Прочитај ми чланак

НОВОПАЗАРЦИ БЕСНИ НА САРАЈЕВО: Док смо гинули били смо вам добри

0

Одлуком Министарства за цивилне послове Босне и Херцеговине, сви који су држављанство БиХ стекли после 1992. морају поново да доказују да су легални држављани БиХ! Последњи рок за ревизију, расписану посредством интернета пре годину дана је 5. октобар.

novi-pazar-hadzet

Према проценама разних удружења и невладиних организација у Сарајеву и Новом Пазару, у БиХ живи више од 150.000 Санџаклија, а овом одлуком директно је погођено око 20.000 држављана БиХ пореклом из Санџака.

Осим што им за ревизију држављанства треба пуно докумената, времена, одлазака у родни крај и пара, Санџаклије истичу и да Босна „понижава и гази све што су они за Босну, коју сматрају матичном домовином, учинили у рату и миру“.

Све због Арапа

Новопазарац који већ 30 година живи у БиХ каже да претпоставља да се све ово ради због Арапа који долазе у Сарајево и купују држављанство.

– Ипак, ово је удар и на нас Санџаклије који смо гинули бранећи Босну – закључио је он и додао да троје његове деце имају држављанство БиХ, али да га он још нема!

Екрем Лекић, председник Удружења Санџаклија у БиХ, истиче да грађани углавном не знају да поново морају да доказују своје раније стечено држављанство, будући да већина од њих и не користи интернет, те да се досад позиву одазвало само 30 до 40 људи! Он наглашава да је реч о непотребном намету и да су биле већ две ревизије 2006. и 2008. године. Тада је држава одузела 1.200 држављанстава, углавном придошлицама из арапског света.

– Међу онима који су на нелегалан начин стекли држављанство скоро да и није било Санџаклија. Ако има сумњивих, нека њих проверавају, зашто да испаштају поштени људи и патриоте – пита се Лекић.

Ректор не прихвата проверу

Рифат Шкријељ, ректор Универзитета у Сарајеву, који је пореклом такође из Санџака, истакао је да, иако је и он обухваћен ревизијом, неће предавати документа јер је то већ урадио раније кад је то од њега било тражено.

Професор Шкријељ наглашава да 35 година живи у Сарајеву у којем је студирао и где је почео да ради као асистент на Природно-математичком факултету, да је у рату био припадник такозване Армије БиХ, да је досад променио три личне карте и исто толико пасоша и да му више не пада напамет да поново предаје документа за проверу држављанства.

Босански и новопазарски медији преносе и тужну причу старице Ђеме Турковић (72), пореклом из Санџака, која већ две деценије не може да добије држављанство Босне у којој јој живе унуци и сва родбина. Ђема је у рату остала без синова Реџепа (30) и Бесима (26), који су погинули као припадници такозване Армије БиХ, а још двојица синова су јој страдала у миру. Мада су јој синови дали животе за Босну и, како каже, носиоци су ордена „златних љиљана“, на све њене захтеве за добијање држављанства остајала је без одговора, а нема чак ни здравствену књижицу.