже казне за неке прекршаје

Истовремено, нови закон предвиђа знатно блаже казне за вожњу зауставном траком на аутопуту.

– Тренутно се таква вожња сматра насилничком и кажњава се одузимање дозволе на осам месеци, са 14 казнених бодова и новчано од 100.000 до 120.000 динара, па су се многи прекршиоци жалили Уставном суду. Зато ће ово бити у рангу блажих прекршаја и кажњиво са 6.000 динара – кажу у полицији.

Одузимање возила

Ко буде ухваћен да управља возилом са више од два промила алкохола у крви или без положеног возачког испита за макар једну категорију, остаће без возила.

Полиција ће одузимати возило на лицу места привремено, а касније по правоснажној одлуци и трајно. Возила ће потом бити продавана на аукцији, а новац ће бити уплаћиван на рачун фонда за безбедност саобраћаја.

Возило ће да буде одузето и ако њиме не управља власник, што ће нарочито утицати на случајеве када, на пример, малолетно дете, са или без пристанка родитеља, узме ауто да се провоза са другарима, наравно без положеног возачког испита.

Од одузимања ће бити изузета возила која су рентирана, односно украдена. Крађа ће, међутим, морати да се докаже.

Осим трајног одузимања возилла, нови закон предвиђа и и друге оштре казне. Возачи који буду ухваћени пијани за воланом убудуће би у затвору проводили од 30 до 60 дана, уместо садашњих 15 до 60 дана, а дозвола ће им бити одузимана на најмање девет месеци, до годину дана.

Алкохолисане особе са више од два промила алкохола у крви кажњаваће се и са 15 казнених посена, у односу на садашњх 14 поена.

Казна 1.000 евра ко не вози дете у ауто-седишту

Неодоговорни родитељи, који своју децу не везују у аутомобилу, или не користе ауто-седиште, убудуће ће плаћати казне које су и до четири пута више од садашњих.

Тренутно је, наиме, у питању само нацрт закона, који пролази проверу усаглашености са стандардаима Европске уније.

У сваком случају, уколико буде усвојен као што се сада предлаже, казна за возача који вози дете које није везано, достизаће чак 120.000 динара, што је око 1.000 евра, уместо садашњих 30.000 динара.

То значи да ће казну плаћати свако ко не вози дете у ауто-седишту, на бустеру или ако дете, које је довољно велико да се вози без ових помагала, није везано.

У седишту ће морати да се вози свако дете док не достигне висину од 135 центиметара, а тај узраст они достижу до 12 година.

Возачи почетници без бесних кола

Тек стасали возачи моћи ће да возе искључиво возила са сангом од 107,28 коњских снага (80 киловата) од 1. јануара 2017. године.

Овакав услов трајаће две године за младе возаче, старе 19 година, а они млађи моћи ће да пређу на јаче моторе тек са навршених 21 годином.

Такође, предвиђа се и да млад возач има крај себе искусног пратиоца у саобраћају најмање пет година, док неће смети да вози у периоду од 23 сата до 6 ујутру нити да управља возилом ни са минималним промилима алкохола у крви.

Власници пробних дозвола мораће да се придржавају и брзине на аутопуту до 110 километара на час, а на осталим до 90 одсто максималне прописане брзине на деоници.

До 10. јуна 2017. године морате заменити стару возачку

Ево шта вам је потребно за замену старе возачке за нову биометријску:

– Захтев за издавање дозволе

– Стара дозвола на увид

– Здравствено уверење о способности управљања моторним возилом за оне категорије за које се захтева издавање дозволе (лекарско не сме да буде старије од 6 месеци)

– Важећа лична карта

– Три уплатнице (можете их подићи у СУП-у у месту где подносите захтев.):

1. За накнаду за трошкове израде возачке дозволе, у износу од 255 динара

2. За накнада за издавање возачке дозволе у износу од 621 динара

3. За накнада за републичку административну таксу, чији се износ преписује са табеле која постоји и у ПДФ и Wорд формату на званичној интенет страници МУП-а.

Казна од 5.000 динара уколико се не завежете на задњем седишту

Акција појачане контроле коришћења појасева почела је 12. септембра, а како кажу у МУП-у, од тада је заустављено више десетина хиљада возача и путника и санкционисано више од 5.000 због некоришћења сигурносног појаса.

Регистрација на основу вредности, а не кубикаже

Регистрација возила требало би да се од следеће године плаћа на основу вредности, а не кубикаже и то ће, како сматрају ауто увозници, напокон отворити тржиште четвороточкаша веће запремине мотора.

Због висине регистрације тржиште возила која имају више од 2.000 кубика готово замрло у последњих 6-7 година.

На пример “ауди 4,2”може да кошта на пијаци између 1.000 и 2.000 евра, а да порез годишње изађе чак 3.000 евра.

Зато нико није куповао аутомобиле јаче кубикаже какви су “бмв”, “мерцедес” или “ауди” јер регистрација сваке године кошта као још једно половно возило.