Прочитај ми чланак

Објашњење нових пореза: Не плаћаш ако у шупи држиш трактор

0

За све што нам служи за производњу хране - свињци, кокошињци, пушнице, амбари, објекти за тракторе, за сточну храну - бићемо ослобођени пореза на имовину, док ће се на остале објекте које грађани имају у дворишту - шупе за огрев, котларнице, бунаре, голубарнике, подруме, цистерне, базене - порез плаћати као на гараже. Ово произилази из одговора Министарства финансија на питања портала Нова.рс, у вези са променама које од идуће године доносе измене Закона о порезима на имовину.

“Под претпоставком да се предложене одредбе усвоје, обвезници пореза на имовину који не воде пословне књиге – што значи и грађани – неће плаћати порез на имовину на објекте намењене за примарну пољопривредну производњу. То су, на пример, свињци, кокошињци, амбари, пушнице”, истичу у Министарству финансија.

Овде, међутим, постоји једно ограничење – ако су ове објекте трајно уступили другима ради зараде, порез ће – платити.

Наиме, услов за ослобођење од плаћања пореза је, како наводе у Министаству – да те објекте нису уступили другом лицу ради остваривања прихода на период који у току 12 месеци траје дуже од 183 дана. То се, према закону, сматра трајним уступањем другом лицу.

“Дакле, ови објекти јесу, а и даље су предмет опорезивања, али се порез неће плаћати већ ће се остваривати пореско ослобођење”, наводе у Министарству.

За шта служи шупа
За разлику од објеката који, практично, служе за производњу хране, у оквиру дворишта и окућница постоје и други, како их закон дефинише – помоћни објекти.

На њих ће грађани, судећи по одговору Министарства финансија – морати да плате порез, односно, не могу да добију пореско ослобођење осим ако им намена није опет поменута – примарна пољопривредна производња.

“Чланом 12. Закона о порезима на имовину прописана су пореска ослобођења по више основа, тако да се у сваком конкретном случају утврђује да ли за објекат постоји основ за пореско ослобођење. Када су у питању објекти које називате шупама, питање је њихове намене из које произлази да ли се за њих остварује пореско ослобођење. Примера ради, ако су то објекти за смештај механизације за пољопривреду, репроматеријала, смештај и чување готових пољопривредних производа, тада грађани на њих неће плаћати порез јер је реч о објектима намењеним за примарну пољопривредну производњу. Ако је реч о шупама за смештај аутомобила – опорезују се као гараже”, истичу у Министарству финансија.

Кад се плаћа порез, колико се плаћа
Котларнице, шупе за огрев и други помоћни објекти за које обвезници не добију пореско ослобођење, по новом нацрту закона ће се сврстати у исту групу са гаражама.

“Предложено је да се ти објекти разврстају у исту групу са гаражама (које су такође врста помоћних објеката), чиме би се порески терет за ове непокретности смањио. Наиме, порез би се утврђивао множењем пореске основице (њихове корисне површине изражене у квадратним метрима и просечне цене гаража и помоћних објеката у зони) и пореске стопе”, појашњавају у Министарству финансија.

Министарство указује да се ови објекти по тренутном закону разврставају у исту групу као и објекти у чијој су функцији – или куће за становање или пословне зграде.

“Под претпоставком да је реч о помоћним објектима за које нема основа за пореско ослобођење, они су се до сада разврставали у исту групу као објекти у чијој су функцији и порез се за њих утврђивао множењем пореске основице (њихове корисне површине изражене у квадратним метрима и просечне цене одговарајуће врсте објеката у зони у које су разврстани: куће за становање или пословне зграде) и пореске стопе”, истичу у Министарству.

Просечне цене утврђују општине и градови на основу промета одговарајуће врсте непокретности у свакој зони.

“Напомињемо да предложеним изменама Закона није проширен предмет опорезивања, нити су укинута постојећа пореска ослобођења. Напротив, смањен је порески терет за помоћне објекте и проширено пореско ослобођење на објекте за примарну пољопривредну производњу и у случају кад обвезник пореза – грађанин није обвезник пореза на доходак грађана на приходе од пољопривреде и шумарства”, истичу у Министарству финансија.