Прочитај ми чланак

ЊИХ НЕ КОНТРОЛИШЕ ВУЧИЋ: На Златибору се окупили независни новинари

0

Завршна јавна дебата НУНС-а и локалних самоуправа

У оквиру пројекта „Механизам утврђивања јавног интереса на локалном нивоу“, који спроводи Независно удружење новинара Србије (НУНС), у Чајетини је одржана завршна јавна дебата на којој су утврђене теме од јавног интереса за грађане те општине.

Механизам је осмислио НУНС, како би се побољшала примена Закона о јавном информисању и понудио модел којим би требало да се омогући грађанима да буду информисани о темама од јавног интереса, али и да се обезбеди транспарентно и одговорно трошење буџетског новца за медијске пројекте. Чајетина је, осим Шапца, Свилајнца, Параћина, Пирота и Новог Пазара, обухваћена тим пројектом, а завршној дебати, одржаној у среду, присуствовали су представници НУНС-а, медија и невладиних организација из Ужица, Чајетине, Нове Вароши, Прибоја, Ивањице, општинске управе и јавног сектора Чајетине.

Учесници су дефинисали десет тема од јавног интереса за ту општину – предузетништво, село и пољопривреда, екологија, развој инфраструктуре, туризам, заштита и презентација културног и историјског наслеђа, примена савремених технологија у развоју, побољшање услова живота старих, подршка особама са инвалидитетом, спорт и млади. Ове теме би требало да буду увршћене у овогодишњи конкурс за суфинансирање медијских пројеката.

Осим тога, најављено је да ће Општинско веће, на предлог НУНС-а и учесника дебате, ускоро усвојити Одлуку о Механизму утврђивања јавног интереса на локалном нивоу, као интерни акт чијом применом би требало да се побољша спровођење Закона о јавном информисању и повећа ефикасност коришћења буџетског новца за суфинансирање јавног интереса у области јавног информисања. Та одлука је већ усвојена у Шапцу, Свилајнцу и Параћину, а осим Чајетине очекује се да ће бити усвојена у Пироту и Новом Пазару.

Учеснике дебате је поздравио Милан Стаматовић, председник општине, подсетивши на то да је та локална самоуправа у прошлој години, на основу два расписана конкурса, издвојила укупно 24,5 милиона динара за суфинансирање медијских пројеката, што је знатно већа сума од износа које за ту намену издвајају много већи градови у Србији.

– Можда сви нису били задовољни расподелом, али надам се да ћемо у овој години равномерније расподелити средства, рекао је Стаматовић и позвао представнике медија да буду још одговорнији у достављању извештаја о утрошеном новцу за подржане пројекте. Наводећи да је у тој општини „све јасно и чисто“, он је истакао да „није било условљавања медија да враћају део новца добијеног на конкурсима“.

– Ако је то неко радио у име Општине Чајетине, замолио бих вас да то кажете и одмах ћемо против њега поднети кривичну пријаву, јер то није пракса у Чајетини, поручио је и Стаматовић и додао да „инспектори не контролишу оне локалне самоуправе које, мимо конкурса, додељују новац медијима“.

Ускоро расписивање конкурса

Рекавши да је овогодишњи конкурс за суфинансирање медијских пројеката „већ требало да буде расписан“, Стаматовић је објаснио да то „није било могуће због инспекцијске контроле, јер су општинске службе оптерећене додатним пословима и морају инспекторима да доставе мноштво тражене документације“. „Надам се да ћемо конкурс расписати за десетак дана, а износ средстава биће исти као прошле године. Наш циљ је да распишемо конкурс што пре, како би пројекти могли на време да се реализују“, рекао је Стаматовић.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!