Прочитај ми чланак

Очај радника из Чачка: Плате касне 13 месеци, а доприноси још од 2010. године

0

Радници Фабрике резног алата из Чачка протестовали су данас испред тог предузећа захтевајући да се испоштује договор који је постигнут у Министарству привреде 3. марта, да се део простора и хала изда једном правном лицу, односно да се распише јавни позив за то, те да им се исплате зараде и доприноси. За 380 радника плате касне 13 месеци, а за око 600 радника доприноси нису исплаћивани од 2010. године.

Радници су на данашњем протесту Изразили сумњу да ће та локација бити продата локалном бизнисмену који ће ту правити локале и зграде. Очајни су и понижени због неиспуњених обећања, јер како кажу, немају од чега да живе.

„Имамо информацију да је њих петоро заинтересовано за халски простор и не противимо се увођењу стечаја. Међутим, имамо више кривичних пријава против одговорних лица, односно менађмента и пружили смо тужилаштву информације које су поткрепљене доказима о кривичним делима у фабрици, а суд не поступа по њима“, каже за Нова.рс председник бившег индустријског синдиката, Душан Ђелић.

Према његовим речима, један од главних захтева је исплата заосталих неисплаћених зарада, те да их не условљавају са датумом уласка у стечај.

„Он је требало да буде отворен 26. октобра прошле године, али у истој правној ствари Привредни суд се изјаснио да 12. јануара може бити отворен. Доношењем накнадне одлуке изгубили смо право на неке зараде, јер по Закону о стечају радник када раскине радни однос у року од месец дана мора да се уђе у стечајни поступак. Уколико тога не буде губе право на примања. Зато захтевамо да нас тиме не условљавају и споје предмет као да се то догодило у октобру“, објаснио је Ђелић.

За око 570 радника доприноси нису уплаћивани од 210. године. Неки од њих су стекли услов за пензију, а губи им се једанаест година проведених у ФРА, то је брука и срамота, нагласио је саговорник.

Он је истакао да је поднео више кривичних пријава против менаџмента и директора Милана Видаковића, али тужилаштво је одбацило ту тужбу, јер није хтело да изведе све доказе.

„Фабрика функционише као матица са повезаним деловима предузећа. Она су стварала профит и имала средства на рачунима посредника. Међутим, тужилаштво није хтело да изведе доказе, а на рачунима је било преко 150 милиона динара од профита 2015. и 2017. година како би се намирили радници. Тужилаштво је поступило непрофесионално, јер није проверило те делове предузећа“, објаснио је Ђелић. Он је нагласио да ће изнети нове доказе у том поступку, односно да је било новца и тражити да се поступак понови.

Према његовим речима, има и низ других кривичних пријава, као када су поднете тужбе за крађу алата, а магацини нису обијени.

„Ми смо се обраћали и граду, тражили састанак са градоначелником који нам је давао наду. Ми смо значајне послове радили за наменску индустрију, Уредбом Владе 2015. смо означени као предузеће од значаја за одбрану. Имамо тржиште, купци су нам се јављали, технологија има вредност, а нема цену“, очајни су и остали радници.

Остали радници наводе да немају од чега да живе, те да им је угрожена егзистенција.

„Све је поскупело. Треба јести, грејати се. Морамо спремити огрев за зиму. Не трпимо само ми, већ и наше породице. Доста нам је овог завлачења и варања од стране државе“, истакли су окупљени.
Фото: Љубица Сокић/Нова.рс

„Обраћамо се овим путем и Министарству привреде и председнику Србије Александру Вучићу за помоћ. Разочарани смо и што није испуњено обећање које смо добили од Министарства привреде да ће фабрика после увођења стечаја ипак бити сачувана, тако што ће део халског простора бити дат у закуп и обновљена производња са око 200 бивших радника. То нам је обећао и градоначелник Чачка Милун Тодоровић који је рекао да бренд ФРА мора бити сачуван, а није“, казао је Ђелић.

Радницу су исказали сумњу да ће ФРА, која се налази на атрактивној локацији у граду, ускоро бити продата локалном бизнисмену који је већ купио више банкротираних фабрика у Чачку и да ће он на том месту подићи зграде и локале. Фабрика, чији је већински власник била држава, престала је са производњом 18. августа прошле године, када је 452 радника проглашено за технолошки вишак и добило отпремнине у оквиру социјалног програма који је финансирала држава.

Поступак стечаја над ФРА Привредни суд је покренуо 12. јанура ове године, због блокаде рачуна од 3,4 милијарде динара и великих дуговања према повериоцима, а пошто у законском року од 90 дана нико није поднео план реорганизације фабрике, проглашен је банкрот.

ФРА је основана 1953. године од када је производила алате које је продавала на домаћем и светском тржишту, а део фабричких погона бавио се производњом и за војну индустрију.

Подсећамо, уредбом Владе Србије 2015. године ФРА је била проглашена за предузеће од посебног значаја за одбрамбену индустрију.